Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po ilu dniach od stosunku można wykonać test?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Wiele kobiet wykonuje test ciążowy dzień po stosunku, a niektóre nawet kilka godzin po intymnym zbliżeniu. Jednak nie ma to najmniejszego sensu. Wtedy test ciążowy i tak nic nie wykaże. Po jakim czasie można zrobić test ciążowy, by dał wiarogodny wynik? Podpowiadamy, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy. Przeczytaj albo posłuchaj!

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Wiele kobiet – zarówno te, które starają się o dziecko, jak i panie, którym przydarzyła się niespodzianka podczas intymnego zbliżenia – najchętniej zaraz po stosunku chciałyby wiedzieć, czy są w ciąży.

Jednak czy wykonanie testu ciążowego zaraz po stosunku ma sens? Po jakim czasie najlepiej zrobić test ciążowy?

Spis treści:

 1. Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można wykonać test ciążowy?
 2. Test ciążowy bada stężenia hormonu beta-hCG
 3. Po jakim czasie test ciążowy wykryje hormon beta-hCG?
 4. Kiedy wykonać test ciążowy w laboratorium?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można wykonać test ciążowy?

Kiedy można zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Niestety, nie ma metody, która w kilka godzin po stosunku wykryje ciążę.

Niezbędne jest kilkudniowe oczekiwanie, ponieważ wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około 6 dni, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Dopiero po tym wydarzeniu hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu.

Zwykle następuje to między 8. a 10. dniem od zapłodnienia. Po jakim czasie można więc zrobić test ciążowy? Wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji.

Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej.

Wcześniej test może być słabo dodatni (druga kreseczka jest ledwo widoczna), co czasem kobiety błędnie odczytują jako ujemny. Zatem, aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie dawać się ponieść emocjom i nie spieszyć się z wykonaniem domowego testu.

Decydując się na test wcześniej, np. 6–7 dni po stosunku, dla pewności lepiej powtórzyć go kilka dni później, zwłaszcza jeśli miesiączka nie pojawia się w przewidywanym terminie.

Test ciążowy bada stężenia hormonu beta-hCG

W miejscu uwolnienia komórki jajowej w jajniku powstaje ciałko żółte ciążowe. Produkuje progesteron – hormon, który przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja i umożliwia jego dalszy rozwój (od ok. 12. tygodnia ciąży jego funkcję przejmuje łożysko).

Z kolei trofoblast – warstwa komórek błony płodowej zarodka, z której w przyszłości utworzy się łożysko – produkuje beta-hCG, a ten hormon pobudza ciałko żółte do produkcji wspomnianego progesteronu.

Ponieważ do chwili wytworzenia łożyska z trofoblastu ciałko żółte musi produkować progesteron, a zapotrzebowanie na ten hormon rośnie wraz z kolejnymi tygodniami ciąży, także stężenie beta-hCG stale się zwiększa.

Dlatego monitorując poziom beta-hCG, można oceniać wiek ciąży i jej przebieg. Badanie stężenia beta-hCG może także służyć do rozpoznawania zagrażającego poronienia.

Jest także wykorzystywane w diagnostyce prenatalnej wad płodu (w teście potrójnym z alfafetoproteiną i estriolem).

WYPRÓBUJ: Domowe Laboratorium, Pink Super Czuły, płytkowy test ciążowy
9,99 zł

WYPRÓBUJ: Domowe Laboratorium, Pink Super Czuły, płytkowy test ciążowy

 • Wyrób medyczny.
 • To wygodny w użyciu płytkowy test do wykrywania hormonu hCG w moczu, wytwarzany przez kobiety w ciąży.
 • Charakteryzuje się czułością 10 mIU/ml oraz dokładnością ponad 99,9%.
 • Wynik testu otrzymujemy po 1-5 minut.
 • Test można wykonać już 6 dni od momentu zapłodnienia, chociaż najlepiej dzień po terminie spodziewanej miesiączki.

Po jakim czasie test ciążowy wykryje hormon beta-hCG?

Beta-hCG można wykrywać już 9.-11. dnia od zapłodnienia. Jego stężenie rośnie, początkowo podwajając się co 2 lub 3 dni. Maksymalną wartość osiąga między 40. a 90. dniem ciąży (8.–12. tydzień). Następnie maleje. Normy stężenia beta-hCG w zależności od czasu trwania ciąży są dość szerokie, więc trudno się nimi kierować z zegarmistrzowską precyzją w ocenie wieku malca. Gdy jednak stężenie beta-hCG jest zbyt niskie lub wysokie, powinno to budzić niepokój:

 • zbyt niskie beta-hCG może świadczyć o zagrażającym poronieniu lub ciąży pozamacicznej (przyrost beta-hCG jest wtedy o wiele wolniejszy)
 • zbyt wysokie beta-hCG czasem bywa przyczyną nowotworu rozwijającego się z trofoblastu. Ponieważ jednak przekroczenie normy następuje także w ciąży mnogiej, lepiej nie wpadać od razu w panikę. Trzeba spokojnie poczekać i wyjaśnić tę kwestię z lekarzem
 • pozytywny wynik testu, mimo braku ciąży, jest możliwy, gdy: kobieta przyjmuje leki przeciwdepresyjne, jest w okresie okołomenopauzalnym, cierpi na choroby nerek lub tarczycy

  SPRAWDŹ: Jak wykonać test ciążowy?

   WYPRÓBUJ: Płytkowy test ciążowy Quixx
   13,99 zł

   WYPRÓBUJ: Płytkowy test ciążowy Quixx

   • wyrób medyczny
   • płytkowy, jednostopniowy test ciążowy do oznacania HCG w moczu
   • czułość: 25mlU/ml
   • dokładność: 99,5%
   WYPRÓBUJ: Kasetowy test ciążowy Baby Boom
   3,99 zł

   WYPRÓBUJ: Kasetowy test ciążowy Baby Boom

   • zalecany okres przeprowadzenia testu, w którym wiarygodność uzyskanego wyniku jest najwyższa to 7 dni po zapłodnieniu.
   • czułość testu wynosi 25mIU/ml.
   • dokładność testu wynosi ponad 99,9%
   • składa się z pasków z włókna szklanego z przeciwciałami monoklonalnymi przeciw ludzkiej gonadotropinie kosmówkowej (hCG) na antygeny myszy IgG w membranie zaimpregnowanej koloidem z cząstkami złota.
   • wykorzystuje metodę podwójnego wiązania "sandwich" ELISA i jest oparty na technologii immunochromatograficznej do wykrywania hCG w moczu.

   Kiedy wykonać test ciążowy w laboratorium?

   Test ciążowy wykrywający hCG we krwi, przeprowadzony w laboratorium, potwierdza ciążę właściwie ze stuprocentową pewnością. Można go wykonać tydzień po zapłodnieniu.

   Dzięki ustaleniu stężenia hormonu można nawet określić przybliżony wiek ciąży. Jeśli badanie da wynik pozytywny, ciążę powinien mimo wszystko potwierdzić lekarz. Natomiast jeśli wyniki testów są negatywne, a nie pojawia się miesiączka, trzeba szybko skonsultować się z lekarzem.

   Przyczyny mogą być różne, np. zmiana klimatu, silne emocje, intensywne uprawianie sportu, ale także ciąża pozamaciczna.

   Warto wiedzieć

   Pasta do zębów zamiast testu ciążowego?

   Niektórzy przekonują, że można rozpoznać ciążę przy pomocy pasty do zębów. Wystarczy połączyć trochę moczu z pastą do zębów i poczekać na reakcję. Pozytywnym wynikiem w tym przypadku ma być zmiana zabarwienia pasty albo to, że zacznie się pienić. Jeśli nie stanie się nic, to znaczy, że kobieta nie jest w ciąży. Co na to nauka? - Musowanie i pienienie się pasty do zębów jest wynikiem reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy kwasem występującym w moczu a węglanem wapnia, składnikiem pasty. Im więcej kwasu w moczu, tym pasta bardziej musuje. Bycie w ciąży nie ma tu żadnego znaczenia - przekonuje Stuart Gale, właściciel Oxford Online Pharmacy.  Z kolei profesor Mark Kilby z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists dodaje - Nie ma żadnego dowodu na to, że pasta do zębów jest w stanie wykryć obecność tego hormonu w moczu i kobiety w żadnym wypadku nie powinny polegać na domowych metodach wykrywania tego, czy są w ciąży.

   Źródło:

   1. What Is The Toothpaste Pregnancy Test And Does It Work?, www.huffingtonpost.co.uk/entry/what-is-the-toothpaste-pregnancy-test-and-does-it-work_uk_59157f0de4b0031e737cc472

   2. BIZARRE THEORY Women are using TOOTHPASTE to tell if they’re pregnant – but read this before peeing on your toothbrush! www.thesun.co.uk/living/3543906/toothpaste-diy-pregnancy-test/

   miesięcznik "M jak mama"

   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

   NOWY NUMER

   DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

   Czytaj więcej
   Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
   KOMENTARZE
   HirkowaMatula
   |

   Powiem jedno: testy ciążowe naprawdę bardzo rzadko kłamią. Jeśli pokazuje 1 kreskę, to znaczy, że zwyczajnie nie ma ciąży. Można się łudzić, że jest inaczej, ale to sprawi jedynie, że prędzej czy później nabawicie się ciąży urojonej. Warto poczytać więcej o testach ciążowych - tutaj znalazłam sporo użytecznych informacji: http://www.poradnikzdrowie....

   Klaudia
   |

   Mam wyznaczonego na poniedziałek A wczoraj dostałam okresu ;)

   Klaudia
   |

   Mam wyznaczonego już a dostałam wczoraj okres;)

   Kamila
   |

   @Klaudia, tylko wizyta u lekarza ;)

   Klaudia
   |

   Witam mam pewien problem 2tyg spóźnia mi sie okres robiłam 2 testy ciążowe wynik negatywny co mi może dolewać???

   king
   |

   Do 3ego tygodnia po owulacji poziom hcg jest poniżej 5 wiec myślę że wszystko jest w porządku u ciebie. Pozdrawiam!

   antianet
   |

   Witam serdecznie. Od kilku miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Niestety przez długi czas nic się nie zmieniało. Ostatnio poszłam do mojego lekarza i dostałam serię lekarstw i zastrzyków które miały wspomóc mój organizm w zajściu w ciążę. Tydzień temu w piątek miałam owulację. Lekarz zalecał mi abym wykonała test ciążowy dopiero wtedy kiedy w wyznaczonym terminie nie dostanę okresu. Niestety nie wytrzymałam i mimo zaleceń mojego lekarza wykonałam 3 testy ciążowe dzień po dniu i wszystkie wyszły pozytywnie !!!! Zadzwoniłam do mojego lekarza powiedziałam co zrobiłam i kazał zrobić mi test ciążowy z krwi. Otrzymałam wynik badania i wyszło mi beta-HCG 4,39 czyli sporo poniżej normy. Czy jest szansa że testy z moczu się nie myliły ?

   Mona
   |

   Dziewczynko ile Ty masz lat? Po komentarzu sadze, ze niewiele. Najpierw dorosnij, a potem uprawiaj sex, bo sex nie jest dla dzieci.

   tiga
   |

   witam w piatek mialam ostatni dzien okresu kochalismy sie aczkolwiek wytrysk byl na zewnatrz teraz czuje mdlosc po 6 dniach ale nic nie wykazalo czy moglo dojsc do zaplodnieniaobilam testi r

   Asia
   |

   Witam, 4,5 miesiąca temu urodziłam. Od trzech dni mam lekkie nudności, ból głowy i przy gwałtownych zmianach pozycji zawroty głowy. Czy to mogą być objawy ciąży? Test robiłam 2 dni temu i wyszedł negatywny. Czy test HCG będzie teraz już wiarygodny?