Jak przesunąć miesiączkę (okres)? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres?

2018-06-07 10:28

Jak przesunąć miesiączkę? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres? To pytanie mogą zadawać sobie kobiety, które planują urlop lub wychodzą za mąż, a "trudne dni" wypadają akurat w tym wyjątkowym dniu. Sprawdź, jaki jest sposób na przesunięcie okresu, jak zmienić termin krwawienia i czy istnieją naturalne metody, dzięki którym można to osiągnąć.

Jak przesunąć miesiączkę (okres)? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak przesunąć miesiączkę? Jak opóźnić lub przyśpieszyć okres ? To pytanie często zadają sobie kobiety, które planują urlop lub wychodzą za mąż, a boją się, że "trudne dni" im te szczególne chwile. Na szczęście jest sposób na przesunięcie okresu. Sprawdź, jak zmienić termin krwawienia i czy istnieją naturalne metody, dzięki którym można to osiągnąć.

Spis treści

  1. Jak przesunąć miesiączkę tabletkami?
  2. Jak przesunąć miesiączkę (okres) bez tabletek, naturalnie?
  3. Masz nieregularny cykl i chcesz przesunąć okres?

Jak przesunąć miesiączkę? Jak opóźnić lub przyspieszyć okres? Termin krwawienia miesiączkowego można przesunąć hormonalnymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Hamują one wytwarzanie hormonów, które w naturalny sposób odpowiadają za okresowe przemiany w obrębie jajników i macicy. Przyczyniają się do braku owulacji (jajeczkowania) oraz powstrzymują przerastanie i złuszczanie błony śluzowej macicy, dzięki czemu comiesięczne krwawienie jest mocno ograniczone, lub w ogóle do niego nie dochodzi.

W związku z tym o wiele łatwiej przesunąć okres u kobiet, które już stosują antykoncepcję hormonalną. Z kolei kobiety, które nie przyjmują pigułek, powinny udać się do ginekologa, który dobierze im indywidualnie odpowiednie tabletki na opóźnienie lub przyspieszenie okresu. Można też zastosować inne leki hormonalne, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Stosując same progestageny też można przesunąć pojawienie się krwawienia.

Jak przesunąć miesiączkę tabletkami?

Kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne jednofazowe, nie powinny robić przerwy między kolejnymi cyklami, czyli nie odstawiać tabletek na czas, w którym występuje krwawienie, lecz rozpocząć kolejne opakowanie - po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego blistra, należy następnego dnia o tej samej porze rozpocząć nowy blister. Po tygodniowej przerwie można ponownie rozpocząć stosowanie tabletek według starego schematu.

Przesuwanie okresu tabletkami dwu- i trójfazowymi jest bardziej skomplikowane i o dokładne instrukcje powinno się pytać lekarza.

A jak przesunąć okres plastrami? W tym przypadku również można zastosować metodę "pack to pack”, czyli opakowanie po opakowaniu.

Progestageny stosuje się w sposób ciągły, od dnia wskazanego przez lekarza a krwawienie powinno pojawić się kilka dni po odstawieniu tabletek.

Jak przesunąć miesiączkę (okres) bez tabletek, naturalnie?

Okresu nie można przesunąć bez tabletek, naturalnie, domowymi sposobami. Opóźnić lub przyśpieszyć pojawienie się miesiączki można tylko hormonalnie.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Czy przesuwanie miesiączki jest bezpieczne dla zdrowia?

Wszystkie kobiety, które chcą przesunąć wystąpienie miesiączki, powinny zgłosić się do ginekologa, najlepiej z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Lekarz na podstawie przeprowadzonego badania decyduje, czy nie ma przeciwwskazań do leczenia hormonalnego, jeśli jest potrzeba kieruje na dodatkowe badania, na tej podstawie wybiera odpowiedni rodzaj tabletek i mówi jak je stosować. Nie można jednak przewidzieć jaka będzie ich tolerancja. Czasami jest bardzo dobra. Mogą jednak pojawić się objawy niekorzystne, nieszkodliwe dla zdrowia, ale uciążliwe i niepokojące, takie jak krwawienia acykliczne, nudności, bóle głowy czy bóle piersi. Należy się liczyć z tym, że pomimo ciągłego przyjmowania tabletek pojawi się krwawienie i to w najmniej oczekiwanym momencie. Uważa się, że przy dobrej tolerancji tabletek można je przyjmować w sposób ciągły przez 3 cykle. Jest nawet na rynku gotowy preparat do takiego schematu stosowania.

Masz nieregularny cykl i chcesz przesunąć okres?

U tych pacjentek, które

  • mają lub wcześniej miały problemy z nieregularnym cyklem
  • cierpią na zaburzenia hormonalne
  • mają problem z płodnością

też można zaprogramować pojawienie się miesiączki, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić i musi to zrobić lekarz.

Ważne
  • przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek hormonów należy OSOBIŚCIE, dla własnego dobra, skonsptować się z lekarzem. Nie należy przyjmować preparatów hormonalnych od koleżanki albo takich, które zostały, bo kiedyś były przyjmowane
  • Przyjmowania tabletek najlepiej rozpocząć przynajmniej z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem. Może się bowiem okazać, że organizm źle zareaguje na działanie pigułek i konieczna będzie ich zmiana
  • Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, powinny się liczyć z możliwością, że pomimo ciągłego przyjmowania tabletek pojawi się krwawienie lub wystąpią krwawienia acykliczne.