Pierwsze objawy ciąży mogą mylić. Jak je rozpoznać?
Pierwsze objawy ciąży często są mylnie interpretowane przez przyszłe mamy. Mogą być łudząco podobne do symptomów zatrucia pokarmowego. Dotyczy to zwłaszcza objawów ciąży w pierwszych tygodniach. Dowiedz się, jak rozpoznać ciążę i kiedy pojawiają się jej najwcześniejsze oznaki.
Spis treści
- Objawy ciąży:
- Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
- Jakie są pierwsze objawy ciąży?
- Objawy ciąży pozamacicznej
- Objawy ciąży urojonej
Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do symptomów niektórych stanów chorobowych. Objawy ciąży w pierwszych dniach i tygodniach mogą przypominać zatrucie lub przeziębienie, dlatego są ignorowane przez przyszłe mamy. Równie często kobiety nadinterpretują wczesne objawy ciąży, zwłaszcza gdy starają się o dziecko.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży i jak je rozpoznać?
Objawy ciąży:
- Nudności i wymioty
- Brak miesiączki
- Zawroty głowy i omdlenia
- Zmiana apetytu
- Ból piersi
- Zmęczenie i senność
- Ból brzucha
- Wrażliwość na zapachy
- Częste wizyty w toalecie
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu
W pierwszych dniach od zapłodnienia oznaki ciąży są zwykle jeszcze niedostrzegalne. Organizm dopiero dostosowuje się do zmian, które go czekają.
Objawy ciąży w 2 i 3 tygodniu
Po 10 dniach symptomy zapłodnienia mogą być już zauważalne, ale zwykle są na tyle niewielkie, że łatwo je przeoczyć.
Objawy ciąży w 4 tygodniu
U większości kobiet pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero ok. 4-6 tygodniach od zapłodnienia. W tym czasie można zaobserwować krwawienie implantacyjne wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Jednak największe nasilenie objawów następuje pod koniec pierwszego trymestru, czyli ok. 9-12 tygodnia ciąży.
Warto wiedzieć, że niektóre kobiety nie mają żadnych objawów ciąży podczas pierwszego miesiąca jej trwania. Z kolei kobiety, które mają nieregularne miesiączki, mogą zorientować się, że są w ciąży dopiero po kilku miesiącach.
Jakie są pierwsze objawy ciąży?
1. Nudności i wymioty
Nudności i wymioty dokuczają ciężarnym zwykle w godzinach porannych albo wieczorem (rzadziej całą dobę) i trwają nawet kilka godzin. Częściej skarżą się na nie kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy.
Poranne mdłości i wymioty są wynikiem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu produkowanego w trakcie ciąży przez trofoblast (warstwę komórek zewnętrznej błony płodowej - kosmówki).
Na intensywność i częstotliwość wymiotów i nudności wpływają także czynniki psychiczne. Według badań objawy te częściej występują u kobiet żyjących w lęku i stresie.
2. Brak miesiączki
Pierwszym, najmocniej kojarzonym z ciążą objawem jest brak miesiączki w planowanym terminie.
Niektóre źródła podają, że pierwszym objawem ciąży jest też plamienie, czyli krwawienie implantacyjne, które jest spowodowane zagnieżdżaniem się w macicy zapłodnionego zarodka.
Jednak nie zawsze plamienie czy skąpa i nietypowa miesiączka związane jest z implantacją. Jest to dość typowe dla ciąży pozamacicznej. Może też być objawem poronienia.
Jednak należy pamiętać, że brak okresu wcale nie musi być najbardziej charakterystycznym objawem ciąży.
- Bywa tak, że miesiączka pojawia się nawet 4 miesiące po zajściu w ciążę. Oczywiście jest krótsza, ma trochę inny przebieg, ale pacjentka zmylona tym faktem nie czuje, że jest w ciąży - mówi ginekolog dr Grzegorz Południewski.
3. Zawroty głowy i omdlenia
Zawroty głowy są wynikiem zmian w krążeniu krwi, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka. Wówczas ciśnienie krwi matki obniża się, w skutek czego mniej krwi dociera do mózgu, co objawia się zawrotami głowy i omdleniami.
Zawroty głowy mogą być również konsekwencją nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Gdy ciężarna nie spożywa posiłków w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny), może gwałtownie spaść poziom cukru we krwi, co często jest przyczyną zawrotów głowy.
4. Zmiana apetytu
Wzmożone łaknienie, który często pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży, prawdopodobnie jest spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej, a nie - jak się powszechnie uważa - zapotrzebowaniem rozwijającego się dziecka na składniki odżywcze.
Niektóre kobiety mogą odczuwać niechęć do lubianych dotychczas dań.
5. Ból piersi
Wrażliwe, bolące i powiększone piersi są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej. Niekiedy żyły na piersiach stają się bardziej widoczne, a sutki ciemniejsze.
Ale ból piersi może mieć też inne przyczyny.
6. Zmęczenie i senność
Senność w ciąży jest wynikiem gwałtownego wzrostu progesteronu w organizmie przyszłej mamy.
Poza tym organizm ciężarnej może być wycieńczony nudnościami i wymiotami.
Czasem zmęczenie jest wynikiem słabego apetytu na początku ciąży.
Duże znaczenie mają również odczuwane przez ciężarną stres i niepokój.
7. Ból brzucha
Jednym z objawów ciąży może być też ból brzucha lub ból podbrzusza. Zwykle przypomina on ból, jaki występuje w pierwszych dniach miesiączki.
Zdarza się też, że przyszła mama odczuwa wzdęcia i zaparcia.
8. Wrażliwość na zapachy
Wczesnym objawem ciąży jest wrażliwość na niektóre zapachy, takie jak:
- dym z papierosów
- zapach kawy
- kosmetyki (zwłaszcza perfumy)
9. Częste wizyty w toalecie
Pierwszym objawem ciąży jest też częste oddawanie moczu, które spowodowane jest uciskiem powiększonej, ciężarnej macicy na pęcherz moczowy.
Objawy ciąży pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna w pierwszych tygodniach daje takie same objawy jak ciąża prawidłowa, ale z czasem można zaobserwować niepokojące oznaki, których jest trzy:
- ból podbrzusza
- nieregularne krwawienie lub plamienie z dróg rodnych
- guz przydatków (stwierdzony przez lekarza)
Charakterystyczne dla ciąży pozamacicznej jest to, że wszystkie objawy występują razem.
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
Objawy ciąży urojonej
Ciąża urojona daje takie same objawy, jak ta prawdziwa.
Kobieta, która jest przekonana, że rozwija się w niej dziecko, może odczuwać:
- poranne mdłości
- ból piersi
- zmęczenie
- może się u niej powiększyć brzuch
- zatrzymać miesiączka
- wystąpić laktacja
Objawy ciąży urojonej można jednak łatwo zweryfikować poddając się badaniu ginekologicznemu.
Sprawdź też:
- Czy mogę być w ciąży? 10 najczęściej zadawanych pytań
- Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
- Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? Wszystko o zapłodnieniu
Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!
Porady eksperta