Ciąża pozamaciczna: objawy. Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę ektopową?

2013-09-20 12:14

Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) początkowo niczym się nie różnią od ciąży prawidłowej. Dopiero z czasem zaczynają pojawiać się niepokojące sygnały, przede wszystkim krwawienie i ból podbrzusza. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?

Ciąża pozamaciczna: objawy. Jakie objawy mogą wskazywać na ciążę ektopową?
Autor: thinkstockphotos.com Objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) początkowo niczym się nie różnią od ciąży prawidłowej. Dopiero z czasem zaczynają pojawiać się niepokojące sygnały, przede wszystkim krwawienie i ból podbrzusza. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?

Na początku objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej) są typowymi objawami ciąży: brak miesiączki, powiększenie i obrzmienie piersi czy złe samopoczucie. Nawet standardowy test ciążowy w 50 proc. daje wynik pozytywny, bo stężenie wolnej podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG) – czyli hormonu, na który reaguje test – w ciąży pozamacicznej także wzrasta, choć znacznie słabiej.

Ciąża a suplementy diety

Objawy ciąży pozamacicznej: klasyczna triada

Klasyczna triada objawów ciąży ektopowej to:

  • ból podbrzusza
  • nieregularne krwawienie lub plamienie z dróg rodnych
  • guz przydatków (to już oczywiście może stwierdzić tylko lekarz, a nie sama pacjentka)

Objawy te nie muszą występować wszystkie jednocześnie. Zdarza się, że jedynym sygnałem nieprawidłowości jest brunatna, krwista wydzielina, której nie towarzyszy ból. Kiedy plamienie występuje jednocześnie z bólem, prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej jest bardzo duże.

Objawy ciąży pozamacicznej: charakterystyczny ból

Ból jest charakterystyczny: zwykle dotyczy tylko jednej strony brzucha (lewy lub prawy jajowód), jest odczuwany jako tępy lub kłujący, nie ustępuje samoistnie. W zaawansowanej fazie, gdy doszło już do krwawienia wewnętrznego, ból staje się ostry i obejmuje także barki (zwłaszcza prawy). Kobieta czuje parcie na odbytnicę i na mocz, pojawia się kłucie przy oddychaniu. Krwawienie wewnętrzne rozpoznaje się po szybkim tętnie, niskim ciśnieniu krwi, bladości skóry i silnym poceniu się. W takiej sytuacji liczy się czas – trzeba jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza