Oponiaki: objawy i leczenie łagodnych guzów mózgu

Oponiaki (łac. meningioma) to łagodne guzy mózgu - złośliwych jest tylko około 5 procent z nich. Jakie są objawy oponiaka? Jak przebiega leczenie oponiaków? Dowiedz się jakie są rokowania w przypadku oponiaków.

Oponiaki najczęściej występują u pacjentów pomiędzy 40. a 70. rokiem życia, dwa razy częściej te guzy mózgu występują u kobiet. W wieku średnim ten stosunek sięga nawet 3:1, a w przypadku oponiaków kanału kręgowego nawet 6:1. Częstsze występowanie oponiaków u kobiet sugerować mogłoby wpływ hormonów płciowych na rozwój guza.

Oponiaki to nowotwory mózgu bardzo rzadko występujące u dzieci (1,5 procenta wszystkich przypadków). Oponiaki lokalizują się głównie w okolicy sierpa mózgu (wypustki opony twardej przebiegającej w płaszczyźnie pionowej), okolicy kości klinowej i siodła tureckiego.

Do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na oponiaka należą geny i napromieniowanie. Istnieją podejrzenia, że wpływać na pojawienie się oponiaków mogą hormony i infekcje wirusowe, ale jak na razie nie udało się tego potwierdzić.

Spis treści:

  1. Oponiaki: objawy
  2. Oponiaki: diagnoza
  3. Oponiaki: leczenie
  4. Oponiaki: rokowania

Oponiaki: objawy

Objawy oponiaków, tak jak i w przypadku innych guzów mózgu, zależą przede wszystkim od lokalizacji guza.

Do objawów oponiaka należą:

Oponiaki rdzenia kręgowego powodują ból o charakterze korzeniowym, niedowład kończyn dolnych, a nawet ich porażenie (niemożność wykonania ruchu), zaburzenia zwieraczy.

Zdarza się również, że oponiak nie daje żadnych objawów.

Oponiaki: diagnoza

Powyższe objawy powinny skłonić lekarza do zlecenia pogłębionej diagnostyki. Lekarz stawia diagnozę po wykonaniu badań obrazowych, czyli przede wszystkim tomografii komputerowej (CT) i rezonansu magnetycznego (MR).

Oponiaki: leczenie

Leczenie oponiaków polega na operacyjnym usunięciu guza. Duże znaczenie w rokowaniu ma umiejscowienie guza, jego rozmiary, unaczynienie i zaburzenia funkcji nerwów czaszkowych.

Neurochirurg zawsze dąży do usunięcia guza w całości, jednak jeśli resekcja oponiaka może prowadzić do upośledzenia sprawności chorego, często podejmuje się decyzję o jedynie częściowym usunięciu guza. Dodatkowo usuwana jest opona twarda, co zmniejsza ryzyko nawrotu oponiaka.

W niektórych przypadkach zabieg poprzedzany jest embolizacją, czyli zamykaniem światła naczyń zaopatrujących guz. Jako leczenie uzupełniające stosuje się radioterapięchemioterapię. W przypadku oponiaków rdzenia kręgowego leczenie polega na operacyjnym usunięciu guza.

Podczas badań histopatologicznych i molekularnych odkryto na powierzchni komórek oponiaków wiele typów receptorów dla żeńskich hormonów płciowych, jednak ich rola nie jest jasna. Próby stworzenia terapii hormonalnej jak na razie nie przynoszą żadnych pozytywnych skutków.

Oponiaki: rokowania

Możliwe jest całkowite wyleczenie oponiaka, pod warunkiem że w trakcie operacji uda się go całkowicie usunąć. Ewentualne wznowy wynikają z pozostawienia komórek nowotworowych z powodu np. trudnych warunków operacyjnych, wynikających z umiejscowienia guza czy nie wykrytego wrastania guza w żyły czaszki i dotyczą 5-15 procent pacjentów.

Wznowy występują bardzo późno - średnio 6,5 roku po operacji i często są bezobjawowe. Bardzo rzadko zdarzają się przerzuty poza ośrodkowy układ nerwowy (zwykle krwiopochodne do płuc).

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Barbara
|

20 bm miałam usunięty oponiaka i pozostało mi drętwienie prawej ręki kta miałam niewlada

jan Jarosiński jajan@toya,net.
|

mam za mało wiedzy aby komentować nowotwór mózgowia i dlatego ja proszę o komentarz i ewentualne wskazanie gdzie i jak go leczyć
Proszę 48 603526832

Maria
|

Mija już 7 lat po chirurgicznym usunięcia mojego oponiaka.Żyję i mam się dobrze pod względem zdrowotnym.

Iwona
|

witam, jestem studentką inżynierii biomedycznej i szukam nowoczesnych rozwiązań w świecie medycyny. Aktualnie pracuję nad projektem dotyczącą osteosyntezy leczenia uszkodzeń czaszki. Moim przypadkiem ma być pacjent u którego w wyniku zaawansowanej choroby nowotworowej-oponiaka wykonano resekcje płata kości czołowej. Poszukuje wszelkich danych dotyczączych tego typu schorzenia, aktualnych rozwiazań, statystyk dotyczących wieku i płci pacjenta

mm
|

Rak mózgu - jest to karygodny błąd w nomenklaturze, mimo, że to artykuł popularnonaukowy. Rak z definicji wywodzi się z tkanki nabłonkowej - dlatego nie istnieje coś takiego, jak "rak mózgu"! Należy pisać nowotwór/guz mózgu. Artykuł z takim błędem wskazuje, iż autor, który go popełnił, nie wie o czym pisze.

Tiga
|

Leczenie radiochirurgiczne w urządzeniu Gamma Knife Perfexion. Terapię taką stosuje klinika w Katowicach EXIRA GAMMA KNIFE
http://gammaknife-exira.pl/...