Cud poczęcia, czyli wszystko o zapłodnieniu

2007-05-07 11:35 Katarzyna Wójcik

Mężczyzna jest płodny przez cały rok, kobieta przez kilka dni w miesiącu. Jeśli chcą mieć dziecko, musi dojść do zbliżenia właśnie w tym sprzyjającym momencie - owulacji (czyli jajeczkowania). Ale wbrew pozorom poczęcie to proces bardziej skomplikowany. Aby doszło do zapłodnienia, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Jeśli kobieta miesiączkuje normalnie, jej ciało co miesiąc przygotowuje się do ciąży. Około 5. dnia cyklu (licząc od początku krwawienia) w jednym z jajników – na przemian raz w lewym, raz w prawym – zaczyna rozwijać się komórka jajowa (żeńska komóra rozrodcza). Jest ona otoczona tzw. pęcherzykiem Graafa. Owulacja (jajeczkowanie) następuje wtedy, gdy dojrzała komórka jajowa opuszcza ów pęcherzyk. Dzieje się to mniej więcej w połowie cyklu. Jeżeli trwa on 28 dni, owulacja występuje ok. 14. dnia, natomiast u kobiet, które mają cykl 30-dniowy, ok. 16. dnia.

Zapłodnienie: spotkanie jajeczka z plemnikiem

Uwolnione jajeczko (ma wtedy średnicę ok. 0,2 mm) z jajnika trafia do jajowodu i czeka na... plemnik. Jeśli ma szczęście, spotyka go. Nawet całą ławicę! Gdy u mężczyzny dochodzi do wytrysku, do pochwy kobiety dostaje się ok. 200 milionów plemników, czyli męskich komórek rozrodczych. Mają jeden cel – dotrzeć do jajeczka. To wędrówka długa i trudna – przeżyją ją tylko najsilniejsze i najszybsze osobniki. A ten, który pierwszy dotrze do celu, da początek nowemu życiu. Dojrzałe jajeczko żyje ok. 24 godzin. To mało czasu, nawet dla superszybkich plemników. One same mogą przeżyć do trzech dni (wg najnowszych badań nawet dwa razy dłużej). Aby więc wyścig zakończył się sukcesem, do stosunku powinno dojść w dniu owulacji lub kilka dni przed (nie więcej niż trzy).

Plemnik-zwycięzca musi jeszcze otworzyć wrota fortecy. Na szczycie jego główki znajduje się torebka (akrosom), która pęka przy zetknięciu się z powierzchnią jaja. Uwalniają się z niej enzymy rozpuszczające powłokę ochronną komórki jajowej. Tworzy się „dziurka” i plemnik wchodzi do środka.

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę [WIDEO]

Zapłodnienie: powstaje zarodek

Jajeczko i plemnik mają po 23 chromosomy zawierające cały kod genetyczny człowieka. Gdy się połączą, powstaje zygota – komórka o dwóch jądrach i 46 powiązanych w pary chromosomach (w każdej parze jest zapis cech przekazanych przez matkę i przez ojca). W wyniku dalszego podziału zygoty powstaje zarodek człowieka. Dziecko, które po 9 miesiącach przyjdzie na świat, będzie miało w sobie trochę z taty, trochę z mamy. O jego cechach (np. budowie ciała, skłonnościach, kolorze włosów czy oczu) zadecydują tzw. geny dominujące. Natomiast płeć zależy od tego, czy w kodzie genetycznym przyniesionym przez zwycięski plemnik znalazł się chromosom żeński określony jako X, czy męski Y.

Zapłodnienie: zagnieżdżenie zarodka w macicy

Powstała w trakcie zapłodnienia nowa komórka zaczyna się dzielić i w tym samym czasie wędruje (trwa to ok. 5–7 dni) przez jajowód do macicy, aby tam się zagnieździć. Zarodek ulokowany w macicy zaczyna wysyłać do jajnika sygnały, dzięki którym powstałe po owulacji ciałko żółte przekształca się w ciałko ciążowe. Produkuje ono hormony odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży. Za ich sprawą dochodzi także do zatrzymania miesiączki. Właśnie wtedy kobieta zaczyna podejrzewać, że będzie mamą!

Warto wiedzieć
  • Komórka jajowa jest największą komórką, jaka znajduje się w ciele kobiety.
  • Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do 5 dni.
  • O płci dziecka decyduje plemnik, który zapłodni komórkę jajową.
  • Po stosunku odbytym w dniu lub dzień przed owpacją rodzi się więcej chłopców. Po zbliżeniu, które miało miejsce 2–3 dni wcześniej – więcej dziewczynek.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Ciotka dobra rada
|

To ja Ci dam rade. Usiądź do książek i naucz się pisać, bo to co tu zaprezentowalas to jest totalna kompromitacja! Tego się czytać nie da! Czy Ty w ogóle chodzilas do szkoły, że pisać nie umiesz czy jesteś po prostu głupia i podstaw ortografii nie znasz? Tylko tego brakowało, żeby patologia się rozmnażała.... Mam nadzieję i życzę Ci tego całego serca, żebyś jednak nie zaszła w ciążę, bo dziecko będzie bardzo skrzywdzone majac głupią i niedouczoną matkę.

madry
|

czarna jagoda
dlatego Twoja koleżanka ma chłopaka, bo miała wtedy owulacje. A Ty dlatego masz córkę, bo wtedy co sadziłaś to owulacji nie miałaś tylko 36h później.

Anonim
|

Znajomi mieli duże kłopoty z zajściem w ciążę i lekarz polecił im seks 2 dni przed owulacją tylko rano i rano w owulację zaszli za pierwszym razem ponoć rano plemniki mają większą żywotność

lolka
|

zgloś się do ginekologa,testy nie zawsze daja wiarygodny wynik

Ania
|

tzn ze niestety sie nie udalo, czyli poronilas. Organizm wlasciwie sam dokonal decyzji ze cos jesz nie da i odrzucil komorke. Wielu kobietom to sie przytrafia i nawet o tym nie wiedza

Anonim 85
|

Mam pytanie..otóż staramy się o dzidziusia od jakiegoś czasu,miałam regularne cykle.Okres miałam dostac 06.05 i nie dostałam,zrobiłam test i wyszedł pozytywny,mialam obolałe piersi i podbrzusze.15.05 miałam lekkie krwawienie trwające 2 dni(nie przypominało to zwykłej miesiączki),zrobiłam drugi test i wyszedł negatywny..:( Jak mam to odebrać?

anonimowo
|

no tak czytamy i czytamy, ale pewnosci nie mamy
ja sie kochalam z mezem w dniu owulacji i czekam na efekty...jak na razie obolale piersi ale to nic nie znaczy...z testem jeszcze poczekam, chociaz wczoraj lub dzisiaj byl termin miesiaczki...ale po co robic test za wczesnie i sie rozczarowac

Sel
|

Mówimy o nim, gdy doszło do owulacji, ale z jakichś powodów pęcherzy Grafa nie pęka i nie uwalnia jajeczka. Jajo żyje tylko 24 godziny.
U niektórych kobiet jest to standard, czyli stałą tendencja. Wylicza się to na podstawie rocznych pomiarów temperatury w pochwie. Na tej podstawie wyraźnie widać tendencję, czyli czy kobieta może zajść w ciążę w każdym cyklu, co drugi, co trzeci itp.

dr Olkisz
|

To jest największy mit związany z płodnością - że jak jest okres to się nie jest płodną. Owszem - szanse są dużo niższe, ale zdarza się podwójna owulacja (dwa razy w ciągu miesiąca). Ze wszystkim faz cyklu ta jest teoretycznie najbezpieczniejsza, ale to nie jest 100% pewność niepłodności.

czarna jagoda
|

O widze,że ktoś mia podobnie jak ja,tez mielismy seks 3-4 dni przed owulacją i tez czekam by zrobic wkoncu test .. ;) Mam nadzieje,że wyjdzie pozytywny ;) Obalam mit że przed owulacją jest córka .. kurde moja koleżanka współzyła z chłopakiem 1 dzień po okresie i zaszła w ciąże i ma synka,a ja w pierwszą ciąże zaszłam 14dnia cyklu w owulacje i mam córke ;)