Seks po raz pierwszy. Jak się przygotować do pierwszego razu

2018-06-08 15:35

Ten pierwszy raz większość chciałaby przeżyć spontanicznie. Ale do pierwszego razu lepiej się choć trochę przygotować. Żeby potem nie bać się i nie żałować. Pierwszy seks jest niesłychanie ważny dla psychiki młodego człowieka, zwłaszcza kobiety. Może wręcz zaważyć na całym jej późniejszym życiu seksualnym. Warto więc zadbać o to, by wspomnienia z pierwszego razu były miłe, bez względu na to, co później się zdarzy. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś gotowa na pierwszy seks, odpowiedz sobie na kilka pytań.

Seks po raz pierwszy. Jak się przygotować do pierwszego razu?
Autor: thinkstockphotos.com To nieprawda, że podczas pierwszego razu nie można zajść w ciążę - dlatego prezerwatywy są niezbędne.

Spis treści

 1. Jak się przygotować do pierwszego razu - A jak antykoncepcja
 2. Jak się przygotować do pierwszego razu - czas i miejsce
 3. Jak się przygotować do pierwszego razu - czy nie odczuwasz niczyjej presji?
 4. Jak się przygotować do pierwszego razu - zachowanie

Pierwszy raz - jak się przygotować? Wszystko jest ważne: osoba, sceneria, klimat emocjonalny i namiętność. Pierwszy seks na pewno zapamiętamy na całe życie. Przygotowania do pierwszego razu to nie manewry przed atakiem, ale warto pomyśleć zawczasu o kilku sprawach.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 2 Seksualność

Jak się przygotować do pierwszego razu - A jak antykoncepcja

To może wydawać się przyziemne i nieromantyczne, ale wybranie i zastosowanie jakiejś metody antykoncepcji podczas pierwszego razu chroni przed rozpaczliwym pytaniem: o Boże czy jestem w ciąży? Jeśli zdecydujecie się na tabletkę antykoncepcyjną - trzeba zadziałać wcześniej: zapisać się na wizytę do lekarza, zrobić odpowiednie badania, dobrać pigułkę i zacząć ją zażywać. Gdy zdecydujecie się na prezerwatywę - trzeba ją nie tylko mieć, ale też umieć użyć. Seksuologia zna przypadki połykania prezerwatywy i zapewnia, że to niestandardowe zastosowanie jest wysoce nieskuteczne. Prezerwatywę należy nałożyć na penisa - najlepiej potrenować na niezbyt dojrzałym bananie (obranym ze skórki).

Czytaj też: Antykoncepcja dla nastolatków - metody dla młodzieży

Czy w przypadku pęknięcia prezerwatywy lub zaistnienia okoliczności, które sprawią, że antykoncepcja hormonalna przestanie być skuteczna (zapomnisz o pigułce, zdarzą się wymioty lub biegunka po zażyciu) pójdziesz do ginekologa i poprosisz o „pigułkę po”?

Nie jesteś gotowa na pierwszy raz, jeżeli:

 • masz nadzieję, że za pierwszym razem jakoś się uda lub sądzisz że za pierwszym razem nie można zajść w ciążę;
 • uważasz, że to partner pomyśli o prezerwatywach;
 • liczysz na niepłodne dni lub na to, że partner będzie „uważał”;
 • nie chcesz iść do ginekologa i wolisz ściągnąć pigułki przez internet lub pożyczyć od koleżanki;
 • wolisz stosować płyny lub żele plemnikobójcze, bo są dostępne bez recepty.

Czytaj też: Francuski pocałunek krok po kroku

Warto wiedzieć

Millenialsi tracą dziewictwo znacznie później niż ich rodzice

Millenialsi decydują się na pierwszy raz później niż ich rodzice. 1 na 8 osób w wieku 26 lat nigdy nie uprawiała seksu.¹ Tymczasem rodzice dzisiejszych millenialsów w większości tracili dziewictwo jako nastolatki - 69% chłopców i 58% dziewcząt miało za sobą pierwszy raz. Dziś to odpowiednio 47% i 44%.

Powód? Strach przed intymnością. Millenialsi boją się nawiązywać bliskie relacje. Naukowcy winę zrzucają częściowo na pornografię - w filach kobiety mają idealne ciała, a mężczyźni wieczną erekcję, co działa zniechęcająco - wyjaśnia psychoterapeutka Susanna Abse.¹ Naukowcy postawili nawet tezę, że dziś młodzi nie interesują się seksem, bo wolą... oglądać Netflixa. 

Badania przeprowadzone w ramach projektu badawczego University College London objęły ponad 16 tys. osób urodzonych w latach 1989-1990.

Jak się przygotować do pierwszego razu - czas i miejsce

Ważne jest nie tylko z kim robimy to pierwszy raz, ale też gdzie. Warto wybrać sobie miejsce spokojne, gdzie nie jesteśmy narażeni na niespodziewane wtargnięcie osób trzecich (brata lub siostry, rodziców, kolegów z akademika) i mamy na seks tyle czasu ile potrzebujemy. Zamknięcie się w łazience na imprezie to nie najlepszy pomysł. Na taki pośpieszny seks z dreszczykiem przyjdzie czas, gdy już nabierzecie doświadczenia. Pierwszy raz róbcie to w spokojniejszych i bardziej komfortowych okolicznościach. Dajcie sobie tyle czasu ile potrzebujecie, dla poznawania waszych ciał i ich doznań.

Jak się przygotować do pierwszego razu - czy nie odczuwasz niczyjej presji?

Wydawać by się mogło, że żądanie „dowodu miłości” jest totalnym, śmiechu wartym przeżytkiem, jednak zdarzają się faceci, którzy nieco mniej otwarcie, ale jednak dają dziewczynie do zrozumienia, że jeśli z nią się nie da, to poszukają szczęścia gdzie indziej. Decyzja o podjęciu współżycia musi być suwerenna z każdej strony – zarówno ty nie możesz wywierać nacisku na partnera, jak i on na ciebie. Nie można decydować się na pierwszy seks pod wpływem lęku przed utratą partnera ani „dla świętego spokoju”. Poza wszystkim chłopak, który wywiera na ciebie presję, jest niedojrzały i zastanów się, czy jest wart twojego uczucia, nie tylko pierwszego razu... Jeśli zdecydujesz się na seks z nim, a potem on i tak odejdzie (seks go nie zatrzyma, nie łudź się), możesz mieć problemy z poczuciem własnej wartości, odczuwać wręcz pogardę dla samej siebie.

Może się również zdarzyć, że partner nie ma złej woli, ale w intymnej sytuacji nieco go poniesie i będzie dążył do stosunku, zakładając, że ty też go pragniesz, podczas gdy jeszcze nie jesteś na to gotowa. Nie ulegaj ze względu na niego. To musi być twoja i tylko twoja decyzja. Zdecydowane: „Nie!”, powiedziane stanowczo i głośno (nie wydyszane!) powinno ostudzić jego zapały.

Presja ze strony partnera nie jest jedyną, jaka możesz odczuwać. Możesz czuć też presję otoczenia. Na przykład wszystkie twoje koleżanki mają (lub twierdzą, że mają) pierwszy raz już za sobą, więc sądzisz, że ty też powinnaś, bo będziesz uchodzić za kobietę oziębłą, nie mającą wzięcia u facetów albo za dziwoląga. Albo widzisz statystyki, z których wynika, że średni wiek inicjacji seksualnej dla Polek wynosi 19 lat, a ty masz już 20, więc chciałabyś przyspieszyć bieg wydarzeń, decydując się na pierwszy seks z kimś przypadkowym. Naprawdę nie warto. Pierwszy seks pod presją może być źródłem niemiłych wspomnień na całe życie. I nie ma jednego „przepisowego” wieku, do którego inicjacja seksualna powinna być „odhaczona”.

Jak się przygotować do pierwszego razu - zachowanie

Jest tyle stron internetowych, poradników i innych podpowiedzi, że pewnie teoretycznie jesteście bardzo dobrze przygotowani, jak się pieścić i pobudzać. Teraz pora włączyć otwartość na partnera. Przy pierwszym razie wiele osób ma tendencje do koncentrowania się na swoich doznaniach. Warto jednak zwracać uwagę na reakcje partnera. Poradniki dużo podpowiadają, ale nie znają każdego mężczyzny i każdej kobiety. Lepiej nie odtwarzać oglądanych pozycji tylko iść za głosem własnego ciała i wsłuchiwać się w głos ciała partnera.

Pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających człowiekowi wydaje się, że jest gotów na wszystko, a już na pewno na pierwszy seks. Pamiętaj, że alkohol i narkotyki to bardzo źli doradcy w wielu kwestiach, nie tylko w tej. Co gorsza, pod ich wpływem nie tylko możesz podjąć przedwczesną decyzję o seksie, ale też łatwiej zapomnieć o zabezpieczeniu i liczyć na łut szczęścia. A to już może mieć bardzo niemiłe konsekwencje. Wbij sobie zatem do głowy: pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających nie idę do łóżka!

Czytaj też:

To ci się przyda

Jak się przygotować do pierwszego razu - mity

Dla kobiety pierwsze uprawianie seksu wiąże się z defloracją czyli przerwaniem błony dziewiczej. Warto wiedzieć, że:

 • krwawienie przy defloracji może wystąpić, ale nie musi. Brak krwawienia nie oznacza, że dziewczyna nie jest dziewicą;
 • ból także może być nieznaczny, albo wręcz nieodczuwalny;
 • jeśli zdecydowaliście się na pierwszy seks to nie znaczy, że musicie swój zamiar przeprowadzić do końca. Każde z was może się w każdej chwili wycofać, ważne tylko by zrobić to w sposób nie raniący partnera. W seksie lepiej się do niczego nie zmuszać.
 • gdy mimo prób nie udaje się doprowadzić dziewczyny do silnego podniecenia i sforsować błony dziewiczej - to nie znaczy, że ona jest zimna, a on to kiepski kochanek. Być może potrzebują więcej czasu, może to jeszcze nie ten moment, a może po prostu błona dziewicza jest tak mocna, że powinien ją przeciąć chirurg. Unikajcie jak ognia obwiniania się wzajemnie, przylepiania sobie etykietek, krytykowania. W końcu oboje robicie to po raz pierwszy.