Zatrucie pokarmowe: co robić, gdy się zatrujesz?

2017-07-26 13:40

Zatrucie pokarmowe, w statystykach letnich chorób, zajmuje poczesne miejsce w pierwszej trójce - po zjedzeniu nieświeżej potrawy, lodów niewiadomego pochodzenia, grzybów niesklasyfikowanych w żadnym atlasie. Zatruciu pokarmowemu najczęściej towarzyszą wymioty, ból brzucha i ból głowy, biegunka, wzdęcia. Co robić, gdy dopadnie cię zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe objawia się zwykle po 1-6 godzinach po zjedzeniu zakażonego pokarmu. Ból brzucha (zazwyczaj bardzo silnym), wzdęciabiegunka, ból głowy, mdłości i wymioty, a także często nadmierne wydzielanie śliny to najczęstsze objawy zatrucia pokarmowego.

Zatrucie pokarmowe: wymioty na żądanie

Wymioty to pierwszy krok ratunkowy przy zatruciach. Prowokując wymioty, usuniesz z organizmu część połkniętej trucizny. Najpierw trzeba zmusić chorego do wypicia dużej ilości płynów, a następnie  podrażnić tylną ścianę gardła (palcem, piórkiem, szpatułką). Często po wypiciu czegoś niedobrego, np. ciepłej wody z solą (łyżka stołowa na szklankę), wody z dodatkiem mydła lub rycyny drażnienie gardła nie jest potrzebne. Prowokowanie wymiotów należy przeprowadzać kilkakrotnie, najlepiej aż do przyjazdu lekarza.

UWAGA! Wymiotów nie wolno prowokować:

  • u osoby, która zatruła się substancjami żrącymi, rozpuszczalnikami, substancjami łatwo pieniącymi się;
  • u chorego nieprzytomnego lub mającego drgawki, bowiem grozi to uduszeniem. Wtedy pierwszą pomoc musisz ograniczyć do ułożenia chorego na boku, z lekko podkurczoną jedną nogą i czekać na lekarza.

Zatrucie pokarmowe: usuwanie toksyny

Kolejny krok ratunkowy polega na podaniu środków przeczyszczających, które usuną toksynę z jelit. Nie wolno ich stosować w zatruciach substancjami żrącymi (kwasy, zasady, sole metali ciężkich) i przy silnych stanach odwodnienia.

Zatrucie pokarmowe: odtruwanie organizmu

Gdy masz do czynienia z ciężkim przypadkiem zatrucia, warto podjąć próbę odtrucia. Im szybciej podasz odtrutkę (a potem usuniesz ją prowokując wymioty), tym większe są szanse, że połączy się ona na jakiś czas z toksyną, mechanicznie osłoni błonę śluzową żołądka i w ten sposób opóźni wchłanianie się trucizny.

Do najważniejszych odtrutek należy:

  • węgiel leczniczy (aktywowany) wspomaga usuwanie wielu toksyn, a także zmniejsza podrażnienie błon śluzowych. Węgiel jest szczególnie przydatny przy zatruciach grzybami, lekami, alkaloidami. Stosuje się w dawce: 20-30 g (2 - 4 łyżki stołowe) węgla rozpuszczone w 200 - 400 ml wody. Zamiast węgla możesz użyć rozdrobnionego i świeżo zwęglonego chleba
  • białko jaj kurzych, które łączy się z metalami ciężkimi, zobojętnia działanie kwasów i zasad. Dawka: 3 - 4 białka na pół litra wody
  • mąka zbożowa, kukurydziana, ryżowa lub kartoflana - rozrobiona z wodą chroni błonę śluzową żołądka przed substancjami żrącymi
  • mleko odtłuszczone, które stosuje się tylko przy zatruciach substancjami żrącymi, natomiast przeciwwskazaniem są zatrucia substancjami rozpuszczalnymi w tłuszczach (np. związki owadobójcze)
Ważne

Postaraj się ustalić, co mogło być przyczyną zatrucia pokarmowego, bo to ułatwi rozpoznanie i podanie odpowiedniej odtrutki. Poszukaj pustych opakowań po lekach, resztek pokarmu, roślin. Do czystego pojemnika zbierz wymiotowaną treść żołądkową.

Zatrucie grzybami

Zatrucia grzybami nadal zbierają obfite żniwa - to najczęstsza przyczyna śmierci z powodu zatrucia pokarmowego. Do znanych już objawów - bólu brzucha, mdłości i wymiotów, biegunki dołącza silne uczucie lęku. Pierwsza pomoc polega na wywołaniu wymiotów i płukaniu żołądka 1-procentowym roztworem soli kuchennej (trzeba przygotować co najmniej 10-15 litrów roztworu).

Chorego trzeba zmusić do połknięcia sporej dawki węgla aktywowanego, warto podać mu środki przeczyszczające. Im szybciej trafi w ręce lekarzy - tym większe są szanse na uratowanie mu życia.

Czytaj też: Czy wiesz, że makaron może być śmiertelnie niebezpieczny? Zobacz dlaczego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
zdrowa
|

jak faceci to robią bo jak się nie znają na tym to wiadomo że zatrują ludzi

Zatrucie
|

Seri mi się też to nie zdarzyło, aż do dzisiaj. Kupiłam hamburgera w budce ( już tam jadałam), i 2 godziny później ból brzucha, biegunka i wymioty,tak mocne, że aż poszło przez nos( dodam, że nienawidzę wymiotować, trauma z dzieciństwa- choroba lokomocyjna)
Nigdy więcej fastfoodu, na samą myśl robi mi się niedobrze...

sprawdzony
|

w takich wypadkach polecam od razu piołun (takie zioło co rośnie wszedzie w polsce) zrobic z niego wywar i wypic szczegolnie skuteczny przy wymiotach i mdlosciach ... jest gorzki... ale pozniej uspokaja zoladek :)

ten
|

aż nie chce mi się wierzyć ale chyba znalazłem kolejny sposób :D
wiadomo rano zjadłem cała tabliczkę czekolady ale i tak wylądowałem w toalecie po krótkim czasie. Mama kupiła ser pleśniowy w biedronce i niespodzianka, przestał mnie boleć brzuch i znacznie mniej chce mi się do toalety, wiec na obiad zamówiłem pizze 4 sery (z tym pleśniowym włącznie) osobiście nie jestem jeszcze zdrowy ale nie boje się już wyjść z domu na parę godzin :P

Nemo
|

Nie rozumiem tych co piszą o zatruciu fast foodami ja czasem jem i nigdy się nie zdarzyło żebym się zatruła

Piotr
|

Od tej pory będę omijał ALDI szerokim łukiem. Moje dziecko właśnie szóstą godzinę rzyga po piep... paluszkach rybnych z tego badziewia. Przyjrzałem się uważniej: produkcja sprzed 2 lat, jeszcze 2 lata ważne.

roki
|

i jak przeszło ci czy było to cos poważniejszego? ja ostnio zjadłęm wedline z marektu sprzedali mi stara i tez problemy żoladkowe

kędzior
|

KFC i McD są wykreślone z mojej diety. Trucizny tam sprzedają. Jak nie od razu to po pewnym czasie człowiek zachoruje.

Lolek
|

Mięta rozluźnia stolec. Lepiej ugotować kompot z mrożonych jagód lub jeść je po obróbce termicznej.

sffge
|

przecież rycyna jest śmiertelna, nic dziwnego, że po niej nie trzeba prowokować wymiotów ;)
zdaje się, że autorowi chodziło o jakiś olejek rycynowy