Testy płodności dla mężczyzn - na czym polegają? Jak je wykonać?

Testy płodności dla mężczyzn pozwalają sprawdzić, czy przyczyną niepłodności u panów są problemy z nasieniem. Niektóre z nich można wykonać w domu, dzięki czemu można uniknąć dla wielu mężczyzn krępującej wizyty u lekarza. Na czym polegają testy na płodność dla mężczyzn? Jak je wykonać?

Testy płodności dla mężczyzn
Autor: Thinkstockphotos.com Testy płodności dla mężczyzn

Testy płodności dla mężczyzn to testy przeprowadzane na próbce nasienia, mające na celu określić, czy mężczyzna jest zdolny do zapłodnienia kobiety.

W zależności od rodzaju badania na płodność u mężczyzny, nasienie sprawdza się tylko pod kątem liczebności plemników lub dodatkowo określa się ich jakość – jaką mają budowę i czy są ruchliwe.

Jeśli próby zapłodnienia podejmowane od co najmniej roku są bezowocne, mężczyzna, a także jego partnerka, powinni poddać się diagnostyce zaburzeń płodności. Z decyzją o przeprowadzeniu badaniu nie należy zwlekać, gdyż upływ czasu działa tylko na niekorzyść.

Spis treści

  1. Test płodności dla mężczyzn – kiedy wykonać?
  2. Test płodności dla mężczyzn – jak się przygotować?
  3. Test płodności dla mężczyzn - domowy i w laboratorium

Test płodności dla mężczyzn – kiedy wykonać?

Test płodności może być wykonany nie tylko w przypadku podejrzenia niepłodności, lecz także jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Test płodności powinno się wykonać również po wazektomii. Jeśli mężczyzna zdecyduje się na taką formę antykoncepcji, test powinien potwierdzić skuteczność zabiegu.

Test płodności dla mężczyzn – jak się przygotować?

Zanim mężczyzna podda się testowi płodności, na kilka dni przed badaniem powinien zastosować się do kilku zasad:

  • wstrzymać się ze współżyciem i masturbacją
  • nie sięgać po używki osłabiające jakość nasienia, np. papierosy czy alkohol
  • unikać obcisłej bielizny i spodni
  • nie dopuszczać do przegrzania genitaliów

Trzeba pamiętać, że jakakolwiek choroba, a także przyjmowane leki mogą zafałszować wynik badania płodności. Jeśli więc mężczyzna jest chory lub w trakcie leczenia, wykonanie badanie należy przełożyć.

Test płodności dla mężczyzn - domowy i w laboratorium

Istnieją dwa sposoby na przeprowadzenie testu płodności u mężczyzny. Można zgłosić się do odpowiedniego laboratorium, np. w klinice leczenia niepłodności, lub wykonać badanie w domu przy użyciu testu kupionego w aptece.

Domowe testy płodności dla mężczyzn to bardzo wygodna forma badania, szczególnie dla panów, których krępuje wizyta u lekarza. Domowy test płodności dla mężczyzn dostępny jest bez recepty i kosztuje około 200 złotych. Jest to zestaw, w którego skład wchodzą: pojemniczek na nasienie, roztwory testujące, zakraplacz i tester. W opakowaniu znajdują się dwa testy, by móc przeprowadzić badanie powtórnie. To niezbędne dla uwiarygodnienia wyniku.

Wynik domowego testu nie może być interpretowany przez mężczyznę jako ostateczny. Trzeba go potwierdzić w badaniach laboratoryjnych.

Aby wykonać test, do pojemnika należy oddać nasienie, po czym potrząsnąć nim, by sperma dobrze się wymieszała. Następnie niewielką ilość nasienia nakłada się na płytkę testową, po czym zakrapla się na nią roztwory testujące. Zwykle po kilku minutach można odczytać wynik.

Pod wpływem roztworów testujących nasienie zmienia swój kolor. Im plemników jest więcej, tym kolor nasienia będzie ciemniejszy. Należy przyłożyć kartę kolorów (dołączoną do zestawu) do testera i porównać barwę. Każdej barwie przypisana jest szacunkowa ilość plemników.

Wynik domowego testu nie może być interpretowany przez mężczyznę jako ostateczny, tzn. jeśli wyjdzie pozytywnie, nie musi to oznaczać, że mężczyzna jest płodny. Trzeba go potwierdzić w badaniach laboratoryjnych.

Podczas badania w laboratorium sperma jest analizowana nie tylko pod kątem liczebności plemników, ale również pod kątem jej jakości. Sprawdzana jest budowa plemników, a także ich ruchliwość. W związku z tym badanie nasienia (seminogram) w laboratorium jest jednym badaniem, które może potwierdzić, czy mężczyzna jest płodny.

Męska niepłodność