ANTYKONCEPCJA po porodzie. Tabletki antykoncepcyjne czy wkładka wewnątrzmaciczna?

2007-05-28 8:35 Hanna Miśkiewicz | Konsultacja: prof. Romuald Dębski, ginekolog położnik

Antykoncepcja po porodzie spędza sen z powiek wielu kobietom. Niedawno urodziłaś dziecko i nie chcesz zajść w kolejną ciążę? Dlatego też powinnaś stosować sprawdzone i bezpieczne metody antykoncepcyjne. Jeśli karmisz piersią - nie każda antykoncepcja hormonalna jest dla ciebie.

Jeśli kobieta nie karmi piersią, może stosować pigułkę zaraz po połogu. Gdy karmi, nie powinna stosować tabletek hormonalnych, które zawierają estrogeny. Przyjmowanie ich może bowiem doprowadzić do zahamowania laktacji, a estrogeny, przechodząc do mleka, będą niekorzystnie działały na organizm dziecka. Do klasycznej tabletki antykoncepcyjnej, zawierającej estrogen i progesteron, będziesz mogła powrócić dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. I to najlepiej wtedy, gdy pojawi się pierwsza po porodzie miesiączka. 
Możliwa do zastosowania w czasie karmienia piersią jest także wkładka domaciczna uwalniająca progestagen – Mirena. Innym zalecanym środkiem antykoncepcyjnym jest tzw. minipigułka niezawierająca estrogenu, tylko sam progestagen. Hormon ten przenika do mleka matki w minimalnych ilościach, a w jeszcze mniejszym stężeniu dociera do dziecka (progestagen nie ma żadnego wpływu na dziecko ani na laktację).

Zastrzyk antykoncepcyjny

Młoda mama może też dostawać zastrzyki z progestagenem. Zastrzyk antykoncepcyjny z hormonem zabezpiecza kobietę przed ciążą przez trzy miesiące, a przez kolejne trzy szansa na zapłodnienie jest bardzo mała. Można go stosować w czasie karmienia piersią, ale dopiero po upływie sześciu tygodni od porodu. Pełna płodność wraca po kilku miesiącach od przyjęcia ostatniego zastrzyku.

Antykoncepcja mechaniczna w postaci prezerwatywy albo wkładki domacicznej

Prezerwatywa jest obojętna dla zdrowia kobiety i dziecka. Inaczej jest z miedziową wkładką domaciczną (miedź, z której jest zrobiona, zmniejsza ruchliwość plemników). Decyzję o jej założeniu powinnaś podjąć wspólnie z lekarzem. U kobiet stosujących wkładki miedziowe, ale tylko miedziowe, częściej dochodzi do stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej (przedłużające się niekorzystnie wpływają na płodność), rośnie też ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Dla niektórych kobiet moment zakładania wkładki nie jest przyjemny, zdarza się, że pacjentka odczuwa ból jeszcze przez kilka dni. Po cesarskim cięciu wkładkę można założyć dopiero po 6–8 tygodniach, po porodzie fizjologicznym – nawet w 6. tygodniu połogu, i nie trzeba czekać na pierwszą miesiączkę. Wkładka zapobiega ciąży zaraz po założeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Kasia
|

Ja też jestem mamą przyjmującą limetic. Nie przeszkadza mi to w karmieniu, a czuję się zabezpieczona przed ciążą, której w tym momencie nie planujemy. Podwójna korzyść, a do tego poprawiła mi się cera. :)

Tosia
|

Po prodzie zdecydowałam się na wkładkę hormonalną. Nie wszystkie środki z hormonami mozna stosowac karmiąc piersią, ale akurat moja wkładka - levosert jest bezpieczna dla dziecka, hormony na pewno nie przedostaną sie do mleka matki.

Warmia
|

Dobrze, że w końcu jakieś konkretne zabezpieczenia, dla matek karmiących. Ważne też żeby były bezpieczne dla dziecka.

Justyna
|

Limetic - hmm muszę podpytać mojego lekarza. Nawet nie myślałam o jakimś konkretnym zabezpieczeniu w trakcie karmienia ale to nie jest głupi pomysł - bo ryzyko zawsze jest tym bardziej, że chcę karmić jak długo się da

Karlina
|

Tak, spokojnie możesz karmić i brać. To są właśnei specjalnie przystosowane dla kobiet karmiących tabletki

Melania
|

A jak się bierze ten limetic to można karmić normalnie? Bo ja jeszcze karmię, a już zaczęłam mieć okres normalnie i pora pomyśleć nad jakimś zabezpieczeniem..

Gosieńka
|

ja mam przypisane tabletki limetic, które są stosowane po porodzie, ale łykam je ze względu na to, że dużo palę, niestety.

Anna
|

Magda do kogo ten przykry wpis, jeśli do tej dziewczyny co napisała o pearly to jesteś śmieszna, ja też mam pearly i kocham się z moim mężem bardzo często. Nie wiem z czego taki bzdetny wniosek z ta zdradą. Mało wiesz i tyle, lepiej się nie wypowiadaj jak nie masz nic sensownego do powiedzenia.

Ewa
|

polecam komputer cyklu Pearly świetnie się sprawdza

Adam
|

Witam. Mam do sprzedania tabletkę "po" Escapelle Levonorgestrelum. 100% oryginalne. Stosowanie: W przypadku stosunku bez zabezpieczenia należy przyjąć 1 tabletkę, jak najwcześniej po stosunku, jednak nie później niż 72 godziny. Późniejsze przyjęcie tabletki znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powodzenia. Wyprodukowano Węgry - Budapeszt. Data ważności - 06. 2019 Tylko odbiór osobisty, Warszawa. Kontakt: 792891919