Ibuprofen: działanie, dawkowanie

Ibuprofen to substancja będąca składnikiem wielu leków dostępnych w aptece bez recepty. Sięgamy po nie bardzo często z powodu bólu głowy, zęba czy łamania w kościach. Jak działa ibuprofen? Jakie jest dawkowanie ibuprofenu u dzieci, a jakie u dorosłych? Od kiedy można go podawać dziecku? Jaka jest różnica między ibuprofenem a paracetamolem?

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalnie, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ponadto hamuje agregację (zlepianie) płytek krwi, choć słabiej i krócej niż kwas acetylosalicylowy. Preparaty zawierające ibuprofen należą do najczęściej stosowanych leków wydawanych bez recepty (OTC).

Działanie ibuprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn - przekaźników, które pobudzają receptory bólowe, a także przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Doprowadzając do zmniejszenia wytwarzania prostaglandyn, ibuprofen powoduje zmniejszone odczuwanie bólu, a także zmniejszenie obrzęków i gorączki.

Posłuchaj o działaniu ibuprofenu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Ibuprofen - wskazania do stosowania

Leków zawierających ibuprofen używa się do

 • uśmierzania różnorodnych bólów
 • łagodzenia objawów przeziębienia i grypy
 • obniżania gorączki

Lekarze zalecają je między innymi w terapii schorzeń narządów ruchu i tkanki łącznej

Ibuprofen - dawkowanie u dzieci i dorosłych

U dzieci od 3. miesiąca do 6. roku życia można podawać ibuprofen, ale tylko w postaci zawiesiny doustnej lub syropu w dawce nie większej niż 20–30 mg/kg masy ciała/dobę w 3–4 dawkach podzielonych.

U dzieci od 3. miesiąca do 6. roku życia można stosować ibuprofen tylko w postaci zawiesiny doustnej lub syropu. U dzieci od 6. roku życia można stosować ibuprofen zarówno w postaci zawiesiny i syropu, jak i tabletek.

Tabletki z ibuprofenem można stosować u dzieci od 6. roku życia. U dzieci od 6 do 9 lat (masa ciała 20 - 29 kg) ibuprofen stosuje się w doraźnym leczeniu w następującej dawce: 1 tabletka doustnie (która zwiera 200 mg ibuprofenu) co 6 - 8 godzin po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 3 tabletki na dobę (maksymalna dawka dobowa 600 mg w dawkach podzielonych).

U dzieci od 10 do 12 lat (masa ciała 30 - 39 kg) ibuprofen stosuje się w doraźnym leczeniu w dawce: 1 tabletka doustnie co 6 godzin po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 4 tabletki na dobę (maksymalna dawka dobowa 800 mg w dawkach podzielonych).

U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat ibuprofen stosuje się w doraźnym leczeniu w następującej dawce: 1 do 2 tabletek doustnie co 4 godziny po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek na dobę (maksymalna dawka dobowa 1200 mg w dawkach podzielonych).

WARTO WIEDZIEĆ>>Leki przeciwbólowe dla dzieci: bezpieczne dawkowanie ibuprofenu

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z  lekarzem, który podejmie odpowiednie działania.

Zalety preparatów z ibuprofenem

Leki zawierające tę substancję w postaci tabletek zaczynają działać już po ok. 30 minutach od podania. Szybciej, jeśli przyjmiemy preparaty w postaci zawiesiny lub żelowych kapsułek zawierających lek w formie płynnej. Pokarm opóźnia wchłanianie substancji czynnej. Działanie leku utrzymuje się 4–6 godzin od podania. W przypadku stłuczeń i innego tego typu urazów możemy użyć formy żelowej do stosowania miejscowego.

Ważną cechą ibuprofenu jest to, że nie kumuluje się w organizmie. Po upływie doby od przyjęcia ostatniej dawki wydalany jest głównie z moczem w postaci niezmienionej lub jako nieaktywny metabolit. W aptekach możemy kupić preparaty zawierające tę substancję w różnej postaci: tabletek, czopków, żeli czy zawiesin.

Ibuprofen - przeciwwskazania

Lek z ibuprofenem przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania. Bez konsultacji z lekarzem pacjent nie powinien stosować leku dłużej niż 3 dni.

Warto wiedzieć

Ibuprofen a paracetamol

Ibuprofen i paracetamol to popularne leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W związku z tym oba leki można podawać przy bólach różnego pochodzenia i przy gorączce. Jakie są między nimi różnice? Ibuprofen ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne. Paracetamol nie ma takiego działania. W związku z tym ibuprofen pomoże przy stanach zapalnych, a paracetamol nie. Jednorazowa dawka doustna dla osoby dorosłej (pow. 12. r.ż.) w przypadku ibuprofenu to 200-400 mg, a dla paracetamolu - 500-1000 mg. Inna jest też maksymalna dawka dobowa, którą można podać osobie dorosłej (pow. 12. r.ż.) - dla ibuprofenu będzie to 1200 mg, a dla paracetamolu - 4000 mg.

Ibuprofen - możliwe skutki uboczne, działania niepożądane stosowania ibuprofenu

Ibuprofen może powodować działania niepożądane. Czasem występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak:

Podczas stosowania dużych dawek leku zawierającego ibuprofen mogą wystąpić zaburzenia widzenia (tzw. niedowidzenie toksyczne), senność, upośledzenie czynności nerek i wątroby.

Zdarzają się też odczyny alergiczne:

Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek) może dojść m.in. do:

 • choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego i perforacji, czasem ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u osób w podeszłym wieku
 • zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania
 • rumienia wielopostaciowego, zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się
  naskórka
 • ciężkich reakcji nadwrażliwości, takich jak: obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia
  zaburzenia rytmu serca, hipotensja – nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs;
  zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli
 • w pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • u pacjentów z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymi (toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej) podczas leczenia ibuprofenem odnotowano pojedyncze przypadki objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja
Ważne

Stosowanie ibuprofenu z innymi lekami

Osoby przyjmujące leki z powodu chorób przewlekłych powinny uzgodnić z lekarzem prowadzącym stosowanie preparatów zawierających ibuprofen. Może on bowiem zmniejszyć skuteczność działania leków moczopędnych. Nasila także toksyczne działanie metotreksatu. W połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryn mogą wystąpić krwawienia. Preparaty z tą substancją nie powinny być stosowane przez osoby chore na skazę krwotoczną i z aktywną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Dużą ostrożnością muszą się wykazać pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby, serca czy astmatycy. Przyjęcie ibuprofenu łącznie z kwasem acetylosalicylowym może wywołać alergię krzyżową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
ewa
|

Dlatego też przed zażyciem każdego nowego leku wolę dowiedzieć się dokładnie co i jak działa - szukam w necie w specjalnych wyszukiwarkach takich jak ta: www.osoz.pl/leki , pytam farmaceutę i lekarza. w końcu chodzi o moje zdrowie!