Pierwsze objawy ciąży: jak rozpoznać wczesne objawy ciąży [TEST]

2018-09-28 10:43 Aleksandra Urbaniak |Monika Majewska | Konsultacja: dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Pierwsze objawy ciąży często są mylnie interpretowane przez przyszłe mamy. Wczesne oznaki ciąży mogą być łudząco podobne do symptomów zatrucia pokarmowego czy grypy – dotyczy to zwłaszcza objawów ciąży w pierwszych tygodniach. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, jak rozpoznać ciążę i kiedy pojawiają się jej najwcześniejsze oznaki.

Posłuchaj, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do symptomów niektórych stanów chorobowych. Objawy ciąży w pierwszych dniach i tygodniach mogą przypominać zatrucie lub przeziębienie, dlatego są ignorowane przez przyszłe mamy. Równie często kobiety nadinterpretują wczesne objawy ciąży, zwłaszcza gdy starają się o dziecko.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży i jak je rozpoznać?

Objawy ciąży:

  1. Nudności i wymioty
  2. Brak miesiączki
  3. Zawroty głowy i omdlenia
  4. Zmiana apetytu
  5. Ból piersi
  6. Zmęczenie i senność
  7. Ból brzucha
  8. Wrażliwość na zapachy
  9. Częste wizyty w toalecie

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu

W pierwszych dniach od zapłodnienia oznaki ciąży są zwykle jeszcze niedostrzegalne. Organizm dopiero dostosowuje się do zmian, które go czekają.

Objawy ciąży w 2 i 3 tygodniu

Po 10 dniach symptomy zapłodnienia mogą być już zauważalne, ale zwykle są na tyle niewielkie, że łatwo je przeoczyć.

Objawy ciąży w 4 tygodniu

U większości kobiet pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero ok. 4-6 tygodniach od zapłodnienia. W tym czasie można zaobserwować krwawienie implantacyjne wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Jednak największe nasilenie objawów następuje pod koniec pierwszego trymestru, czyli ok. 9-12 tygodnia ciąży.

Warto wiedzieć, że niektóre kobiety nie mają żadnych objawów ciąży podczas pierwszego miesiąca jej trwania. Z kolei kobiety, które mają nieregularne miesiączki, mogą zorientować się, że są w ciąży dopiero po kilku miesiącach.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

1. Nudności i wymioty

Nudności i wymioty dokuczają ciężarnym zwykle w godzinach porannych albo wieczorem (rzadziej całą dobę) i trwają nawet kilka godzin. Częściej skarżą się na nie kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy.

Poranne mdłości i wymioty są wynikiem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu produkowanego w trakcie ciąży przez trofoblast (warstwę komórek zewnętrznej błony płodowej - kosmówki).

Na intensywność i częstotliwość wymiotów i nudności wpływają także czynniki psychiczne. Według badań objawy te częściej występują u kobiet żyjących w lęku i stresie.

Czytaj też: Czy mogę być w ciąży? 10 najczęściej zadawanych pytań

2. Brak miesiączki

Pierwszym, charakterystycznym objawem ciąży jest brak miesiączki w planowanym terminie.

Niektóre źródła podają, że pierwszym objawem ciąży jest też plamienie, czyli krwawienie implantacyjne, które jest spowodowane zagnieżdżaniem się w macicy zapłodnionego zarodka. Jednak nie zawsze plamienie czy skąpa i nietypowa miesiączka związane jest z implantacją. Jest to dość typowe dla ciąży pozamacicznej. Może też być objawem poronienia.

Doktor Grzegorz Południewski: W wypadku ciąży nie zawsze występuje brak miesiączki

Brak okresu wcale nie musi być najbardziej charakterystycznym objawem ciąży. "Bywa tak, że miesiączka pojawia się nawet 4 miesiące po zajściu w ciążę. Oczywiście jest krótsza, ma trochę inny przebieg, ale pacjentka zmylona tym faktem nie czuje, że jest w ciąży" - mówi ginekolog dr Grzegorz Południewski.

3. Zawroty głowy i omdlenia

Zawroty głowy są wynikiem zmian w krążeniu krwi, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka. Wówczas ciśnienie krwi matki obniża się, w skutek czego mniej krwi dociera do mózgu, co objawia się zawrotami głowy i omdleniami.

Zawroty głowy mogą być również konsekwencją nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Gdy ciężarna nie spożywa posiłków w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny), może gwałtownie spaść poziom cukru we krwi, co często jest przyczyną zawrotów głowy.

Sprawdź: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

4. Zmiana apetytu

Wzmożone łaknienie, który często pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży, prawdopodobnie jest spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej, a nie - jak się powszechnie uważa - zapotrzebowaniem rozwijającego się dziecka na składniki odżywcze. Niektóre kobiety mogą odczuwać niechęć do lubianych dotychczas dań.

5. Ból piersi

Wrażliwe, bolące i powiększone piersi są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej. Niekiedy żyły na piersiach stają się bardziej widoczne, a sutki ciemniejsze.

6. Zmęczenie i senność

Senność w ciąży jest wynikiem gwałtownego wzrostu progesteronu w organizmie przyszłej mamy. Poza tym organizm ciężarnej może być wycieńczony nudnościami i wymiotami. Czasem zmęczenie jest wynikiem słabego apetytu na początku ciąży. Duże znaczenie mają również odczuwane przez ciężarną stres i niepokój.

7. Ból brzucha

Jednym z objawów ciąży może być też ból brzucha lub podbrzusza. Zwykle przypomina on ból, jaki występuje w pierwszych dniach miesiączki. Zdarza się też, że przyszła mama odczuwa wzdęcia i zaparcia.

8. Wrażliwość na zapachy

Wczesnym objawem ciąży jest wrażliwość na niektóre zapachy, takie jak: dym z papierosów, zapach kawy, kosmetyków (zwłaszcza perfum).

9. Częste wizyty w toalecie

Pierwszym objawem ciąży jest też częste oddawanie moczu, które spowodowane jest uciskiem powiększonej, ciężarnej macicy na pęcherz moczowy.

SPRAWDŹ: Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? Wszystko o zapłodnieniu

Objawy ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna w pierwszych tygodniach daje takie same objawy jak ciąża prawidłowa, ale z czasem można zaobserwować niepokojące oznaki, których jest trzy: Ból podbrzusza Nieregularne krwawienie lub plamienie z dróg rodnych Guz przydatków (stwierdzony przez lekarza) Charakterystyczne dla ciąży pozamacicznej jest to, że wszystkie objawy występują razem.

Czytaj więcej:

Zobacz, co polecamy:

Objawy ciąży urojonej

Ciąża urojona daje takie same objawy, jak ta prawdziwa. Kobieta, która jest przekonana, że rozwija się w niej dziecko, może odczuwać poranne mdłości, ból piersi, zmęczenie, może się u niej powiększyć brzuch, zatrzymać miesiączka, a nawet wystąpić laktacja. Objawy ciąży urojonej można jednak łatwo zweryfikować poddając się badaniu ginekologicznemu.

Czytaj więcej: Objawy ciąży urojonej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE
Rozalia
|

U mnie było tak że krótko po zapłodnieniu, czułam że jestem w ciąży, po kilku dniach doszły dolegliwości typu rozdrażnienie, wzmożony apetyt, na przemian z brakiem apetytu i mdłościami, wrażliwość na zapachy. Robiłam kilka testów z moczu po tygodniu, po dwóch, po 3 tygodniach... Wszystkie negatywne. Poszłam do ginekologa w trzecim tygodniu: "coś maleńkiego jest, ale nie mogę potwierdzić, że to zarodek. Zrób test z krwi." Zrobiłam test z krwi koło 4 tygodnia - negatywny. "Nie jesteś w ciąży". Ale ja czułam co innego, nawet już miałam naturalny odruch głaskania brzucha. Zaczynałam wierzyć, że to ciąża urojona... Zrobiłam kolejny test z moczu w 6 tygodniu, wyszedł pozytywny. Potwierdziłam z krwi, bardzo pozytywny :D poszła do ginekologa i poznałam naszą małą sześciotygodniową Helenę. Tylko nasuwały mi się słowa "a nie mówiłam?" Cierpliwości dziewczyny, naturalnego instynktu macierzyńskiego nie oszukasz :)

Marta
|

Hej. Moje miesiaczki zawsze byly punktualne teraz miesiaczka spoznia sie juz 4 dni mam mdlosci i podwyzszona temperature. Kochalam sie w dni plodne. Nigdy nie mialam wiekszego apetytu a teraz gdy zjem to po godzinie czuje sie jakbym miala pusty zoladek i nic nie jadla caly dzien, mam bole glowy i boje się ze moge byc w ciazy, czy to prawdopodobne?

Angelika Solecka
|

Hej, u mnie było tak jingismom.pl/wczesne-objawy...

Mama 30
|

Witam. U mnie pierwsze objawy ciąży widać było już kilka dni po zapłodnieniu ogromna ilość śluzu i powiększenie oraz tkliwość piersi. W dniu spodziewanej miesiączki czyli 28 dnia cyklu wynik testu pozytywny mocne dwie krechy a do tego mdłości i reakcja natychmiastowa na wszelkie zapachy.

Kaja
|

Pierwsze objawy miałam 5 dnia po przytulanku - ból brzucha, ból piersi. 6 dnia biegunka (i tak przez kilka dni). 11 i 12 dnia ból brzucha. 13 dnia test pozytywny ale kreska jeszcze blada.

ivonka
|

co miesiac wydalwalo mi sie ze zaszlam w ciaze, znajdowalam jakis symptom. Raz najadlam sie pastylek mietowych i robilo mi sie niedobrze i myslalam ze jestemw ciazy, natomiast potem okazalo Tym razem po tygodniu od poczecia mialam napady migreny przez 3 dni pod rządz zaburzeniami widzenia. Zwykle mam migrne raz w miesiacu ale nigdy nie zdarzylo mi sie miec ja tyle razy pod rzad ! Chcialo mi sie spac ale ogolnie zawsze mi sie chce spac wiec nie odczytlam to jako cos innego. Na brodkawkach sutkowych pojawily sie takie mleczne kropki i pomyslalam z to moze byc to alenie chcialam zapeszac.
Poza tym nie lubie swiezych pomidorow a polozylam sobie raz plasterki na pizzy i stwierdzialm ze to smaczne. Ponadto, strasznie mi bylo goraco, oblewaly mnie poty, mialam napady goraca w okolicy spodziewanego okresu, tak przez jakis tydzien ale w okolicy przewidzianego okresu to po prostu masakra. Bylo mi zimno z racji podwyzszonej tempeteraury ciala.. Przez jakis czas myslalam ze sie przeziebilam, ze jestem chora.Mialam rowniez bole w podbrzuszu ktore zaczely sie mniej wiecej na 4-5 dni przed spodziewanym okresem, takie skurcze okresowe i wtedy myslalam ze znowu nici, a tymczasem, w 30 tym dnniu zrobilam test i dwie kreski !!

Martuśka
|

Nie wiem czy u wszystkich kobiet tak jest ale przy mojej ciąży wynik testu wyszedł pozytywny dopiero ok 4 tygodnia ciąży, mimo że od 2 tygodnia po spodziewanej miesiączce czułam że jestem w ciąży.

Mama42
|

Witam.Mam 42 lata.2 tyg temu staralismy sie z mezem o dziecko,byly to dni plodne i w samą owulacje.Jutro powiniem przyjsc okres.Zrobilam dzisiaj test ciążowy, wynik negatywny. 4 dni temu zaczęly mnie boleć piersi jak na okres, sa nabrzmiałe,jakbym gorączkę w nich miała,wczoraj po kąpieli oglądałam brodawki są większe i jakby ciemniejsze,delikatnie nacisnełam sutek i pojawiły sie wodne kropelki,z drugiego sutka tak samo.Dodam jeszcze ze mam huśtawki nastrojów, bardzo szybko wpadam w płacz.Czy to mozliwe ze to ciąza skoro wynik jest negatywny, moze za wcześnie zrobilam test? Dodam ze ostatnia ciąża była 10 lat temu, Pozdrawiam serdecznie.

Ania
|

Witam Boje sie z jetem w ciazy . Miesiaczke mialam od 18 listopada do 3 grudnia moj cykl trwa 24 dni 10 grudnia spalam z moim chlopakiem bez zabezpieczenia . dzis jest 13 jajeczkowanie powinnam miec chyba. Jakos 14 . Bola mnie dzis jajniki i leci mi sluz . Czy jestem w ciazy czy to tylko jajeczkowanie ?

pierwsze objawy ciąży
|

Niektóre z przyszłych mam wczesne objawy ciąży zauważają już w pierwszym tygodniu od zapłodnienia. Jednak u większości kobiet ciąża daje o sobie znać dopiero w 4-6. tygodniu.