Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie

2017-11-29 11:31

Póki błona dziewicza nie jest przebita, nie zajdziesz w ciążę. Prawda czy fałsz? Prezentujemy najpopularniejsze fakty i mity na temat błony dziewiczej oraz odpowiadamy na pytania: jak wygląda błona dziewicza, gdzie jest i czy można przerwać ją np. palcem.

Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie
Autor: thinkstockphotos.com To nieprawda, że przebicie błony dziewiczej zawsze boli - przerwanie błony o budowie półksiężycowatej zwykle nie jest odczuwalne.

Spis treści

  1. Przerwanie błony dziewiczej boli i wywołuje krwawienie
  2. Błonę dziewiczą można odzyskać
  3. Wszystkie dziewice mają błonę
  4. Błona nie chroni przed ciążą
  5. Jak wygląda błona dziewicza i gdzie się znajduje?
  6. Również dziewica powinna chodzić do ginekologa
  7. "Wieniec waginalny" zamiast "błony dziewiczej"
  8. Za "pierwszym razem" błona dziewicza zawsze pęka
  9. Po "pierwszym razie" może pojawić się krwawienie
  10. Dziewica może urodzić dziecko

Błona dziewicza to niewielki fałd skóry, wokół którego narosło wiele mitów, np. ten mówiący, że można przebić ją palcem. Tymczasem błona dziewicza jest na tyle elastyczna, a palec ma na tyle małą średnicę, że pod jego naciskiem błona z łatwością się ugnie i nie zostanie naruszona.

Jakie jeszcze mity związane są z błoną dziewiczą?

Co psuje jakość życia seksualnego?

Przerwanie błony dziewiczej boli i wywołuje krwawienie

FAŁSZ. Tak bywa rzadko, ale ten mit jest chyba najczęściej przekazywany z pokolenia na pokolenie. Częściej do krwawienia w ogóle nie dochodzi. Dużo zależy tu od budowy błony. Może ona być półksiężycowata, brzeżna, sitkowata, perforowana. Większość kobiet ma półksiężycowatą (tak naprawdę bardziej przypomina kształtem okrąg). Dziewica z taką błoną podczas pierwszego stosunku prawie nie odczuwa bólu ani nie krwawi, bo śluzówka pęka bez trudu i zwykle jest mało ukrwiona.

Czytaj też: Czy pierwszy raz boli? Jakie objawy są normalne, a jakie nie po pierwszym seksie? 

Błonę dziewiczą można odzyskać

PRAWDA. Ten niewielki fałd śluzówki, oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza ma bardzo małą powierzchnię i bez trudu można go odtworzyć z fragmentu śluzówki pochwy. Nie jest to zbyt skomplikowana operacja. Zamożne Arabki, które straciły cnotę, zanim przyszedł czas na noc poślubną, jeżdżą do renomowanych klinik przede wszystkim w Londynie i słono płacą za odnowienie błony dziewiczej. Dzieje się tak dlatego, że w ortodoksyjnych krajach arabskich dziewictwo jest formalnie niezbędne przy zawieraniu związku małżeńskiego. A błona naturalna czy odbudowana niczym się nie różnią.

Wszystkie dziewice mają błonę

FAŁSZ. Niezwykle rzadko, ale jednak zdarza się, że dziewczynka rodzi się bez tej fałdki (a nawet bez pochwy). Wtedy zarówno pochwę, jak i błonę dziewiczą można chirurgicznie odtworzyć. Poza tym, jeśli przyjmiemy, że dziewictwo traci się podczas stosunku płciowego z mężczyzną, to kobieta, której błona została zniszczona w inny sposób, nadal przecież pozostaje dziewicą. A do pęknięcia tego fałdu śluzówki może dojść na różne sposoby, np. podczas głębokiej masturbacji czy pettingu albo niewłaściwego stosowania tamponów higienicznych (m.in. dla dziewic przeznaczone są te w rozmiarze mini) czy wykonywania irygacji pochwy lub na skutek bardzo silnego rozciągania mięśni krocza przy wyczynowym uprawianiu niektórych sportów, np. wyścigów na skuterach wodnych.

Czytaj też: Francuski pocałunek krok po kroku

Błona nie chroni przed ciążą

PRAWDA. Błona dziewicza oddziela wnętrze pochwy od jej przedsionka. Nie jest jednak w stu procentach szczelna - ma jeden lub kilka otworków, którymi krew menstruacyjna wydostaje się na zewnątrz. Tymi samymi otworkami ruchliwe plemniki mogą łatwo się dostać do wnętrza pochwy i powędrować dalej, w stronę gotowego do zapłodnienia jajeczka. Wystarczy, że wytrysk nastąpi w przedsionku pochwy, a nawet na wargach sromowych. Sprytne plemniki sobie poradzą. Tak więc nawet przy płytkim stosunku trzeba zabezpieczać się prezerwatywą.

To ci się przyda

Jak wygląda błona dziewicza i gdzie się znajduje?

Błona dziewicza to cienki fałd skóry zaczepiony o ścianki przedsionka pochwy. W środku może mieć otwór, ale nie musi - to zależy od budowy błony, która u każdej kobiety jest inna. Najczęściej spotykana jest budowa półksiężycowata, tzn. fałd zaczepiony jest o ściankę pochwy tylko połowicznie albo w jeszcze mniejszym stopniu - wówczas otwór jest na tyle duży, że kobieta w ogóle nie czuje, gdy błona zostaje przebita podczas pierwszego stosunku.

Również dziewica powinna chodzić do ginekologa

PRAWDA. Zwłaszcza jeśli dziewczyna już miesiączkuje. Nie musi obawiać się utraty cnoty podczas badania, ponieważ ginekolog dziewice bada inaczej - albo przez odbyt, albo używając specjalnego, małego wziernika, który nie naruszy błony. Po takim wstępnym badaniu lekarz może powiedzieć, np. jaki typ błony ma młoda dziewczyna i czego w związku z tym może się spodziewać podczas pierwszego stosunku płciowego. Jeżeli okaże się, że ten fałd śluzówki jest bardzo mocny, gruby, silnie ukrwiony i ginekolog przewiduje, że zbliżenie będzie dla kobiety naprawdę przykre (bolesne, z silnym krwawieniem) - warto zapytać o możliwość nacięcia błony dziewiczej skalpelem. Taki zabieg jest prawie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.

Czytaj też: Pierwszy raz: antykoncepcja na rozpoczęcie współżycia

Warto wiedzieć

"Wieniec waginalny" zamiast "błony dziewiczej"

W 2017 roku norweskie ministerstwo zdrowia postanowiło zastąpić termin "błona dziewicza" wyrażeniem "wieniec waginalny" lub "fałdka pochwowa" jako oficjalnie przyjętym w terminologii medycznej.

Według urzędników określenie "błona dziewicza" nie w każdym przypadku oddaje rzeczywisty stan rzeczy. Fałd skórny może być wyczuwalny nawet u kobiet, które współżyły wielokrotnie; z drugiej strony zdarzają się przypadki dziewic, u których błona nie jest wyczuwalna w ogóle. Z tego powodu ginekolog nie jest w stanie ocenić na podstawie badania, czy pacjentka rozpoczęła współżycie - termin "błona dziewicza" uznano więc za "wprowadzający w błąd".

Za "pierwszym razem" błona dziewicza zawsze pęka

FAŁSZ. Zwykle tak się dzieje, ale jeżeli ten drogocenny fałd śluzówki jest naprawdę gruby i mocny lub rozciągliwy, może pozostać nienaruszony nawet po wielokrotnych zbliżeniach. Zwłaszcza gdy stosunki płciowe są tzw. przedsionkowe, czyli partner nie wprowadza penisa do pochwy zbyt głęboko, ponieważ albo ma taką technikę uprawiania seksu, albo jego członek nie jest okazałych rozmiarów.

Po "pierwszym razie" może pojawić się krwawienie

PRAWDA Krwawienie po pierwszym razie jest wynikiem przerwania błony dziewiczej. Takie krwawienie najczęściej jest niewielkie i ustępuje samoistnie. Jeżeli jednak jest obfite i trwa dłużej niż dwie godziny, trzeba koniecznie udać się do lekarza.

Dziewica może urodzić dziecko

PRAWDA. Jeżeli nie doszło do naruszenia błony dziewiczej - ponieważ np. stosunki były przedsionkowe - a mimo to plemniki dostały się przez mikrootworki w błonie do wnętrza pochwy i dalej, a potem doszło do zapłodnienia komórki jajowej, to kobieta może stracić dziewictwo (w sensie zawężonym do zerwania błony) dopiero w czasie porodu. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko.