Pierwszy raz: antykoncepcja na rozpoczęcie współżycia

2013-01-31 10:36

Planujecie pierwszy raz? Nie zapomnijcie o antykoncepcji - w ciążę można zajść również w trakcie pierwszego w życiu stosunku. Jaka antykoncepcja będzie najlepsza na pierwszy raz?

Pierwszy raz antykoncepcja
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Antykoncepcja na pierwszy raz: tabletki hormonalne
  2. Antykoncepcja na pierwszy raz: plastry antykoncepcyjne
  3. Metody antykoncepcji - poznaj zaskakujące fakty
  4. Antykoncepcja na pierwszy raz: prezerwatywa i globulki
  5. Antykoncepcja na pierwszy raz: nigdy stosunek przerywany
  6. Jak nie zajść w ciążę? [wideo]

Dlaczego antykoncepcja na pierwszy jest taka ważna? Bo nie warto zaczynać życia seksualnego w strachu o to, czy pierwszy stosunek nie zakończył się ciążą. Jaką antykoncepcję wybrać, rozpoczynając współżycie seksualne?

Antykoncepcja na pierwszy raz: tabletki hormonalne

W Polsce antykoncepcję hormonalną na pierwszy raz wybiera tylko 15-20 procent dziewczyn. To bardzo dobry wybór, pod warunkiem, ze spełnionych jest kilka warunków:

  • od pierwszej miesiączki muszą minąć 2-3 lata
  • tabletki są dobrane przez ginekologa
  • zaczniesz je przyjmować odpowiednio wcześnie i regularnie, by były skuteczne

Nie wolno kupować tabletek antykoncepcyjnych bez konsultacji z lekarzem, przez internet, głupotą jest równiez pożyczanie ich od koleżanek.

Pamiętaj: jeśli skończyłaś 16 lat, możesz do ginekologa pójść sama, masz prawo poprosić go o receptę na tabletki antykoncepcyjne. Lekarz nie ma prawa kazać przyjść takiej pacjentce z rodzicami, ani ich o tym poinformować.

Antykoncepcja na pierwszy raz: plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne działają podobnie jak tabletki, przy czym nie musisz pamiętać, czy wzięłaś tabletkę czy nie. Przykleja się je raz na tydzień, ale są droższe od pigułek. Poza tym mogą być zauważone przez osoby postronne, co nie zawsze jest na rękę młodym osobom.

Metody antykoncepcji - poznaj zaskakujące fakty

6 faktów na temat antykoncepcji

Antykoncepcja na pierwszy raz: prezerwatywa i globulki

Prezerwatywa jest najczęściej wybieranym środkiem antykoncepcyjnym w przypadku pierwszego stosunku. To skuteczna metoda, pod warunkiem, że umiecie prawidłowo założyć prezerwatywę. Jeśli nie, to trzeba poćwiczyć prawidłowe zakładanie prezerwatywy na np. obranym bananie. Ważne jest też, byście, gdy nadejdzie godzina zero, mieli na wszelki wypadek więcej niż jedną prezerwatywę.

Jeśli sama prezerwatywa nie daje wam poczucia bezpieczeństwa, możecie skorzystać dodatkowo z globulek dopochwowych, które w razie np. pęknięcia prezerwatywy zapewnią wam dodatkową ochronę.

Antykoncepcja na pierwszy raz: nigdy stosunek przerywany

Stosunek przerywany nawet w przypadku doświadczonych par zawodzi. W trakcie pierwszego razu zastosowanie stosunku przerywanego jako antykoncepcji to po prostu rosyjska ruletka. Nie dość, że oboje jesteście w stresie, to jeszcze musicie kontrolować nie tylko wytrysk, ale i preejakulat zawierający plemniki, który wydobywa się z penisa w dowolnym momencie przed wytryskiem.

Jak nie zajść w ciążę? [wideo]

Jak nie zajść w ciążę - Poradnik dla młodzieży