Hirsutyzm - leczenie. Jak się pozbyć nadmiaru włosów u kobiet?

2022-03-10 13:04

HIRSUTYZM to objaw chorobowy, a nie choroba sama w sobie. Leczenie hirsutyzmu zależy więc od przyczyny pojawienia się nadmiernego owłosienia u kobiet. Sprawdź, jak walczyć z hirsutyzmem, jak pozbyć się nadmiaru włosów u kobiet.

Hirsutyzm - leczenie. Jak się pozbyć nadmiaru włosów u kobiet?
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Czy to jeszcze nadmierne owłosienie czy już hirsutyzm?
 2. Hirsutyzm - leczenie
 3. Hirsutyzm - sposoby depilacji
 4. Hirsutyzm - na czym polega epilacja laserowa?
Poradnik Zdrowie: choroby tarczycy

Hirsutyzm to objaw chorobowy (najczęściej, choć nie zawsze), a nie choroba sama w sobie. Leczenie hirsutyzmu zależy więc od przyczyny pojawienia się nadmiernego owłosienia u kobiet.

Czy to jeszcze nadmierne owłosienie czy już hirsutyzm?

Diagnostykę hirsutyzmu rozpoczyna się od zebrania wywiadu medycznego dotyczącego pacjentki i jej rodziny (przebyte choroby, występowanie hirsutyzmu u członków rodziny) oraz ustalenia, kiedy pojawiło się niepokojące owłosienie i jak szybko go przybywa.

Owłosienie charakterystyczne dla hirsutyzmu pojawia się zazwyczaj na brodzie, nad górną wargą, na plecach, podbrzuszu, dekolcie, w okolicy sutków i na wewnętrznych stronach ud.

Rozmieszczenie owłosienia, jego ilość i nasilenie ocenia się punktową skalą Ferrimana-Gallwaya. Ocenie podlegają okolice zależne od androgenów – górna warga, podbródek, klatka piersiowa, górna i dolna część pleców, górna i dolna część brzucha, górna część ramienia oraz uda. Hirsutyzm rozpoznaje się, jeśli suma zebranych punktów przekroczy 6. Konieczna jest wzrokowa ocena zewnętrznych narządów płciowych.

Kolejny etap diagnostyki to oznaczenie stężenia hormonów we właściwych dniach cyklu miesiączkowego. Do najczęściej wykonywanych badań należy oznaczanie stężenia testosteronu, estradiolu, 17-OH progesteronu, prolaktyny, tyreotropiny, gonadotropin (LH i FSH), androstendionu, SHBG, S-DHEA, PRL oraz insuliny. W niektórych przypadkach wskazane jest oznaczenie ferrytyny. Konieczne jest też USG narządu rodnego i jamy brzusznej, a niekiedy tomografia komputerowa.

Hirsutyzm - leczenie

Aby osiągnąć sukces w leczeniu hirsutyzmu, stosuje się farmakoterapię, interwencję niefarmakologiczną i kosmetyczną, a czasem nawet leczenie operacyjne. W przypadku hirsutyzmu wywołanego nowotworami złośliwymi oraz hormonalnie czynnymi guzami konieczna jest interwencja onkologa i chirurga. Jeżeli został rozpoznany wrodzony przerost nadnerczy, czyli zespół nadnerczowo-płciowy, stosuje się terapię glikokortykosteroidami oraz antyandrogenami. Natomiast gdy przyczyną są przyjmowane leki, lekarz prowadzący powinien zmienić rodzaj i dawkę leku.

Sposób leczenia zespołu policystycznych jajników - jednej z najczęstszych przyczyn hirsutyzmu - jest uzależniony od oczekiwań pacjentki. Jeśli pragnie ona zajść w ciążę, prowadzi się specjalistyczną terapię ukierunkowaną na indukcję owulacji, a w razie braku efektu – leczenie operacyjne (laparoskopia).

Terapia insulinooporności normuje metabolizm i przywraca regularność cykli miesiączkowych. Jeśli pacjentka nie chce być w ciąży lub oczekuje regularności w miesiączkowaniu, stosuje się leczenie łączone (antyandrogenne z pigułką antykoncepcyjną). W każdym przypadku hirsutyzmu połączonego z otyłością konieczna jest redukcja masy ciała.

Kiedy przyczyną choroby jest hiperprolaktynemia, stosuje się leki z grupy agonistów dopaminy, a w zaburzeniach czynności tarczycy – leczenie uzupełniające. Ponieważ na efekty terapii trzeba poczekać, równolegle zaleca się zabiegi kosmetyczne usuwające owłosienie.

Zdaniem eksperta
lek. Magdalena Nowacka

Gdy okaże się, że za nadmierne owłosienie odpowiada zachwiana równowaga hormonalna, czasem wystarczy terapia środkami antykoncepcyjnymi. Jeśli trudno ustalić przyczyny hirsutyzmu, lekarz zwykle przepisuje preparaty obniżające poziom testosteronu. Gdy za hirsutyzm odpowiadają guzy jajników lub nadnerczy - konieczna bywa operacja. A jeżeli wynika on z przyjmowania określonych leków, to środki te albo można zamienić na inne, albo je odstawić, ale o tym decyduje lekarz.

Usunięcie przyczyny hirsutyzmu (np. poprzez zastosowanie leczenia hormonalnego) sprawia, że meszek przestaje się przekształcać w widoczne, mocne włosy. Jednak nie powoduje, że te, które już wyrosły, same wypadną. Trzeba je więc usunąć. Skuteczne, choć niestety na krótko, są kremy depilacyjne, woski czy depilatory elektryczne. Najlepszy efekt dają zabiegi laserowe.

Hirsutyzm - sposoby depilacji

  1. Elektroliza (elektrokoagulacja) – do mieszka włosowego wprowadzana jest cieniutka elektroda. Przechodzący przez nią prąd o niskim napięciu prowadzi do zniszczenia tkanek w korzeniu włosa, odpowiedzialnych za jego odżywienie i wzrost. Zabieg jest dość bolesny i czasochłonny, bo każdy włos musi zostać potraktowany osobno, dlatego stosuje się go na małych powierzchniach. Podczas jednego zabiegu usuwa się ok. 30–50 włosów. Cena: ok. 2 zł za jeden włos.
  2. Epilacja laserowa (fototermoliza) – energia wiązki światła lasera pochłaniana jest przez melaninę w opuszkach włosów, która zmieniając ją na energię cieplną, powoduje ścięcie białka budującego korzeń włosa. Potrzebnych jest 3–5 wizyt co 4–8 tygodni Cena: wąsiki – od ok. 100 zł, bikini – 200 zł, łydki – od ok. 300 zł za jeden zabieg.
  3. Epilacja ultradźwiękowa – właściwy zabieg poprzedza usunięcie owłosienia przy pomocy wosku. Następnie powierzchnię skóry pokrywa się warstwą żelu zawierającego enzymy blokujące proces rozwoju cebulki włosowej i przykłada głowicę ultradźwiękową. Ultradźwięki powodują penetrację enzymów w głąb mieszków, uszkadzając je. Zabieg powtarza się przez 3 kolejne dni. Serie wykonuje się 3–4 razy w odstępach 4–6-tygodniowych. Cena 3-dniowej serii: wąsiki – ok. 90 zł, łydki – ok. 280 zł.
  4. Mikroliza – skórę smaruje się specjalnym żelem, po czym przykłada się niej elektrodę wydzielającą prąd o niskim natężeniu. Prąd powoduje wniknięcie żelu do cebulek włosowych, a ten prowadzi do ich zniszczenia. Polecany do większych powierzchni. Konieczne są 3–4 zabiegi w odstępach 4-tygodniowych. Zabieg trzeba powtarzać raz w roku. Cena: wąsiki – od ok. 100 zł, łydki – od ok. 500 zł, pachy: ok. 200 zł bikini: ok. 300 zł
   Warto wiedzieć

   Hirsutyzm - naturalne leczenie (zioła) nadmiernego owłosienia u kobiet

   Istnieją także naturalne metody leczenia hirsutyzmu. W medycynie niekonwencjonalnej wykorzystuje się zioła, które mają pomóc pozbyć się zbędnego owłosienia, takie jak pluskwica groniasta czy niepokalanek. Jednak zioła te mają działania niepożądane i nie można ich łączyć z niektórymi lekami, dlatego przed ich spożyciem lepiej skonsultować się z lekarzem. Innym naturalnym sposobem na hirsutyzm może być akupunktura. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że metody te są skuteczne.

   Źródło: x-news.pl/TVN Style

   Hirsutyzm - na czym polega epilacja laserowa?