Jak długo żyje plemnik?

2017-07-25 16:09

Plemniki są żywotne, ale też wrażliwe, dlatego poza organizmem żyją krótko. Plemniki, jak rośliny, potrzebują do przetrwania odpowiedniej wilgotności i temperatury, dlatego na powietrzu mają małe szanse. Jak długo żyją plemniki poza organizmem, a ile czasu w pochwie?

Jak długo żyje plemnik?
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Jak długo żyje plemnik

Spis treści

  1. Jak długo żyje plemnik w pochwie?
  2. Długość życia plemnika [WIDEO]
  3. Jak długo żyje plemnik poza organizmem?

Ile czasu żyją plemniki? To zależy od warunków, w jakich przyszło im egzystować. Zacznijmy od początku: 40 milionów plemników rusza do boju przy każdym wytrysku w pełni sprawnego mężczyzny. Ale tylko połowa plemników z jednej porcji nasienia jest pełna wigoru i rozpoczyna wyścig w kierunku jajeczka. Druga część to statyści, którym nie chce się nawet machnąć ogonkiem (fachowo zwanym witką). Z aktywnych 20 milionów plemników szansę na zapłodnienie ma 3 miliony. Ale wszyscy wiedzą, że wystarczy jeden 60 mikronowy maluch, który zdystansuje rywali, w odpowiednim momencie zerwie czapeczkę z główki i wykorzysta moc swoich enzymów, by sforsować błonę komórkową jajeczka. Reszta plemników uczestniczących w wyścigu kończy żywot.

Jak długo żyje plemnik w pochwie?

A jeśli plemniki nie spotkają na swojej drodze komórki jajowej? Nie poddają się. Jeżeli plemniki wylądowały w drogach rodnych, gdzie jest im ciepło, miło i przytulnie, a przede wszystkim odpowiednio wilgotno - przyczajają się. Mogą przetrwać w organizmie kobiety od 2 do nawet 5 dni. Dlatego jeżeli chcemy uniknąć ciąży, trzeba powstrzymać się od stosunków już na kilka dni przed owulacją, a nie tylko w momencie, gdy ona następuje. Przy takiej ilości i żywotności plemników aż trudno sobie wyobrazić, że niemal co piąta para w Polsce nie może zajść w ciążę.

Tutaj wychodzi wrażliwość plemników. Bardzo im szkodzi zatrucie środowiska, siedzący tryb życia oraz nadmierne eksploatowanie organizmu przez wyczerpującą pracę i bardzo intensywne uprawianie sportów, otyłość, namiętność do piwa, które zawiera fitoestrogeny oraz stosowanie anabolików na przyrost masy mięśniowej. W nasieniu "pakerów" wiele plemników jest zdeformowanych, np. z dwiema główkami lub pozbawionych witek i ogólnie mniej sprawnych.

Długość życia plemnika [WIDEO]

Ile żyją plemniki?

Plemniki na powietrzu - na prześcieradle, na dłoni czy ręczniku zazwyczaj giną od razu.

Jak długo żyje plemnik poza organizmem?

Wiele osób wie już, że plemniki mają twarde życie i są niestrudzone w dążeniu do osiągnięcia swojego celu. Kiedy dostaną się do pochwy - nigdy nie pogubią drogi. Jakby miały zakodowany jeden kierunek ruchu. Trudno się więc dziwić, że sporo ludzi boi się, że plemniki, nawet jeśli nie trafią bezpośrednio do pochwy, nie tracą swojej siły rażenia. Ale to już nadmiar wiary w ich wszechmoc.

Gdyby jakimś cudem udało im się zadekować w ciepłym (37 st. C) i wilgotnym miejscu, przeżyłyby do 18 godzin. Ale to raczej niemożliwe. To powinno uśmierzyć lęki wszystkich, którzy poprzestają jedynie na gorących pieszczotach, bez penetracji.

Sprawdź >>> Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak rozpoznać ciążę? [TEST]

Zdaniem eksperta
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Czy po przeniesieniu plemników na palcach do pochwy jest możliwe zapłodnienie?

Jak to jest z tymi plemnikami po wytrysku, tzn. sperma na palcu przebywająca krótko ok. minuty, czy będzie jeszcze w stanie zapłodnić kobietę, jeśli wprowadzi się ten palec do pochwy? Z tego, co wyczytałam, nie da się jednoznacznie określić, czy jest to możliwe, choć mało prawdopodobne. I czy takie ciąże przez petting zdarzają się często? Czy pani w swojej praktyce spotkała się z czymś takim?

Plemniki bardzo szybko giną w suchym środowisku. Zajście w ciążę w wyniku przeniesienia plemników na ręku jest naprawdę bardzo mało prawdopodobne. Szansa na ciążę jest praktycznie zerowa. Wprawdzie sporadycznie zdarzają się kobiety, które twierdzą, że tak zaszły w ciążę, ale czy tak było na pewno? Bardzo wiele musi być spełnionych warunków, aby w wyniku przeniesienia spermy na ręku zajść w ciążę. Trzeba mieć wiele szczęścia, aby w ten sposób zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać, że podczas kontaktów płciowych łatwo jest przekroczyć barierę między pettingiem a stosunkiem.