Badanie nasienia, czyli seminogram. Jak się przygotować? Na czym polega?

Badanie nasienia - seminogram - polega na ocenie plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Jest to podstawowe badanie nasienia, które wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności oraz wykluczenia bądź potwierdzenia ojcostwa.

Badanie nasienia czyli seminogram to badanie, którego celem jest ocena plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych, a konkretnie.

  • koncentracji, tzn. ocena liczby plemników wyrażona w milionach przypadająca na 1 ml nasienia oraz ocena całkowitej liczba plemników w spermie
  • ruchliwości - ocenia się drogę, jaką pokonuje plemnik
  • budowy plemnika.

Spis treści

  1. Badanie nasienia (seminogram) - wskazania  
  2. Badanie nasienia (seminogram)- jak się przygotować?
  3. Badanie nasienia (seminogram) - na czym polega?
  4. Badanie nasienia (seminogram) - oddanie nasienia w domu

Badanie nasienia (seminogram) - wskazania  

Seminogram jest jednym z podstawowych badań służących do diagnozy przyczyn niepłodności i w celu ustalenia ojcostwa.

Badanie nasienia (seminogram)- jak się przygotować?

Lekarza przeprowadzającego badanie trzeba poinformować o częstości wytrysków w ciągu ostatnich trzech miesięcy, przebytych lub aktualnych chorobach, stosowanych używkach i lekach, narażeniu na wysoką temperaturę, promieniowanie, ultradźwięki itd.

Przed wykonaniem badania nasienia należy zachować wstrzemięźliwość płciową przez 2 do 7 dni, optymalnie 3 - 4 dni.

W celu uzyskania maksymalnej jakości nasienia na 3-5 dni przed badaniem należy zachować też abstynencję seksualną (powstrzymanie się od wytrysku).

Jeśli w tym samym dniu trzeba pobraną krew do analizy, nasienie należy oddać po pobraniu krwi. Na 3 do 5 dni przed badaniem należy powstrzymać się od spożycia alkoholu. W przypadku antybiotykoterapii zalecane jest wykonanie badania nasienia po 2 tygodniach od jej zakończenia.

Badanie nasienia (seminogram) - na czym polega?

Oddanie nasienia odbywa się w intymnym, zamkniętym i odseparowanym pomieszczeniu kliniki. Wytrysk nasienia uzyskuje się poprzez masturbację. Nasienie musi pochodzić z pierwszego i jedynego wytrysku. Oddaje się je do czystego, suchego i jałowego szklanego naczynia, które otrzymuje się w laboratorium, gdzie wykonywana jest analiza. Do kliniki można się udać ze swoją partnerką.

Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości lub też wykonuje się je w celu ustalenia ojcostwa, trzeba je dwu-, trzykrotnie powtórzyć. W przypadku podejrzenia o niepłodność powtarza się je co trzy miesiące.

Badanie nasienia (seminogram) - oddanie nasienia w domu

Oddanie nasienia w laboratorium dla niektórych mężczyzn jest niezbyt komfortową sytuacją. Rozwiązaniem jest oddanie nasienia w domu poprzez masturbację lub podczas stosunku płciowego. Możliwość pobrania nasienia w czasie stosunku daje specjalnie do tego celu przeznaczona prezerwatywa (Male Factor Pak).

Prezerwatywa do pobierania nasienia jest wykonana z materiału, który nie jest szkodliwy dla plemników i nie zawiera żadnych środków przeciwplemnikowych. Nasienie znajdujące się w prezerwatywie należy szybko dowieźć do laboratorium (maksymalnie w ciągu godziny) i w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała.

Nie można przechowywać nasienia w lodówce. Należy pamiętać, że próbki nasienia oddane poza placówką przyjmowane są do badania tylko w wyjątkowych sytuacjach i tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem laboratorium.

Prezerwatywa do oddania nasienia kosztuje ok. 100 zł. Można ją kupić w klinice, która oferuje badanie nasienia lub przez internet (jednak w tym ostatnim przypadku należy szukać wiarygodnych źródeł).

Leczenie męskiej niepłodności
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
nowy
|

wykonałem badanie seminogram
oto wyniki
barwa: mleczno biała
objętość2 ml
Lepkość (+)
ph 7,2
Liczba plemników w 1ml 655 tys
Agluttynacja (-)
licbza pelmników w próbce 1ml 310 tys
ruch szybki 1 WPW
ruch wolny 1 WPW
ruch w miejscu 2 WPW
brak ruchu 5 WPW
Test na obecność granulocytów 16 WPW
materiał zbyt skąpy do wykonania szczegółowej analizy morfologicznej plemników
Proszę o pomoc
chce wykonać ponownie badanie za parę dni
być może stres wpłynął na wynik badania

hvj
|

zachęcam do oglądniecia filmiku o stymulacji owulacji, seminogramie i staraniach o ciąże. fajnie ta dziewczyna o tym opowiada https://www.youtube.com/wat...

kadra
|

Moim zdaniem lepiej pójść do specjalisty i porozmawiać o tych wynikach, a nie pytać się ludzi na forum...

zrozpaczona
|

witam czy ktos moze mi powiediec czy jest az tak zle? oto wyniki meza nasienia. objetosc ejakulatu-2,5 ruchliwosc- ruch plemnikow szybki----2%:(:(:( wolny 17% nieprawidłowy 34% brak ruchu 47% liczba plemnikow w 1ml 14,90 POMOCY :(:(:(:(:(:(:(: