Czy jestem w ciąży? 10 pytań o ciążę

2012-09-03 19:00

Czy jestem w ciąży? Pytania o ciążę zadają sobie miliony kobiet i dziewcząt. Jedne wypatrują ciąży z nadzieją, inne ze strachem notują objawy, które ciążę mogą sugerować. Warto wiedzieć kiedy ciąża jest możliwa, a kiedy obawy są bezzasadne, a nadzieje płonne.

Czy jestem w ciąży? 10 pytań o ciążę
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Ciąża. 10 pytań o ciążę

Spis treści

  1. Kiedy wynik testu ciążowego jest miarodajny?
  2. Czy ciąża jest możliwa, gdy wynik dwóch testów ciążowych jest negatywny?
  3. Zapomniałam zażyć tabletkę antykoncepcyjną i kochałam się z chłopakiem. Czy mogę być w ciąży?
  4. Zobacz, jak wyglądają pierwsze objawy ciąży [WIDEO]
  5. Kochaliśmy się i on wszedł we mnie, ale nie było wytrysku. Czy mogę być w ciąży?
  6. Podczas stosunku prezerwatywa była założona na lewą stronę.
  7. Prezerwatywa zsunęła się podczas stosunku.
  8. Pieściliśmy się i moje nagie narządy płciowe dotknęły jego, ale przez majtki wilgotne od nasienia. Czy mogę być w ciąży?
  9. Mieliśmy stosunek w czwartym dniu mojego okresu. Czy to możliwe bym zaszła w ciążę?
  10. Kochaliśmy się używając prezerwatywy i on miał wytrysk. Potem ją zdjął i za jakiś czas jeszcze raz we mnie wszedł. Nie było wytrysku, ale on nie umył penisa po poprzednim stosunku.

Wczesne objawy ciąży to brak miesiączki, senność i zmęczenie, ból piersi, nudności i wymioty, zmiany nastroju i omdlenia. Czy to ciąża, kiedy mamy takie objawy? Nie zawsze. Symptomy te mogą wynikać z zupełnie innych przyczyn. Ciąża powstaje tylko wtedy, gdy komórka jajowa kobiety zostanie zapłodniona przez męski plemnik. Muszą więc zostać spełnione warunki, w których obie komórki mogą się spotkać, np. stosunek z wytryskiem podczas dni płodnych, w tym do 5 dni poprzedzających owulację, bo aż tyle czasu niektóre plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety. Ale kochać się można na wiele sposobów i partnerzy mają tysiączne wątpliwości. Najlepszym sposobem rozwiania ich jest wykonanie testu ciążowego i wizyta u ginekologa. Ale czasem wystarczy lepiej poznać swoją fizjologię, by nie obawiać się niepotrzebnie.

Kiedy wynik testu ciążowego jest miarodajny?

Test ciążowy z apteki można zrobić najwcześniej dwa tygodnie od zapłodnienia czyli w 14 dni po współżyciu, które naszym zdaniem może zaowocować ciążą. U lekarza można wykonać test ciążowy z krwi w 7-9 dniu po zapłodnieniu, gdyż już wtedy wzrasta poziom hormonu - gonadotropiny kosmówkowej, który może świadczyć o obecności ciąży. W badaniu USG lekarz dostrzeże pęcherzyk ciążowy po ok. 4 tygodni po zapłodnieniu.

Czy ciąża jest możliwa, gdy wynik dwóch testów ciążowych jest negatywny?

Jeżeli robimy testy po 14 i więcej dniach od stosunków, w których mogło dojść do zapłodnienia i wyniki obydwu testów są negatywne (pojawia się na nich tylko jedna kreska, brak kresek w ogóle świadczy o uszkodzeniu testu) to ciąża niemal w 100 proc. nie jest możliwa. Całkowitą pewność da konsultacja z lekarzem.

Wypróbuj Pink Strumieniowy Super Czuły test ciążowy
Hydrex - test strumieniowy

Autor: Hydrex

materiał partnera

Pink Strumieniowy Super Czuły jest szybkim i wysoce czułym testem ciążowym służącym do wykrywania ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) - hormonu, który występuje w moczu kobiet w ciąży. Czułość testu Pink Strumieniowy Super Czuły została ustawiona na 10 mIU/ml. Zasada działania testu ciążowego oparta jest na reakcji hormonu hCG znajdującego się w moczu kobiety w ciąży z monoklonalnymi przeciwciałami anty-hCG, które zostały naniesione na test.

Wykonanie badania testem Pink Strumieniowy Super Czuły jest bardzo proste, wystarczy końcówkę testu skierować pod strumień moczu, a wynik w postaci barwnych prążków w okienku wynikowym uzyskuje się w czasie 1-4 minut.

Zapomniałam zażyć tabletkę antykoncepcyjną i kochałam się z chłopakiem. Czy mogę być w ciąży?

Tak, w takiej sytuacji ciąża jest możliwa. Po odstawieniu hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych płodność wraca bardzo szybko i zapłodnienie jest prawdopodobne. W takiej sytuacji trzeba albo zaakceptować możliwa ciążę albo sięgnąć po antykoncepcję ratunkowa i zażyć pigułkę zawierającą dużą dawkę hormonów. Pigułkę może przepisać wyłącznie lekarz.

Zobacz, jak wyglądają pierwsze objawy ciąży [WIDEO]

Wczesne objawy ciąży

Kochaliśmy się i on wszedł we mnie, ale nie było wytrysku. Czy mogę być w ciąży?

Szansa na przedostanie się plemników do pochwy jest prawie żadna więc i  prawdopodobieństwo ciąży jest znikome, ale dla pewności można po dwóch tygodniach zrobić test ciążowy.

Podczas stosunku prezerwatywa była założona na lewą stronę.

Jeśli prezerwatywa przylegała do członka, nie zsunęła się i nasienie się z niej nie wylało do pochwy możliwość zapłodnienia jest znikoma. Według indeksu Pearla czyli miarodajnej oceny skuteczności środków antykoncepcyjnych przy używaniu prezerwatywy ciążą mogą się zakończyć 3 stosunki na 100.

Prezerwatywa zsunęła się podczas stosunku.

W tym przypadku ciąża jest wysoce prawdopodobna. Zależy to oczywiście od momentu cyklu, w którym stosunek się odbył - bardziej prawdopodobna podczas dni płodnych, czyli w trakcie i w dniach poprzedzających owulację.

Pieściliśmy się i moje nagie narządy płciowe dotknęły jego, ale przez majtki wilgotne od nasienia. Czy mogę być w ciąży?

Prawdopodobieństwo ciąży w tej sytuacji jest niewielkie.

Mieliśmy stosunek w czwartym dniu mojego okresu. Czy to możliwe bym zaszła w ciążę?

Wykluczyć takiej ewentualności nie można. Plemniki żyją w ciele kobiety do pięciu dni. Gdyby owulacja nastąpiła w tym czasie spotkanie plemnika z jajeczkiem jest możliwe.

Kochaliśmy się używając prezerwatywy i on miał wytrysk. Potem ją zdjął i za jakiś czas jeszcze raz we mnie wszedł. Nie było wytrysku, ale on nie umył penisa po poprzednim stosunku.

W tej sytuacji także, zważywszy na żywotność plemników, mogło dojść do zapłodnienia.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza