TEST NA OJCOSTWO czyli badanie DNA potwierdzające ojcostwo

opracowanie ap

Badanie DNA jest najbardziej wiarogodnym badaniem, potwierdzającym (na 99,99procent) lub wykluczającym (na 100 procent) ojcostwo. Test na ojcostwo, oparty na badaniu genetycznym polega na porównaniu próbek materiału genetycznego, pobranych od ojca i od dziecka. Na czym dokładnie polega test na ojcostwo? Ile kosztuje taki test DNA?

Test na ojcostwo, oparty o genetyczne badanie DNA, czyli analizę substancji chemicznej, w której zapisany jest indywidualny kod genetyczny przekazywany dziecku przez biologicznych rodziców, daje stuprocentową pewność przy dochodzeniu ojcostwa.

Test na ojcostwo: co jest potrzebne do genetycznego badania DNA?

Do przeprowadzenia genetycznych badań DNA wystarczy włos (najlepiej z cebulką), kawałek paznokcia, fragment naskórka albo odrobina dowolnej wydzieliny. W dochodzeniu ojcostwa najczęściej wykorzystuje się krew pobraną od dziecka, matki i domniemanego ojca. Równie wiarygodne badanie można przeprowadzić, pobierając fragment śluzówki z wewnętrznej strony policzka.
Prawidłowo wykonane genetyczne badania DNA są żmudne, wymagają zastosowania skomplikowanej aparatury, sterylnych warunków i czasu. Trzeba za nie zapłacić ok. 2000 zł. Dla porównania – serologiczna analiza krwi kosztuje 700–800 zł. Każda grupa próbek jest badana i oceniana dwu- lub trzykrotnie, aby uniknąć błędu. Po oznaczeniu próbek w laboratorium rozpoczyna się izolowanie DNA. Uzyskane wyniki przekazuje się zainteresowanym w formie, która wcześniej została z nimi ustalona, np. telefonicznie po podaniu hasła.

Ważne

Dla sądu, w sprawach o ojcostwo, wiarygodne są wyniki z placówki mającej atest Komisji Hemogenetyki Sądowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Próbka musi być pobrana przez uprawnioną osobę, w obecności rodziców. Konieczne jest sporządzenie protokołu. W sprawach sądowych o alimenty często robi się badania bez udziału matki.

W jaki sposób wykonuje się genetyczne badanie DNA?

Materiał genetyczny jest poddawany działaniu odczynników, które rozpuszczają błony komórkowe i uwalniają DNA. Następnie w specjalnych wirówkach jest ono oddzielane od pozostałych części komórek i gromadzone na specjalnej membranie. To już czyste DNA badanej osoby. Potem następuje oznaczanie cech namnożonego materiału.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Gosia Marczuk
|

Mój mąż po 10 latach małżeństwa zaczął mnie zdradzać z różnymi kobietami. W tym samym czasie, w momentach kiedy przyrzekał poprawę, sypialiśmy ze sobą. Zaszłam w ciążę, a mój małżonek zaczął się zapierać, że to nie jego dziecko. Zrobiłam testy dna w uczciwej firmie i podałam go o alimenty.

Ja
|

Witam czy ktoś może mi udzielić rady synek ma 5 lat skończone jego tata nie ma praw do niego bo został pozbawiony całkowicie i nie chciał go znać teraz chce robić badania DNA bo twierdzi że to nie jego syn a jesteśmy po rozwodzie co mam robić

gosc
|

Nie wiem czy można z odcisków palców ale można z różnych próbek - szklanki, sztućców, gumy do żucia, niedopałka papierosa, kubka, butelki, słomki i wielu innych. Jak masz problem ze znalezieniem próbki zadzwoń do laboratorium i podpytaj. Na prawdę są teraz ogromne możliwości

Arek
|

Witam,
Mam pytanie do kogoś kto był już w takiej sytuacji. Otóż chciałbym sprawdzić czy dziecko którego jestem ojcem (na papierku) jest faktycznie moim biologicznym dzieckiem. Wiem że muszę zrobić badania genetyczne DNA. Proszę o informację o jakimś dobrym i profesjonalnym laboratorium. Ile trwają takie badania na ojcostwo? Chodzi mi konkretnie o czas oczekiwania na wyniki. Dobrze by było jak by ktoś polecił laboratorium genetyczne znajdujące się na terenie Krakowa bo chciałbym podejść tam osobiście. Ewentualnie w okolicy.

WWW
|

Czy za pomocą odcisków też da się zrobić test DNA jeżeli były one na telefonie ?

wrobel
|

kiedyś fałszowano wyniki badań ,tego wymagali przedstawiciele władz -polska to taki dziwny kraj

ttr
|

Ja korzystałam z usług laboratorium Medicogen. Mają swoją stronę -medicogen.com. Można zamówienie złożyć online, dosyłają zestaw do badań, albo też można próbkę pobrać samemu bez zestawu. To wtedy taką próbkę pobiera się np. włos, albo zużytą chusteczkę higieniczną.

Julek
|

Poszukuję odpowiedzi: ,,czy bezpłodny facet może być ojcem biologicznego dziecka'', na dodatek bez współżycia z matką dziecka. Polskie prawo stanowi że TAK, a wy jak myślicie??? Ja mam ochotę strzelać do tego debilstwa.....

dsa
|

Ojciec ma takie samo prawo jak ty wiedzieć czy jest rodzicem. CO W TYM DZIWNEGO i tłumaczyć ci się nie musi

djsdfj
|

Żadna gnida, skoro okazało się, że drugie zrobił kto inny. Nie on zawinił. Swoją drogą, przy obecnej medycynie i rozwijającym się postępie, takie sprawy znajdą na szczęście sprawiedliwość. Na miejscu gościa rościł bym sobie prawo do obojga dzieci, ze względu że zawiniła żona i przyznania alimentów.