Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie

2017-11-29 11:31 Beata Prasałek

Póki błona dziewicza nie jest przebita, nie zajdziesz w ciążę. Prawda czy fałsz? Prezentujemy najpopularniejsze fakty i mity na temat błony dziewiczej oraz odpowiadamy na pytania: jak wygląda błona dziewicza, gdzie jest i czy można przerwać ją np. palcem.

Błona dziewicza to niewielki fałd skóry, wokół którego narosło wiele mitów, np. ten mówiący, że można przebić ją palcem. Tymczasem błona dziewicza jest na tyle elastyczna, a palec ma na tyle małą średnicę, że pod jego naciskiem błona z łatwością się ugnie i nie zostanie naruszona.

Jakie jeszcze mity związane są z błoną dziewiczą?

Posłuchaj o błonie dziewiczej. Poznaj prawdy i mity. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Przerwanie błony dziewiczej boli i wywołuje krwawienie

FAŁSZ. Tak bywa rzadko, ale ten mit jest chyba najczęściej przekazywany z pokolenia na pokolenie. Częściej do krwawienia w ogóle nie dochodzi. Dużo zależy tu od budowy błony. Może ona być półksiężycowata, brzeżna, sitkowata, perforowana. Większość kobiet ma półksiężycowatą (tak naprawdę bardziej przypomina kształtem okrąg). Dziewica z taką błoną podczas pierwszego stosunku prawie nie odczuwa bólu ani nie krwawi, bo śluzówka pęka bez trudu i zwykle jest mało ukrwiona.

Błonę dziewiczą można odzyskać

PRAWDA. Ten niewielki fałd śluzówki, oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza ma bardzo małą powierzchnię i bez trudu można go odtworzyć z fragmentu śluzówki pochwy. Nie jest to zbyt skomplikowana operacja. Zamożne Arabki, które straciły cnotę, zanim przyszedł czas na noc poślubną, jeżdżą do renomowanych klinik przede wszystkim w Londynie i słono płacą za odnowienie błony dziewiczej. Dzieje się tak dlatego, że w ortodoksyjnych krajach arabskich dziewictwo jest formalnie niezbędne przy zawieraniu związku małżeńskiego. A błona naturalna czy odbudowana niczym się nie różnią.

Wszystkie dziewice mają błonę

FAŁSZ. Niezwykle rzadko, ale jednak zdarza się, że dziewczynka rodzi się bez tej fałdki (a nawet bez pochwy). Wtedy zarówno pochwę, jak i błonę dziewiczą można chirurgicznie odtworzyć. Poza tym, jeśli przyjmiemy, że dziewictwo traci się podczas stosunku płciowego z mężczyzną, to kobieta, której błona została zniszczona w inny sposób, nadal przecież pozostaje dziewicą. A do pęknięcia tego fałdu śluzówki może dojść na różne sposoby, np. podczas głębokiej masturbacji czy pettingu albo niewłaściwego stosowania tamponów higienicznych (m.in. dla dziewic przeznaczone są te w rozmiarze mini) czy wykonywania irygacji pochwy lub na skutek bardzo silnego rozciągania mięśni krocza przy wyczynowym uprawianiu niektórych sportów, np. wyścigów na skuterach wodnych.

Czytaj też: Francuski pocałunek krok po kroku

Błona nie chroni przed ciążą

PRAWDA. Błona dziewicza oddziela wnętrze pochwy od jej przedsionka. Nie jest jednak w stu procentach szczelna - ma jeden lub kilka otworków, którymi krew menstruacyjna wydostaje się na zewnątrz. Tymi samymi otworkami ruchliwe plemniki mogą łatwo się dostać do wnętrza pochwy i powędrować dalej, w stronę gotowego do zapłodnienia jajeczka. Wystarczy, że wytrysk nastąpi w przedsionku pochwy, a nawet na wargach sromowych. Sprytne plemniki sobie poradzą. Tak więc nawet przy płytkim stosunku trzeba zabezpieczać się prezerwatywą.

To ci się przyda

Jak wygląda błona dziewicza i gdzie się znajduje?

Błona dziewicza to cienki fałd skóry zaczepiony o ścianki przedsionka pochwy. W środku może mieć otwór, ale nie musi - to zależy od budowy błony, która u każdej kobiety jest inna. Najczęściej spotykana jest budowa półksiężycowata, tzn. fałd zaczepiony jest o ściankę pochwy tylko połowicznie albo w jeszcze mniejszym stopniu - wówczas otwór jest na tyle duży, że kobieta w ogóle nie czuje, gdy błona zostaje przebita podczas pierwszego stosunku.

Również dziewica powinna chodzić do ginekologa

PRAWDA. Zwłaszcza jeśli dziewczyna już miesiączkuje. Nie musi obawiać się utraty cnoty podczas badania, ponieważ ginekolog dziewice bada inaczej - albo przez odbyt, albo używając specjalnego, małego wziernika, który nie naruszy błony. Po takim wstępnym badaniu lekarz może powiedzieć, np. jaki typ błony ma młoda dziewczyna i czego w związku z tym może się spodziewać podczas pierwszego stosunku płciowego. Jeżeli okaże się, że ten fałd śluzówki jest bardzo mocny, gruby, silnie ukrwiony i ginekolog przewiduje, że zbliżenie będzie dla kobiety naprawdę przykre (bolesne, z silnym krwawieniem) - warto zapytać o możliwość nacięcia błony dziewiczej skalpelem. Taki zabieg jest prawie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.

Warto wiedzieć

"Wieniec waginalny" zamiast "błony dziewiczej"

W 2017 roku norweskie ministerstwo zdrowia postanowiło zastąpić termin "błona dziewicza" wyrażeniem "wieniec waginalny" lub "fałdka pochwowa" jako oficjalnie przyjętym w terminologii medycznej.

Według urzędników określenie "błona dziewicza" nie w każdym przypadku oddaje rzeczywisty stan rzeczy. Fałd skórny może być wyczuwalny nawet u kobiet, które współżyły wielokrotnie; z drugiej strony zdarzają się przypadki dziewic, u których błona nie jest wyczuwalna w ogóle. Z tego powodu ginekolog nie jest w stanie ocenić na podstawie badania, czy pacjentka rozpoczęła współżycie - termin "błona dziewicza" uznano więc za "wprowadzający w błąd".

Za "pierwszym razem" błona dziewicza zawsze pęka

FAŁSZ. Zwykle tak się dzieje, ale jeżeli ten drogocenny fałd śluzówki jest naprawdę gruby i mocny lub rozciągliwy, może pozostać nienaruszony nawet po wielokrotnych zbliżeniach. Zwłaszcza gdy stosunki płciowe są tzw. przedsionkowe, czyli partner nie wprowadza penisa do pochwy zbyt głęboko, ponieważ albo ma taką technikę uprawiania seksu, albo jego członek nie jest okazałych rozmiarów.

Po "pierwszym razie" może pojawić się krwawienie

PRAWDA Krwawienie po pierwszym razie jest wynikiem przerwania błony dziewiczej. Takie krwawienie najczęściej jest niewielkie i ustępuje samoistnie. Jeżeli jednak jest obfite i trwa dłużej niż dwie godziny, trzeba koniecznie udać się do lekarza.

Dziewica może urodzić dziecko

PRAWDA. Jeżeli nie doszło do naruszenia błony dziewiczej - ponieważ np. stosunki były przedsionkowe - a mimo to plemniki dostały się przez mikrootworki w błonie do wnętrza pochwy i dalej, a potem doszło do zapłodnienia komórki jajowej, to kobieta może stracić dziewictwo (w sensie zawężonym do zerwania błony) dopiero w czasie porodu. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Piotrek
|

Cześć, mam pytanie
Moja dziewczyna twierdzi, że zanim się kochaliśmy była dziewicą.
Nie potrafi jednak stwierdzić co stało się z jej błoną dziewiczą.
Twierdzi, że mogłą ona się rozwerwać np. podczas wykonywania jakiś ćwiczeń
lub mogła jej w ogóle nie mieć.
Moje pytanie to:
Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że mogła ona urodzić się bez błony
i tego faktu nie zauważyć oraz jakie jest prawdopodobieńśtwo tego, że
błona mogła jej się rozwerwać i mogła tego faktu w żaden sposób nie zauważyć i nie poczuć.

Jacek
|

Wielce Szanowna autorko .
Z całym szacunkiem dla Pani pracy.

Fragment artykułu.
cyt"... kobieta może stracić dziewictwo (w sensie zawężonym do zerwania błony)
Szanowna Autorko zwracam uwagę,że nie istnieje pojęcie dwoistości utraty dziewictwa .
Niestety taka konstrukcja Pani wypowiedzi daje możliwość stosowania nadinterpretacji cytowanego zdania, przez w większości zapewne bardzo młodych i niedoświadczonych zainteresowanych.

Niestety nie mając pewności czy artykuł zostanie przeredagowany zwrócę się bezpośrednio do czytelników.

1. Utrata dziewictwa -następuje tylko i wyłącznie poprzez waginalny stosunek płciowy i polega na wprowadzeniu męskiego członka do pochwy.

2. Uszkodzenie błony dziewiczej nie spowodowane stosunkiem płciowym waginalnym nie zależnie od powodu jej uszkodzenia .
Nie jest "utratą dziewictwa" i nie może być tak nazywane.

3. Dziewica może oczywiście urodzić dziecko.
Jeśli dziewica podda się zapłodnieniu metodą np. in vitro lub w inny sposób sztucznie wprowadzi nasienie do pochwy i dojdzie do zapłodnienia i porodu to...
... nadal pozostanie dziewicą (dotyczy to również porodu drogą naturalną)
Poród nie jest waginalnym aktem płciowym patrz punkt.1
(nie może tu być mowy o żadnym innym" zawężonym sensie" bo to jest słowny bezsens, przepraszam autorkę ale albo pisze się z sensem albo...)

4. Uprawianie seksu analnego nie jest "utratą dziewictwa"

5. Uprawianie seksu oralnego nie jest "utratą dziewictwa"

6. Znacząca większość kobiet niestety źle wspomina utratę dziewictwa
Powody tego stanu rzeczy bywają różne ale właściwie zawsze podobne.

- Emocje , czasem paniczny strach przed nieznanym doznaniem.

- Silna obawa przed bólem który często jest wyolbrzymiany przez emocje.
- Bardzo rzadko jednak istnieją przypadki wyraźnie odczuwanego bólu.

-Widok krwi
i nic w tym dziwnego krew jest dla naszego mózgu i świadomości (nie przypadkowo czerwonym ) sygnałem alarmowym ,tak nas stworzyła natura i przygotowała ewolucja.

Bardzo bardzo rzadko krwawienie może utrzymywać się dłużej, jeśli nie ustanie po około 24 godz lub długo występuje dokuczliwy ból musisz BEZWZGLĘDNIE zgłosić się do lekarza ginekologa .

Pamiętaj lekarz ma prawo poinformować o sytuacji rodziców, opiekuna
ale czasem może być potrzebna zgoda rodziców np na bardzo drobny zabieg czy sposób leczenia i to oni muszą wyrazić zgodę.
Pamiętaj TO TWOJE ciało wstyd to zła droga .

PAMIĘTAJ współżycie płciowe jest w Polsce dozwolone prawem od skończonego 15 roku życia !

miyo
|

To prawda, ja zaszlam w ciaze bez przerywania blony dziewiczej, bo po prostu niesamowicie mnie boli jakiekolwiek wkladanie czegokolwiek do srodka. Jest dla mnie nie do pomyslenia, jak inne osoby moga pozwalac swoim mezom na... *brak slow* ahem ja na pewno mam ta bardzo gruba blone dziewicza. Bardzo chcialabym urodzic przez cesarskie ciecie

Gosia
|

Pójdź do ginekologa... Jeśli się wstydzisz, to pójdź do kobiety

Gosia
|

Może tak być, że wogóle nie miała tego... Jak tak, to tylko zazdrościć

zofii
|

oj boli ,boli ,,i to bardzo ,,,nawet na drugi dzien czuc bol,,,

lucye
|

Strata dziewictwa boooli jak cholera, spróbuj sobie autorze przebić kawałek skóry tępym narzędziem

Wiesław Paleta
|

Ja ci chętnie usunę.... Ps. Szukam lewarka do skrzyni biegów w cinquecento.

Klara
|

hej... mam mały problem... parę dni temu a konkretnie w środę po raz pierwszy współżyłam z chłopakiem... teraz jest już sobota a ja dalej krwawię! ... przez chwile myślałam że to może okres ale to jeszcze nie czas .... czy ktoś coś wie na ten temat ?

Marika
|

Kazdy ginekolog wystawi Ci skierowanie do szpitala a tam zrobią to za darmo