Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć?

2020-05-26 13:47 Monika Majewska

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, bo nie złośliwieje. Stanowi natomiast problem estetyczny i dlatego wiele osób decyduje się na usunięcie włókniaka. Jak się pozbyć włókniaków?

Włókniaki - zarówno włókniak miękki jak i włókniak twardy - to łagodne guzy nowotworowe, które powstają z tkanki łącznej włóknistej. Mimo że są to zmiany nowotworowe, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, gdyż nie ulegają zezłośliwieniu, dlatego nie trzeba ich usuwać. Jednak wiele osób na to się decyduje, gdyż włókniaki często stanowią problem estetyczny.

Dowiedz się więcej czym są nowotwory i jak się je klasyfikuje!

Spis treści

 1. Włókniaki - przyczyny
 2. Włókniak miękki
 3. Włókniak twardy
 4. Włókniak: rozpoznanie
 5. Jak usunąć włókniaki?

Włókniaki - przyczyny

Włókniaki miękkie zwykle są zmianami wrodzonymi. Mogą się pojawić w przebiegu choroby Recklinghausena (neurofibromatoza typu 1), razem z nerwiakowłókniakami i nerwiakami.

Z kolei włókniaki twarde są zmianami nabytymi  – najczęściej powstają w wyniku przebytego urazu, zranienia, ukąszenia i powstałego w efekcie miejscowego stanu zapalnego.

Włókniak miękki

Włókniaki miękkie

 • mają postać kulistych guzków różnej wielkości (od 1 mm do 1 cm i więcej)
 • mogą "wyrastać" bezpośrednio ze skóry lub być z nią połączone za pomocą pasma tkanki
 • najczęściej mają kolor skóry, choć mogą być także brunatne
 • są miękkie w dotyku, można je wprowadzić w głąb skóry przez ucisk palcem
 • często występują mnogo
 • mogą się pojawić w każdym miejscu na skórze, jednak zwykle tworzą się na szyi i dekolcie, pod pachami, pod piersiami, w pachwinach, na powiekach
 • mogą wystąpić w każdym wieku i obu płci, jednak najczęściej rozpoznaje się je u kobiet w starszym wieku

Włókniak twardy

Włókniaki twarde

 • zwykle mają postać pojedynczego, małego guzka
 • mają kolor od czerwonego do brunatnego, a powierzchnię gładką lub szorstką
 • najczęściej występują pojedynczo
 • zwykle pojawiają się na kończynach
 • są twarde w dotyku

Włókniak: rozpoznanie

W celu zdiagnozowania włókniaka należy się udać do dermatologa (a nie do kosmetyczki). Lekarz powinien odróżnić tego typu zmiany od brodawczaków czy tłuszczaków. W przypadku licznych zmian na prąciu należy wykluczyć kłykciny kończyste.

Jak usunąć włókniaki?

W przypadku dużych zmian wskazane jest wycięcie chirurgiczne (jednak wówczas pozostaje blizna). W pozostałych przypadkach do wyboru jest:

 • elektrochirurgia - zmianę wypala się za pomocą prądu elektrycznego
 • krioterapia - guzka wymraża się ciekłym azotem
 • laser frakcyjny CO2 – umożliwia przemianę fazową wody śródkomórkowej do postaci gazowej (pary wodnej), co skutkuje "wyparowaniem" guza.

Włókniakom nie towarzyszą żadne dolegliwości, takie jak, np. ból czy świąd. Niestety, włókniaki po usunięciu mogą odrosnąć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wiki
|

Na włókniaki nie ma nic lepszego niż potraktowanie je zabiegiem estetycznym, uwierzcie mi, nie warto się pozwalać obrzydzać. dla mnie to było jeszcze o tyle trudne, że miałam 30 lat i już włókniak! Załamana byłam, ale postanowiłam szybo działać!

jan
|

polecam zawiązanie nitką

Maja
|

Polecam picie herbaty konopnej z maliną i liśćmi lipy ...Picie herbaty konopnej powoduje pozytywne skutki dla naszego układu nerwowego, pomaga się zrelaksować, wyciszyć i zasnąć. Ponadto jest pomocna przy migrenach, wykazuje działanie obniżające ciśnienie, regulujące poziom cukru we krwi, obniżające cholesterol. Herbata konopna wywiera imponujący wpływ na nasz organizm wzmacniając i chroniąc nasz układ immunologiczny. picie poleca się osobom dotkniętym takimi schorzeniami, jak cukrzyca, otyłość, zła przemiana materii, podwyższony poziom cholesterolu, schorzenia przewodu pokarmowego, pękające naczynka krwionośne, schorzenia układu moczowego, problemy dermatologiczne, nadciśnienie, obrzęki rąk i nóg, problemy z mikrokrążeniem i z miażdżycą a także osobom przeciążonym pracą umysłową i uczącym się.

BoloiLolo
|

Zawsze powinno się udać do lekarza ale jest metoda skuteczna trochę brudna a;le 100% Miałem kila niektóre lekarz wymroził ciekłym azotem ale Ja inne sam usunąłem za pomocą czystej pałeczki z watą oraz z udziałem fioletowej pioktaniny na spirytusie lub wodzie ..Maczamy koncówkę w rostworze fioletowej pioktaniny ,kupić możana bez trudu w aptece i co godzinę kropelkę maleńką i po 20 dniach na czole odszedł strupek a za nim biała nitka czyli korzeń, pozostało małe wgłębienie która z czasem się wyrówna.metoda skuteczna ale niewygodna no trzeba nosić ciemną bieliznę..

Art
|

...Elektrokoagulacji - chyba tak się mówi prawidłowo

Art
|

Świeży temat dla mnie, bo wczoraj miałem usuwane wlokniaki. Nosiłem się z tym zamiarem 15 lat i jestem w szoku, bo nic nie bolało jedynie małe znieczulenie na każdy wlokniak osobno. Zabieg elektrokolaguacji trwał pół godziny i tylko dlatego ze miałem do usunięcia ok 30 wlokniakow. Zero bólu. Cena w Zielonej Górze za wszystko 370 zł. Po dojechaniu do domu trochę bolało jak każda rana. Dzisiaj jest spokój. Nadmieniam ze próbowałem tych waszych nitek maści i innych zabobonow. Raz tylko dam sobie wyrwałem i był spokój ale takiej ilości nie dałbym rady.

Joanna
|

Tak jak mowi Pawel, zawiazac nitke przy samej skórze, krew przestaje doplywac do włókniaka i ten sam obumiera i odpada w ciagu kilku dni. Nie tnijcie tego nozyczkami ani nie przypalajcie ogniem...
Czytalam tez ze przykladanie kilka razy na dobe wacika nasaczonego octem jablkowym przez ok minute przez kilka dni daje ten sam efekt obumarcia.. ale tego sposobu nie probowalam.

Paweł
|

Miałem małego odstającego włókniaka na ramieniu dł. ok. 10 mm.
Związałem na nim nitkę ( odcięty dopływ krwi do końcówki) i po 4 dniach sam odpadł, po 2 tyg. nie ma po nim nawet śladu.

Andrzej
|

Jak to włókniak to go zapalniczką pod świecić i niech się wypali albo dobry sposób obcęgami go ukręcić złapać za łepek i kręcić pomyśleć sobie że to nauczycielka od matmy i kręcić aż pryśnie i się wyleje z niego takie jak woda powiem szczerze że jak wódka to smakuje jak ktoś ma dużo włókniaków to można się narąbać

Marko
|

Kumpel miał na czole włókniaka to go raszplą zeszlifował ale mu trochu skóra się zaczęła pruć na czole po tym szlifowaniu chłopak dał deskę na kleju ściskami złapał dwa dni i czoło metalik prawie nówka