AKUPUNKTURA - prawdy i mity

2016-05-10 9:51 Joanna Dobrońska | Konsultacja: dr Wiesław Salach

Choć akupunktura, metoda leczenia polegająca na nakłuwaniu ciała igłami, nie budzi już dziś takich emocji jak niegdyś, nadal na jej temat krąży wiele przesądów. Które z twierdzeń o akupunkturze są prawdziwe, a które są mitami?

 • Akupunktura to jedna z najstarszych metod terapeutycznych
 • Prawda. Jej początki sięgają epoki neolitu, czyli ok. 4000 lat p.n.e. Już wtedy, w Chinach, leczono ludzi, nakłuwając im skórę zaostrzonymi odłamkami skał. Metoda Tcha-Tchin, z której wywodzi się dzisiejsza akupunktura, powstała w trzecim tysiącleciu p.n.e. Początkowo do zabiegów stosowano "igły" wykonane np. z kamienia, kości lub bambusa. Po wynalezieniu brązu pojawiły się igły z tego stopu. Potem zastąpiono je żelaznymi i wreszcie stalowymi. Od V wieku p.n.e. wytwarzano igły złote, a 200 lat później – także srebrne. Przywilej korzystania z tego drogocennego sprzętu mieli wtedy jedynie cesarz i jego rodzina.

 • Za pomocą akupunktury można wyleczyć każdą chorobę
 • Fałsz. Skuteczność tej terapii jest uzależniona m.in. od czasu trwania i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku ciężkich, przewlekłych schorzeń bywa ona jednak bezsilna. Nakłuwanie nie daje efektów np. gdy pacjent ma zaawansowane nadciśnienie czy niedosłuch związanym z uszkodzeniem ucha środkowego. Stosowane u pacjentów z AIDS poprawia odporność ich organizmu i wydłuża życie, jednak nie odwraca procesu chorobowego. Akupunktura przynosi wyraźną poprawę w przypadku niektórych nerwic (np. histerii), mniejszą jednak przy nerwicy lękowej oraz depresji. Jest również nieskuteczna w leczeniu fobii, nerwicy natręctw i chorób psychicznych, np. schizofrenii.

 • Nakłuwanie igłami wyrównuje przepływ energii w ciele
 • Prawda. Według Chińczyków, w ciele człowieka krąży energia witalna Qi (czyt. czi). Płynie ona kanałami energetycznymi (inaczej meridianami) oraz naczyniami krwionośnymi i dociera do wszystkich narządów i komórek. Ten przepływ może zostać zablokowany wskutek urazu mechanicznego, infekcji czy też stresu. Narządy "zasilane" przez zablokowany meridian pegają wtedy osłabieniu i zaczyna się choroba. Stosując akupunkturę, koryguje się niewłaściwy (zbyt mały lub zbyt silny) przepływ Qi w kanałach energetycznych i przywraca równowagę w organizmie.

 • Za pośrednictwem igieł można przenieść chorobę zakaźną
 • Fałsz. Każdy pacjent, leczony przez dobrego specjalistę, otrzymuje własny komplet igieł. Po użyciu są sterylizowane i przechowywane do następnego zabiegu w zamknięciu. Obecnie wielu lekarzy stosuje igły jednorazowe. Dlatego nie ma najmniejszego niebezpieczeństwa zarażenia się chorobą zakaźną od innego pacjenta.

 • Efekty terapeutyczne osiąga się najczęściej po 10 zabiegach
 • Prawda. W przypadku wielu dolegliwości (np. przeziębienia, bóle głowy) poprawa następuje już po 3-5 zabiegach, jednak najczęściej skuteczna jest dopiero seria około dziesięciu. Jeśli akupunkturze poddawane są osoby z ciężkimi schorzeniami, przez wiele lat leczone farmakologicznie, poprawa następuje dopiero po kilku seriach nakłuć. Stosuje się między nimi przerwy od 6 tygodni do 6 miesięcy.

  Tego nie rób

 • Nie najadaj się przed zabiegiem i nie jedz 2 godziny po jego zakończeniu.
 • Nie denerwuj się i nie spiesz się na zabieg. Przez 2 godziny po jego zakończeniu unikaj nadmiernego pośpiechu i wysiłku.
 • W dniu zabiegu nie bierz długich kąpieli.
 • Skutkiem zabiegu mogą być ślady na skórze
 • Prawda. Czasem igła skaleczy podskórne naczynie krwionośne. Wtedy może pojawić się niewielki krwiak, który znika po kilku dniach. Największą skłonność do takich krwawień mają osoby starsze oraz kobiety tuż przed miesiączką.

 • Najskuteczniejsze jest nakłuwanie igłami z metali szlachetnych
 • Fałsz. Choć według niektórych badaczy największą "aktywność terapeutyczną" mają igły wykonane ze złota (nieco mniejszą igły stalowe, jeszcze mniejszą zaś – srebrne), tak naprawdę w akupunkturze, jak w każdej metodzie terapeutycznej, najważniejszy jest profesjonalizm lekarza. Warunkiem powodzenia jest właściwie postawiona diagnoza oraz precyzyjnie wykonane nakłucie. Poza tym złote igły uważane są przez współczesnych terapeutów za zbyt miękkie.

 • Stosowanie akupunktury wyklucza inne terapie
 • Fałsz. Czasem przyjmowanie leków łącznie z nakłuwaniem jest wręcz konieczne. Dopiero w miarę powrotu do zdrowia można je odstawiać. Akupunkturę łączy się np. z ziołolecznictwem i homeopatią. Trzeba jednak poinformować terapeutę o zażywanych środkach.

 • Można pomóc choremu, nakłuwając jedynie punkty na małżowinie usznej
 • Prawda. Taka terapia nosi nazwę aurikpoterapii. Stosuje się wtedy specjalne, krótkie igły. Kuracja ta jest najskuteczniejsza w połączeniu z tradycyjną akupunkturą.

 • Każdy może poddać się zabiegowi
 • Fałsz. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z hemofilią, chore psychicznie, silnie osłabione, kobiety w ciąży, karmiące i podczas menstruacji. Nie wykonuje się nakłuć w sąsiedztwie zmian skórnych (owrzodzenia, ropnie) oraz żylaków. Dopuszcza się zabiegi łagodzące ból nowotworowy (za zgodą onkologa, jako uzupełnienie tradycyjnej terapii). Nakłuwanie jest bezwzględnie zabronione w przypadku lęku przed akupunkturą.

 • Nieskuteczność akupunktury to wynik błędu lekarza
 • Fałsz. Już chińscy medycy zaobserwowali, że akupunktura przynosi rezptaty u ok. 90 proc. pacjentów. Niektórzy są po prostu mało podatni na tę metodę. Terapia może też być nieskuteczna, jeśli pacjent nie poinformował lekarza o zażywanych przez siebie lekach lub innych stosowanych równolegle zabiegach, o menstruacji lub ciąży. Również brak pozytywnego nastawienia do tej terapii, nałogi, niezdrowy tryb życia utrudniają leczenie.

 • Akupunkturę wykorzystuje się do znieczpania
 • Prawda. Dzięki nakłuwaniu określonych punktów na ciele można przeprowadzać operacje bez narkozy. Pacjent jest wtedy przytomny, ale nie czuje bólu. Jednak nie u wszystkich takie znieczpenie jest skuteczne. Zdarza się, że przestaje działać w czasie trwania zabiegu. Najlepiej więc i najbezpieczniej jeśli wykonuje je doświadczony anestezjolog, który może, w razie takiej potrzeby, zastosować konwencjonalne znieczpenie.

 • Akupunktura może ułatwić pozbycie się nałogu palenia
 • Prawda. Wprawdzie nakłuwanie nie leczy uzależnienia, jednak może wspierać terapię, np. łagodząc objawy po odstawieniu papierosów. Ok. 75 proc. palaczy stosujących akupunkturę rzuca palenie lub pali mniej. Po roku od zakończenia terapii nie pali ok. 20 proc. osób. Sukces zależy jednak od motywacji.

  Gdzie szukać pomocy

  Polskie Towarzystwo Akupunktury Zarząd Główny

  www.akupunktura.org
  pta-zg@wp.pl
  tel. 22 659 83 23
  ul. Winnicka 10
  02-095 Warszawa
  woj. mazowieckie

  miesięcznik "Zdrowie"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Angie
  |

  Ja ufam jedynie profesjonalistom jak i w kontekście terapii manualnej jak i tym bardziej akupunktury. Dlatego też chodzę do fizjoterapeutki, a nie do osób, które nie mają żadnych dokumentów na swoje wykształcenie. W końcu oddaję w ręce tej osoby całe swoje zdrowie.

  AnnA
  |

  Jestem w trakcie terapii akupunkturą w Centrum Akupunktury. Od lat leczę przewlekły stan zapalny ucha i bóle kręgosłupa wynikające z przepukliny. Ból ucha ustąpił po dwóch zabiegach akupunktury a bóle kręgosłupa kręgosłupa trochę woniej, ale również ustępują. Lekarze z Chin opierają się na wynikach badań, prześwietleniach, rezonansie, które miałam dostarczyć. Moim zdaniem bardzo duże wsparcie dla naszych sposobów leczenia jestem zadowolona, że mniej mnie boli i nie muszę przyjmować tyle leków przeciwbólowych co wcześniej, a samopoczucie bardzo się poprawiło.

  EJ
  |

  Czesc tych rzeczy tu opisanych jest nieprawda. Akuptura leczy choroby psychiczne i duzo lepiej niz zwykla medycyna. Kobiety w ciazy moga chodzic na akupunkture ale nie mozna na nich robic niektorych punktow. Wykwalifikowany lekarz wie takie rzeczy co wolno a co nie. Uzywa sie igiel jednorazowych przynajmniej ja takich uzywam. Niektore powazne schorzenia leczy sie kilka lat. Wszystko zalezy od choroby i zdolnosci do regeneracji danej osoby. Nie kazdego czlowieka da sie wyleczyc bo sa ludzie slabi ktorym tylko mozna zycie przedluzyc ale nie wyleczysz ich.

  Janusz
  |

  Jak w XXI w. można pisać o takich wymysłach jak kanały energetyczne czy energia czi - są to pseudonaukowe bzdury sprzed 4-5 tyś lat, od dawna obalone przez współczesną wiedzę medyczną

  Remigiusz1940
  |

  Miałem silne bóle kręgosłupa szyjnego + świąd i wysypka w rejonie unerwionym przez nerwy wychodzące z tego odcinka rdzenia kręgowego. Przez 9 miesięcy leczyłem się bezskutecznie u dwóch ortopedów, neurochirurga, dermatologa, alergologa, rehabilitanta. Zrezygnowany poszedłem do lekarza - Chińczyka, dyplomowanego z certyfikatami. Po obejrzeniu mojego rezonansu magnetycznego, zbadaniu języka i tętna odrzekł, że "będzie dobrze" i podjął się leczenia. Ból, świąd i wysypka minęły po 13 zabiegach akupunktury. Dzisiaj, po upływie prawie roku leczę się u tego lekarza z bólu w stawach biodrowych. Mam nadzieję, że tez mi pomoże. Ortopedzi są też bezradni. Proponują rehabilitację i środki przeciwbólowe. Rehabilitacja tylko pogorszyła sprawę - pewnie nieumiejętnie była prowadzona. Zachęcam do spróbowania. Z rozmów wiem, że nie każdemu bólowi związanemu ze zwyrodnieniem stawów można w ten sposób pomóc, ale jak nie ma alternatywy? ...

  Anita
  |

  Początkowo byłam niepewnie nastawiona, i ogółem sceptycznie do tego podeszłam, bo jak takie coś może pomóc w jakikolwiek sposób. W sumie na taki zabieg zdecydowałam się tylko dlatego ponieważ namawiała mnie koleżanka . Ogółem po zabiegu byłam ogromnie zaskoczona, jestem już zapisana na kolejny , uporczywy ból pleców przestał sprawiać problem a i samopoczucie się poprawiło

  kasik88
  |

  ja probowalam bowena na bol kosci ogonowej ktorego medycyna tradycyjna nie potrafiła zdefiniować, ale bowen mi nie pomogl, ani na kosc ani na migreny jedynie na napiecie miesni karku przestalam sie tak bezwiednie spinac jutro ide na akupunkture, jesli kogos boli kosc ogonowa a medycyna nie pomaga niech do mnie napisz katashynka88@wp.pl

  Germanium
  |

  Akupunktura może pomóc na bardzo wiele przypadłości. Pomaga z mięśniami, z problemami neurologicznymi, z migrenami. Trzeba tylko znaleźć specjalistów. Osobiście ja chodzę do salonu przy al. Wilanowskiej 83 (naturmedic).

  Lusia
  |

  Akupunktura to jedna z najlepszych metod medycyny alternatywnej. Od dawna leczę tak swoje dolegliwości, a najbardziej pomaga mi na stres. Nie ma obaw o zakażenie jeśli chodzisz do sprawdzonych miejsc, gdzie używa się jednorazowych igieł, lub gdy masz swój wasny zestaw, którego używasz tylko Ty, Ja polecam w Warszawie klinikę Profemed - od dawna u nich korzystam z tych zabiegów i jestem zadowolona.

  nika
  |

  Czy przez zabieg akupunktury można zarazić się jakąś chorobą np. wirusowym zapaleniem wątroby?