Dezorientacja: przyczyny, objawy i leczenie dezorientacji

2017-06-09 13:35

Dezorientacja dotyczyć może utraty świadomości co do miejsca, w którym się znajdujemy, ale i być związana z zaburzeniami dotyczącymi poczucia własnej tożsamości. Do dezorientacji prowadzić mogą problemy psychiatryczne, ale i szereg różnych schorzeń organicznych. Wystąpienie dezorientacji powinno stanowić powód zgłoszenia się do lekarza – czasami bywa ona bowiem pierwszym objawem poważnych schorzeń, wśród których można wymienić nowotwory ośrodkowego układu nerwowego czy zaburzenia otępienne.

Dezorientacja to, jak sama nazwa wskazuje, zaburzenie orientacji. Z kolei samą orientację (inaczej świadomość) podzielić można na orientację autopsychiczną oraz orientację allopsychiczną. Orientacja autopsychiczna związana jest bezpośrednio z samym pacjentem i polega na tym, że dana osoba wie np. kim jest, jak się nazywa i ile ma lat. Nieco szersza jest orientacja allopsychiczna, ponieważ wiąże się z całym otoczeniem pacjenta. Zorientowany allopsychicznie człowiek wie, w jakim miejscu aktualnie się znajduje, zna właściwą datę i potrafi poprawnie określić porę roku. Inny podział wyróżnia natomiast zaburzenia orientacji co do czasu, miejsca oraz własnej tożsamości – zazwyczaj w przebiegu różnych patologii jako pierwsze pojawiają się zaburzenia co do odczuwania czasu.

Dezorientacja rzadko jest jedynym problemem doświadczającego jej pacjenta. Zazwyczaj towarzyszą jej inne dolegliwości, takie jak np.:

Dezorientacja może dotyczyć różnych aspektów życia, stan ten może występuje u dzieci i dorosłych.

  • pobudzenie psychoruchowe,
  • zaburzenia psychotyczne (jak omamy czy urojenia),
  • splątanie,
  • zaburzenia koncentracji i uwagi.

Ocena orientacji stanowi jeden z podstawowych elementów rutynowego badania psychiatrycznego. Jej ocena wchodzi w skład m.in. badania Mini-Mental State Examination (MMSE), które służy jako test przesiewowy do wykrywania zaburzeń funkcji poznawczych. Dezorientacja zdecydowanie nie jest jednak zjawiskiem, z którym styczność mają wyłącznie psychiatrzy – prowadzić do niej może tak wiele stanów, że spotkać zdezorientowanego pacjenta może dosłownie każdy lekarz.

Przyczyny dezorientacji

Jako jedne z najczęstszych przyczyn dezorientacji wymienia się zaburzenia świadomości w postaci majaczenia oraz różnego typu zaburzenia otępienne (np. chorobę Alzheimera). Wśród innych możliwych przyczyn dezorientacji wymienić można:

Bardzo krótko trwające stany dezorientacji występować mogą okresowo u każdego człowieka, nawet wśród osób zdrowych. Zaburzeń orientacji można bowiem przejściowo doświadczać np. po wybudzeniu się z wyjątkowo głębokiego snu.

Warto wiedzieć

Dezorientacja: leczenie

Dezorientacja z pewnością stanowi dla pacjenta znaczący problem, jednakże jest ona objawem, a nie chorobą – leczeniu podlega więc ten stan, który doprowadził do wystąpienia zaburzeń orientacji. Część z powyżej wymienionych stanów (jak np. zaburzenia elektrolitowe czy nieprawidłowe ilości glukozy we krwi) prowadzi do przejściowej dezorientacji, która ustępuje po wyrównaniu istniejących u pacjenta zaburzeń. W innych przypadkach zaburzeń orientacji, powiązanych chociażby z zaburzeniami otępiennymi, rokowanie pacjentów może być już zdecydowanie gorsze – w takich sytuacjach dezorientacja (szczególnie przy braku leczenia) z biegiem czasu może się pogłębiać.

Z wymienionych powyżej przyczyn wystąpienia którejkolwiek z postaci dezorientacji (co do czasu, miejsca czy własnej osoby) powinno skłonić do odwiedzenia lekarza. Zaburzenia orientacji mogą przecież świadczyć o istnieniu u pacjenta nawet zagrażającej jego życiu choroby.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.