Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

2016-11-04 10:48 Monika Majewska

Objawy guza mózgu - błędnie określanego jako rak mózgu - pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty śródczaszkowej. Guz, który rośnie w zamkniętej przestrzeni, jaką jest jama czaszki, powoduje wzrost ciśnienia w jej obrębie. Skutkiem jest obrzęk mózgu, objawiający się najczęściej bólem głowy. Jednak to nie jedyny symptom rozwijającego się nowotworu. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, jakie objawy daje guz mózgu.

Spis treści:

  1. Objawy guza mózgu

Objawy guza mózgu - błędnie określanego jako rak mózgu - są zróżnicowane i zależą od stopnia złośliwości guza mózgu oraz od tego, na którą część mózgu uciska. Określone części mózgu sterują bowiem różnymi czynnościami organizmu. Wszystkie guzy mózgu dają dwa rodzaje objawów: ogólne i ogniskowe (miejscowe). Mogą one ujawnić się od razu po pojawieniu się guza lub dopiero po latach.

Objawy guza mózgu

Objawy guza mózgu są wynikiem wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego spowodowanego rozrostem guza. Jama czaszki jest zbudowana z kości, w związku z tym nie ulega rozciągnięciu. Dlatego wzrost objętości mózgu prowadzi do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego i pojawienia się obrzęku mózgu. Wówczas pojawiają się objawy ogólne guza mózgu, a także miejscowe, uzależnione od lokalizacji guza.

Objawy ogólne guza mózgu

Objawy ogniskowe (miejscowe) guza mózgu różnią się w zależności od lokalizacji guza

  • płat czołowy - zmiana osobowości, zaburzenia zachowania, apatia lub agresja, dezorientacja, trudności z mową
  • płat skroniowy - napady padaczkowe połączone z odczuwaniem nieprzyjemnych zapachów. Niemożność zinterpretowania różnorodnych dźwięków (np. szczekania psa)
  • płat ciemieniowy - zaburzenia mowy, używanie nieadekwatnych słów, zapominanie nazw przedmiotów lub trudności w zrozumieniu mowy; problemy z czytaniem i pisaniem
  • płat potyliczny - pogorszenie lub utrata widzenia po jednej stronie
  • pień mózgu - asymetria twarzy, krztuszenie się, a nawet zaburzenia połykania (jest to skutek porażenia nerwów odpowiedzialnych za funkcjonowanie mięśni w tej okolicy ciała)
  • oś podwzgórzowo-przysadkowa - zaburzenia wydzielanie hormonów, które stymulują układ rozrodczy (u kobiet mogą doprowadzić m.in. do zatrzymania miesiączki)
  • drogi krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego - wodogłowie
  • tylno-dolna część mózgu (móżdżek) - zaburzenia równowagi, trudności utrzymania pozycji stojącej i niemożność wykonywania ruchów precyzyjnych, np. utrzymania w ręku długopisu i sprawnego pisania

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Michał Archanioł
|

Walcz chłopie masz moc w tym co piszesz, mozesz pomoc innym ludzia, jestes wyjatkowa osoba podpowiada mi intuicja!!!

Alko to tylko kolejna choroba, wygrales z duzo gorsza wiec poradzisz i z tym!

Kacper
|

mam tylko wymioty i bol glowy to nie oznacza guza mozgu ale tez jelitowke lekarz wie najwiecej

aha
|

mam 3/4 objawów wymienionych wyżej

RobertA
|

Poczytajcie coś na temat diety głodowej. W tv dawno temu był program , gdzie sportowiec miał nowotwór. Pamiętam, że chyba 40 dni głodował i zył o samej wodzie. Przy tym normalnie funkcjonował, chodził na treningi. Wyszło, że głód zjadł raka. W tym programie był jeszcze omawiany przypadek dziadka i dziecka z bardzo ciężką choroba (od dotyku miał pęcherze). DLA MĘŻCZYZN test na raka wykrył chyba Polak , polega na zastosowaniu testu ciążowego. Jeśli jest kreska - trzeba zasuwać do lekarza. Na wszelki wypadek wspomnę jeszcze o testach iGenesis, to dzięki nim możesz wiedzieć co możesz jeść, a na co uważać, bo jak wykazują dane z towjego DNA, możesz mieć problem z ich przyswajaniem. Jak ktoś ma wątpliwości niech o nich poczyta.

Melua
|

Dasz radę i wyjdziesz z tego syfu. Mnie się udało (4 lata jak nie piję) to i Tobie się uda. Działaj, po pierwsze terapia. Powodzenia!

Monika
|

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. Nie wszystkie guzy można leczyć nozem gamma a w zasadzie tylko 1 czy 2. Resztę trzeba operować!

Paweł
|

a mnie głowa boli jak czytam takie głupoty

wiara czyni cuda
|

Pomyśl , wyszedłeś z tego. Jesteś młody, podniesiesz się i poszybujesz wysoko. Tylko uwierz w siebie....powodzenia:))

Joe
|

miałem guza w płacie lewym skroniowym miałem w tedy 23 lata nie miałem żadnych objawów czasem tylko jak rozmawiałem długo to zaczynało mi się kręcić w głowie takie dziwne uczucie mdłości podczas rozmowy i nic po za tym odchodziłem od rozmowy i po minucie mijały te nie przyjemne uczucia, jestem 10 lat po operacjach i leczeniu był to guz złośliwy ,teraz mam inną chorobę rak zniszczył mi psychikę ten stres podczas choroby obecnie wdałem się w alkohol i spadłem na samo dno , w Polsce zostawia się młodych ludzi po ciężkich chorobach samych bez opieki psychologa a tak się nie da rak jest chorobą co się ją leczy lata i ten stres złamie najtwardszych wiem to po sobie ,nie potrafię sobie poradzić teraz jak wyzdrowiałem bo w psychice została rana która nie chce się zagoić .

ja1
|

Witam. Właśnie dziś zdecydowalam się o zapisanie numer telefonu do neurologa. Jako mała dziewczynka cierpiała na migrenowe bóle głowy, a le zostały one wyleczony. Od kilku miesięcy bardzo bolimmnie głową a przy ty tym jestem bardzo agresywna a także płacze z byle powodu a co za tym idzie zaczynam wymiotowac. .czy to są objawy poważnej choroby? Czy aby na pewno mam się zgłosić do neurologa? Proszę o podpowiedź