Czy mogę być w ciąży? FAKTY I MITY na temat zajścia w ciążę w różnych sytuacjach

2018-07-17 15:55

Czy mogę być w ciąży po pettingu, po pierwszym razie, po zażyciu tabletki "dzień po", po seksie analnym, jeśli nie doszło do wytrysku, stosunek odbył się w trakcie miesiączki lub w dni niepłodne? Poznaj fakty i mity na temat prawdopodobieństwa zajścia w ciążę w sytuacjach, o których wstydzisz się rozmawiać z ginekologiem.

Czy mogę być w ciąży? FAKTY I MITY na temat zajścia w ciążę w różnych sytuacjach
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

 1. Czy mogę być w ciąży po pettingu?
 2. Czy mogę być w ciąży, jeśli kochaliśmy się w dni niepłodne?
 3. Czy mogę zajść w ciążę po seksie analnym?
 4. Czy dziewica może zajść w ciążę?
 5. Czy można zajść w ciążę po pierwszym razie?
 6. Jak szybko zajść w ciążę? Sprawdź! [#TOWIDEO]
 7. Czy mogę zajść w ciążę, jeśli karmię piersią?
 8. Czy plemniki mogą przeniknąć przez bieliznę i doprowadzić do ciąży?
 9. Czy mogę zajść w ciążę kilka dni po zażyciu tabletki "dzień po"?
 10. Czy mogę zajść w ciążę, jeśli mam nieregularne miesiączki?
 11. Czy można zajść w ciążę po seksie oralnym?
 12. Czy można zajść w ciążę w wyniku kontaktu z plemnikami na prześcieradle, ręczniku lub na ręku?

Zastanawiasz się czy możesz być w ciąży, bo uprawialiście ryzykowny seks lub przydarzyła wam się sytuacja awaryjna? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Wczesne objawy ciąży

Czy mogę być w ciąży po pettingu?

Zajście w ciążę po pettingu (przez przeniesienie plemników do pochwy na palcach) jest niezwykle rzadkie, ale możliwe w sytuacji, kiedy ilość nasienia jest bardzo duża, a jego jakość bardzo dobra. Jednak w praktyce ciąże po pettingu praktycznie się nie zdarzają.

Jeśli niepokoją cię brązowe upławy, które zauważyłaś jakiś czas po pieszczotach, to prawdopodobnie ich przyczyną nie jest krwawienie implementacyjne (oznaczające zagnieżdżanie się zarodka i początek ciąży), tylko uraz tkanek, spowodowany za mocnym pettingiem.

Czy mogę być w ciąży, jeśli kochaliśmy się w dni niepłodne?

Zajście w ciążę w czasie dni niepłodnych nie jest możliwe pod warunkiem, że są to rzeczywiście dni niepłodne. Zdarza się jednak, że w związku z nieregularnymi miesiączkami dni niepłodne się przesuwają. Trzeba wziąć też pod uwagę żywotność plemników, które na powietrzu żyją bardzo krótko, ale w przyjaznym dla nich środowisku pochwy w świetnej kondycji mogą przeczekać kilka dni.

Trudno o precyzyjne obliczenie dni niepłodnych nawet w przypadku zdrowych i regularnie miesiączkujących kobiet. Mogą się one wahać nawet o +/- 2 dni. Znając żywotność plemników trzeba powstrzymać się od ewentualnych niezabezpieczonych stosunków przez 5 dni przed owulacją, bo plemniki aż tyle czasu mogą czekać w pochwie na dojrzałą komórkę jajową.

Czy mogę zajść w ciążę po seksie analnym?

Istnieje możliwość zajścia w ciążę po seksie analnym, ponieważ sperma wypływając z odbytu może dostać się do pochwy. Para decydująca się na seks analny powinna używać lubrykantu i zabezpieczać się prezerwatywą, co uchroni przed ryzykiem złapania infekcji dróg moczowo-płciowych i niechcianą ciążą.

Czy dziewica może zajść w ciążę?

Pełny stosunek seksualny nie jest warunkiem zapłodnienia, więc w niektórych przypadkach dziewica może być w ciąży. Do zapłodnienia może dojść w sytuacji, kiedy z penisa dotykającego waginy uwolni się preejakulat lub nastąpi wytrysk na wargi sromowe albo do przedsionka pochwy. Plemniki przez błonę dziewiczą (która wbrew przesądom wcale nie jest szczelną barierą - są w niej małe otworki, przez które wydostaje się np. krew miesiączkowa) mogą dostać się głębiej i zapłodnić dojrzałą komórkę jajową.

Czytaj też: Błona dziewicza - fakty i mity

Czy można zajść w ciążę po pierwszym razie?

Tak, zajście w ciążę w trakcie pierwszego razu jest tak samo możliwe, jak za każdym kolejnym razem. Powtarzane od lat mity na temat tego, że za pierwszym razem nie można zajść w ciążę, są bzdurą. Dlatego pomimo tego, że każdy chce przeżyć swój pierwszy raz spontanicznie, to koniecznie zawczasu trzeba pomyśleć o antykoncepcji - bo przecież chyba żadna para nie chciałaby zostać rodzicami już po pierwszym seksie.

Jak szybko zajść w ciążę? Sprawdź! [#TOWIDEO]

Sprawdź, jak szybko zajść w ciążę

Czy mogę zajść w ciążę, jeśli karmię piersią?

Od poziomu prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka) zależy płodność kobiety po porodzie. Im większe stężenie prolaktyny hamującej owulację, a prościej: im więcej mleka produkują kobiece piersi, tym większa pewność, że nie zajdzie się jeszcze w ciążę. Standardowo uważa się, że płodność może powrócić już po 4 tygodniach po porodzie (jeśli kobieta nie karmi dziecka piersią regularnie, lub dokarmia je butelką). Matka karmiąca wyłącznie piersią może być niepłodna przez 6-7 miesięcy, ale trzeba brać pod uwagę, że każdy przypadek jest indywidualny i niektóre kobiety zachodzą w kolejną ciążę nawet wtedy, kiedy karmią dziecko tylko piersią.

Na odzyskanie płodności po ciąży wpływ ma też poziom stresu, sposób odżywania i zażywane środki farmakologiczne.

Czytaj też: Metody antykoncepcji podczas karmienia piersią

Czy plemniki mogą przeniknąć przez bieliznę i doprowadzić do ciąży?

Nie ma prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, jeśli wytrysk nastąpił poza pochwą. Plemniki nie mają umiejętności przenikania przez bieliznę, a poza tym ich przeżywalność na powietrzu jest znikoma - zazwyczaj giną od razu i nie mają najmniejszych szans na dotarcie do komórki jajowej.

Sprawdź: Jak długo żyje plemnik?

Czy mogę zajść w ciążę kilka dni po zażyciu tabletki "dzień po"?

Tabletki "po" (Escapelle, ellaOne, Postinor Duo) nie są środkami antykoncepcyjnymi! Tabletka "po stosunku" działa tylko na te stosunki seksualne, które odbyły się przed jej wzięciem. Z każdego zbliżenia, które miało miejsce po połknięciu tabletki, ciąża jest możliwa. Co prawda, tabletki "po" zmieniają procesy zachodzące w cyklu miesiączkowym, np. blokują owulację, ale konkretne działanie pigułki zależy od dnia cyklu, w którym została wzięta, dlatego nie wolno traktować jej jako antykoncepcji długoterminowej.

Czy mogę zajść w ciążę, jeśli mam nieregularne miesiączki?

Tak, bo nieregularne cykle nie są przeszkodą do zajścia w ciążę. Trudniej jest tylko określić dni płodne, dlatego jeśli miesiączki są nieregularne, szczególniej trzeba zadbać o antykoncepcję przy każdym stosunku. Trzeba też wiedzieć, że cykle wahające się od 28 do 35 dni to cykle mieszczące w kategoriach regularności i wcale nie muszą oznaczać problemów zdrowotnych.

Czy można zajść w ciążę po seksie oralnym?

Nie można wykluczyć zajścia kobiety w ciążę po seksie oralnym, np. w sytuacji, kiedy najpierw wytrysk nastąpił do ust kobiety, potem partnerzy się całowali, a następnie partner ustami pieścił waginę kobiety. W takim przypadku sperma może dostać się do pochwy i jeśli jakość nasienia była bardzo dobra, a jego ilość dość duża, to może dojść do zapłodnienia.

Czy można zajść w ciążę w wyniku kontaktu z plemnikami na prześcieradle, ręczniku lub na ręku?

Plemniki mogą przeżyć nawet do 5 dni, ale pod warunkiem, że znajdą się pochwie - środowisku wilgotnym i bardzo dla nich wygodnym. Na powietrzu, np. na prześcieradle lub ręczniku, sperma zasycha, a plemniki giną praktycznie do razu.