Spadek libido - od czego zależy libido kobiety?

2012-10-12 14:15

Kobiece libido to zagadka zarówno dla kobiet i ich partnerów, jak i dla lekarzy. Niektórzy porównują kobiece pożądanie do motyla - równie zachwycający, co... płochliwy. Pożądanie może narastać między partnerami cały dzień, a wieczorem wystarczy, że kobieta usłyszy męskie "zaraz" na prośbę o pozmywanie naczyń i ochota na seks pryska jak bańka mydlana.

Spadek libido - od czego zależy libido kobiety?
Autor: thinkstockphotos.com Kobiece libido to zagadka zarówno dla kobiet i ich partnerów, jak i dla lekarzy.

Dlaczego nie mam ochoty na seks?

Za brak ochoty na seks często obwinia się hormony. To prawda, hormony w dużej mierze odpowiadają za nasze nastroje, a także - za odczuwanie ochoty na zbliżenia - przyznaje Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspertka ds. płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp. Jeżeli mówimy o kobiecym cyklu miesięcznym, to występujące w nim cykliczne wahania hormonów płciowych wpływają w znaczny sposób na poziom libido. I tak - pierwsza faza cyklu do owulacji jest zdominowana przez estrogeny, co powoduje większą ochotę na seks. Po owulacji, w organizmie kobiety następuje wzrost hormonu nazywanego progesteronem, który wycisza libido. Najniższy poziom nasze libido osiąga krótko przed miesiączką na skutek spadku poziomu zarówno progesteronu jak i estrogenu. Należy jednak pamiętać, że u każdej Pani poziom hormonów jest nieco inny, występują różne wahania, dlatego w zakresie odczuwanego pożądania także mogą zachodzić zmiany. Piotr Pałagin, lekarz i psychoterapeuta w rozmowie z Ireną Stanisławską w książce "Gdzie mieszka seks" (Wyd. Czarna Owca, 2010) twierdzi, że Panie, które ogólnie mają wysoki poziom estrogenów, są dosyć łagodne i przed miesiączką chętniej uprawiają seks (mimo tego, że poziom estrogenów spada), natomiast Panie, które charakteryzuje naturalnie wysoki poziom progesteronu nie przejawiają chęci do miłosnych igraszek, a są zwyczajnie "wkurzone".

Tabletki antykoncepcyjne a spadek libido

Wrażliwość systemu hormonalnego tłumaczy częsty spadek libido po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej - wiele Pań, chcąc zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą w ten sposób, zaczyna nagle tracić ochotę na zbliżenia. Alternatywą dla nich mogą być komputery cyklu Lady-Comp czy Pearly, które nie ingerują w gospodarkę hormonalną kobiety, zatem nie hamują naturalnego poziomu libido.

>>Nie przegap

Jak zwiększyć libido?

Niechęć na seks po porodzie

Na poziom wpływa także prolaktyna - hormon w najwyższym stężeniu występujący u kobiet po porodzie. Wysoki poziom prolaktyny blokuje owulację i obniża popęd płciowy - mówi Aleksandra Demiańczyk. To naturalnie występujące zjawisko mające na celu zapobieganie zbyt szybkiemu kolejnemu poczęciu. Prolaktyna daje organizmowi matki czas na zregenerowanie się i pozwala skupić się na opiece nad dzieckiem. Taki stan może pojawić się także bez wcześniejszego porodu. Mamy wtedy do czynienia ze stanami patologicznymi, które należy wyleczyć. Wysoki poziom prolaktyny może być spowodowany np. zaburzoną pracą przysadki lub guzami występującymi w jej obrębie.

Tarczyca też może wpływać na twój seks

Nie każdy z nas będzie kojarzył niewielki gruczoł – tarczycę, z ochotą bądź jej brakiem na seks. Tymczasem przy niedoczynności tarczycy, bądź przy chorobie Hashimoto, występuje obniżone libido. W takim wypadku konieczna jest wizyta u dobrego specjalisty, przeprowadzenie badań poziomu poszczególnych hormonów tarczycy i dobranie odpowiedniego leczenia.

Naukowcy wiedzą co wpływa na pożądanie

Naukowcy od wielu lat sprawdzają co wpływa na pożądanie. Oto kilka ciekawostek:

- Ciemna czekolada zwiększa poziom dopaminy, a zawarte w niej bioflawonoidy dobrze wpływają na naczynia krwionośne, co poprawia krążenie krwi. Z kolei zawarta w czekoladzie dawka cukru, może także dodać energii do miłosnych igraszek.

- Badania wykazały pozytywny wpływ kieliszka czerwonego wina na pożądanie seksualne u kobiet. Czerwone wino rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa dopływ krwi do kluczowych obszarów pobudzenia, jednak uwaga! - zbyt duże ilości alkoholu mają działanie zupełnie odwrotne.

- Badania opublikowane na łamach Journal of Experimental Psychology wykazały, że kobiety postrzegają mężczyzn noszących czerwień jako bardziej seksownych.

Polecany artykuł:

Dlaczego kobiety udają orgazm?