Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia

2015-11-05 8:36 Anna Nowak

Gdy tętniak mózgu jest mały – najczęściej nie daje żadnych sygnałów i tym stadium wykrywany jest przypadkowo. Dopiero gdy pęka – pojawia się charakterystyczny silny ból głowy, wymioty, nudności, światłowstręt, niekiedy utrata świadomości. Zawsze pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Ściana każdej tętnicy składa się z kilku warstw. Jeśli z jakichkolwiek powodów jedna z jej warstw osłabnie może – pod wpływem ciśnienia krwi - dojść do poszerzenie się światła tętnicy i pojawienia się wybrzuszenia, przypominającego worek. Tak właśnie powstaje tętniak mózgu, który w każdej chwili może ulec pęknięciu. Tętniaki mózgu pękają u 10 na 100 tys. osób rocznie. I gdy pomoc medyczna nie przyjdzie na czas – jest to zawsze niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Tętniaki mózgu: rodzaje

  • tętniak workowaty - najczęściej spotykany (80 proc. wszystkich tętniaków mózgu), umiejscowiony jest zwykle w naczyniach koła tętniczego mózgu, ma kształt kulisty lub nieco wydłużony, może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów
  • tętniak wrzecionowaty - umiejscowiony jest zwykle na tętnicy podstawnej i tętnicy szyjnej wewnętrznej oraz sąsiadujących z nimi gałęziach tętnic mózgu, ma kształt nieregularny, esowaty - wygląda jak naczynie krwionośne rozgałęzione i mocno rozbudowane we wszystkich kierunkach
  • tętniak prosowaty (mikrotętniak) - umiejscowiony jest zwykle na gałązkach tętnic mózgowych w okolicach skorupy, wzgórza, mostu, móżdżku i płaszcza mózgu
  • tętniak rozwarstwiający - powstaje w wyniku uszkodzenia wewnętrznej warstwy naczynia krwionośnego, w mózgu występują rzadko

Czy można się zabezpieczyć przed tętniakiem?

Ważne

Krew do mózgu dostarczają tętnice, połączone w tzw. koło tętnicze Willis'a. Większość tętniaków mózgu tworzy się w przedniej jego części, najczęściej  miejscu rozwidlania się tętnic.

Tętniaki mózgu: czynniki ryzyka

Nadciśnienie tętnicze i obciążenia dziedziczne wymienia się najczęściej wśród czynników ryzyka powstawania tętniaków mózgu. Na cenzurowanym jest też palenie papierosów. Powstawaniu tętniaków sprzyja także wiek – naukowcy wiążą to ze zmianami miażdżycowymi u osób powyżej 45 r.ż i płeć – statystyki wskazują, że tętniaki częściej rosną u kobiet. Pojawiają się także u dzieci i osób z zaburzeniami tkanki łącznej, które prowadzą do stanów zapalnych tętnic czyli bezpośredniej przyczyny tworzenia się tętniaka. Zaburzenia tkanki łącznej może wystąpić w takich chorobach jak: torbielowatość nerek, zespół Marfana i Ehlersa-Danlosa lub z nerwiakowłókniakowatością typu 1.

Tętniak mózgu: objawy

Często wykrycie tętniaka mózgu jest całkowicie przypadkowe i następuje przy okazji innych badań. Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często tętniak nie daje żadnych dolegliwości. Dopiero gdy rosnąc uciska jakiś nerw – może wywołać np. opadanie powiek, powiększenie się jednej źrenicy, zaburzenia widzenia (podwójne widzenie, pogorszenie ostrości widzenia). Gdy tętniak pęka daje wyraźne objawy. Pojawia się wtedy:

Silny krwotok może spowodować ogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego z np. niedowładem kończyn.

Tętniak tworzący się w tylnej części mózgu częściej pęka i jest większym zagrożeniem dla zdrowia i życia niż te tętniak mózgu, który ulokuje się w przedniej jego części.

Objawów tych pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć – nawet w sytuacji – gdy po jakimś czasie ustąpią, co ma miejsce wtedy, gdy krwawienie z pękniętego tętniaka nie jest obfite. Zawsze pęknięcie tętniaka może być bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Tętniak mózgu: diagnoza

Badaniem potwierdzającym krwotok, będący następstwem pęknięcia tętniaka mózgu, jest tomografia komputerowa głowy. Jeśli jej wykonanie jest niemożliwe, lekarz musi wykonać  nakłucie lędźwiowe - obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym potwierdza istnienie krwotoku.

W diagnostyce tętniaka mózgu wykonuje się czteronaczyniową angiografię mózgu (prześwietlenie rtg po podaniu kontrastu do tętnic wewnątrzczaszkowych). Coraz częściej stosuje się także badania nieinwazyjne: angiografię z użyciem tomografii komputerowej i rezonansem magnetycznym.

Operacja tętniaka mózgu [wideo]

Fragment serialu "Sala operacyjna", w którym neurochirurg, dr Maciej Bujko, wykonuje operację tętniaka mózgu. Zabieg operacyjny polega na wycięciu tętniaka i założenia w jego miejsce tytanowego klipsa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Angie
|

Witam, Twoj wpis mnie bardzo zmartwil ponieważ cierpie na bol glowy od pol roku czego nigdy wczesniej nie mialam.Glowa mnie boli codziennie, biore tabletki przeciwbolowe, mija, potem bol pojawia sie znow. Mam tomograf komputerowy glowy za tydzien i bardzo sie boje wyniku ale wiem,ze lepiej wiedzieć niz nie wiedziec.. mam 29 lat

Dana
|

miałam upadek z roweru ,spadl lancuch.bardzo bylam potluczna i silne uderzenia glowa o chodnik.zabarala mnie karetka do szpitala.Robiono tomograf szyji i bioder.wymiotowalam i miałam silne bole glowy .cierpiałam 9 dni.po wypisaniu ze szpitala corka zawiozła mnie do innego szpitala gdzie zrobiono tomograf glowy i wykryto peknietego tętniaka.wykonano operacje zaklipsowania teniaka.mam niedowład prawej strony 50 %utraty wzroku.i uraz psychiczny.czy mogl powstać tętniak od uderzenia w gloe yo jest pytanie.

Kinga
|

Tylko od 9 lat a mam 34

ewa
|

co znaczy zabezpieczony operacyjnie przed peknieciem?

latinola
|

Nikt nie jest w stanie przez internet powiedzieć Tobie, co Ci dolega. To po prostu niemożliwe. Koniecznie musisz iść do lekarza, opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach i wykonać odpowiednie badania - np rezonans, postaraj się również o skierowanie do neurologa. Nie przeciągaj tego. Nie warto. Stres również nie sprzyja Twojemu zdrowiu, dlatego lepiej wyjaśnić nurtujące Cię kwestie. Będziesz wiedział co dalej robić, co Ci sprzyja a co nie. Pozdrawiam!

latinola
|

Ludzie róbcie badania! Nie bójcie się wyniku, to niemądre. U mnie zwykły ból głowy okazał się tętniakiem mózgu. Bardzo dużym, bo ok. 1,5 cm. To cud, że nie pękł przy takich rozmiarach i tak intensywnym trybie życia jakie prowadziłam wcześniej. Teraz moje życie się zmieniło, musiałam zrezygnować ze sportu, który bardzo kochałam, jednak to nie ma już dla mnie żadnego znaczenia. Warto żyć! Nie igrać ze zdrowiem, nie czekać aż przejdzie. Najczęściej i tak okaże się, że to rzecz do wyleczenia, mój tętniak też został operacyjnie zabezpieczony. Dzięki temu, że się porządnie przebadałam teraz żyję. Żadna wymówka nie jest dobra - brak czasu, pieniędzy, strach przed wynikiem. Zawsze jest jakiś sposób żeby się przebadać.

Sebastian
|

Mam 21 lat rok temu miałem wypadek samochodowy nie nosiłem kołnierza a lekarz stwierdził skręcenie odcinka szyjnych od jakiegoś czasu sporadycznie mam bóle z tyłu głowy jakby prąd mnie przechodził ból jest podobny do złamania kończyny jakiś czas temu przez 4 dni ból był tak duży ze nie miałem siły iść na pogotowie ani do lekarz mrowienie całej lewej strony ciała ból głowy doskwieral tak bardzo ze mogłem jedynie leżeć w jednej pozycji teraz się uspokoiło ale nwm na jak długo czasami mam zamglony obraz przed oczami takie nie ostre ale chwilowe co dzień mam mrowienie głowy w części potylicznej nwm czy to tetniak boje się iść do lekarza bo nwm co powie jestem młody i strasznie się boje czy ktoś mógłby mi doradzić co to może być ból był tak silny ze czułem jakby mi tam coś pękło proszę o szybką odpowiedź to teraz czuję jak czasami mrowieje mi cała lewa strona pozdrawiam Sebastian

kasia
|

Moja mama miała identyczną historię.Czytałam ten komentarz jakbym to ja napisała . Moja mama miała zrobiony tomograf ale nie wykryli tętniaka. Przez ponad rok była rośliną.Przedtem była duszą towarzystwa zawsze gadatliwa i pełna energii.Ciężko było patrzeć jak nic nie mówi.
Pozdrawiam

joanna
|

Wyeliminuj sól z diety. Doktor Gerson w ten sposób wyleczył ciężką migrenę

Edyta
|

Boże. Moze mojego tatę dalo się uratować. Mial podpajeczynowkowy udar krwotoczny. Wymiotowal, byl nieprzytomny. Ale na początku ostry bol glowy. Lekarz powiedział że nic nie dało się zrobic, nawet jakby byl w szpitalu.