Wstrząs septyczny – przyczyny, objawy i leczenie

2015-04-10 8:06 Monika Majewska

Wstrząs septyczny to rzadkie, ale najgroźniejsze, bo obarczone wysoką śmiertelnością, powikłanie w przebiegu sepsy.  Podczas wstrząsu septycznego dochodzi do gwałtownego spadku ciśnienia, a dalej do niedotleniania narządów. Jakie są przyczyny i objawy wstrząsu septycznego? Na czym polega leczenie?

Wstrząs septyczny to ostatni i najgroźniejszy etap rozwoju stanu septycznego. Pierwszym jest sepsa (posocznica), czyli ogólnoustrojowa reakcja zapalna organizmu na zakażenie. Jeśli w przebiegu sepsy dochodzi do zaburzenia czynności co najmniej jednego z podstawowych narządów, rozpoznaje się ciężką sepsę (inaczej sepsa z niewydolnością narządową). Jeżeli w przebiegu ciężkiej sepsy wystąpi spadek ciśnienia tętniczego (hipotensja), to stan taki nazywa się wstrząsem septycznym.

Szacuje się, że posocznica i wstrząs septyczny są przyczyną zgonu 200 000 pacjentów rocznie w USA, a w Europie ponad 150 000.

Wstrząs septyczny - przyczyny

Sepsa, a dalej ciężka sepsa i wstrząs septyczny, mogą być wywołane każdym typem infekcji - bakteryjną, grzybiczą lub wirusową (choć za sepsę najczęściej odpowiadają bakterie), rozwijającym się w dowolnym miejscu ciała, np. infekcji jamy brzusznej i układu pokarmowego.

Czynnikami ryzyka rozwoju sepsy i wstrząsu septycznego są:

 • operacja
 • długotrwałe przebywanie w szpitalu

CZYTAJ TEŻ >> Zakażenie szpitalne: typ zakażenia zależy od oddziału szpitalnego

 • poddanie działaniu urządzeń inwazyjnych, jak cewniki dożylne lub rurki wspomagają-ce oddychanie
 • cukrzyca

Wstrząs septyczny - objawy

Sepsa objawia się:

 • wysoką temperaturą, powyżej 38 st. C lub niską, poniżej 36 st. C
 • przyśpieszoną czynnością serca (powyżej 90 uderzeń/minutę)
 • przyśpieszonym oddechem (powyżej 20/min, przy czym norma to ok. 12-14/min)

Jeśli do ww. objawów dołączają objawy niewydolności co najmniej jednego z podstawowych narządów lub hipoperfuzji tkanek (zmniejszonego przepływu krwi przez tkankę lub narząd), mowa o ciężkiej sepsie.

Wstrząs septyczny to występowanie ciężkiej sepsy i niedociśnienia

Hipoperfuzja obejmuje między innymi:

 • kwasicę mleczanową
 • oligurię, czyli skąpomocz (dobowe wydalanie moczu w ilości mniejszej niż 500 ml), lub bezmocz - mimo właściwego nawodnienia
 • ostre zaburzenia świadomości
 • zimna, wilgotna skóra

  Jeżeli w przebiegu ciężkiej sepsy wystąpi hipotensja, czyli niedociśnienie (ciśnienie skurczowe wynosi mniej niż 90 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe – mniej niż 60 mm Hg), nie spowodowana innymi czynnikami, nie reagująca na podanie dożylnie płynów, mamy do czynienia z wstrząsem septycznym.

  To ci się przyda

  Etapy rozwoju stanu septycznego

  • zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej - SIRS
  • sepsa - SIRS + zakażenie
  • ciężka sepsa - SIRS + zakażenie + niewydolność narządowa
  • wstrząs septyczny - SIRS + zakażenie + niewydolność narządowa + hipotensja

  Wstrząs septyczny - leczenie

  Pacjent trafia na oddział intensywnej terapii, gdzie podaje mu się antybiotyki o szerokim spektrum działania. Dopiero po  uzyskaniu wyników antybiogramu stosuje się leki zwalczające konkretne bakterie. Wszystko po to, aby opanować zakażenie.

  Czasem we wstrząsie septycznym choremu podaje się także leki, których zadaniem jest zahamowanie reakcji zapalnej, takie jak ludzkie aktywowane białko C.

  Ponadto przetacza się dożylnie płyny oraz, jeśli jest to konieczne, preparaty krwi. Niezbędne jest także leczenie zaburzeń czynności układu krążenia (podaje się m.in. leki obkurczające naczynia krwionośne, np. noradrenalinę i dopaminę) i oddechowego (konieczna może być podłączenie do respiratora).

  Wstrząs septyczny - rokowania

  Wstrząs septyczny jest obarczony wysoką śmiertelnością. Bezpośrednią przyczyną zgonu we wstrząsie septycznym jest zespół zaburzeń wielonarządowych (MODS – multiple organs dysfunction syndrome).

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Hajtoey20
  |

  Ja miałem sepse wstrząs septyczny niewydolność wielonarzadowa tamponade serca leżałem w spiaczce okolo 10 dni ale dałem radę choć lekarze mowia że to cud. Później było jeszcze gorzej. Dziś dla mnie to koszmar sprzed 5 lat. Ale udało się. Niech się cieszy że żyje.

  AnulaB
  |

  Mój partner miał ostre zapalenie płuc z niewydolnością oddechów dostał wstrząsu septycznego i był w śpiączce farmakologicznej leżał tyg w szpitalu jest już w domu tydz ale jest zrezygnowany nie wiem jak mu pomóc

  Darek S.
  |

  Mam pytanie Pragnę mówić o Sepsie. Czy Ty chcesz przyłączyć się by założyć stronę na FB by ludzie wiedzieli o Nas że nam Big dał drugie życie? staszek-darek@wp.pl. blogspot.com Zapraszam piszcie Ci ,którzy jak Ja przeżyli by walczyć o pomoc dla chorych na Sepse.

  Darek S.
  |

  Żyję lecz ślad po roku nadal jest i nadal się leczę lecz jestem. Dzięki Załodze z USK im WAM Łódź.Kocham Was.

  Darek S.
  |

  Lekarze dawali mi 2% wyjścia zza szyb OIOM płacze żona i widzę księdza oraz ulotki z zakładu pogrzebowego. Mijają minuty widzę całe swe dotychczas spędzone życie w urywkach,głównie te źle chwilę. Obarczone dwie strony po sądzie pierwszej zero,trzy następne brak rezultatów. Próba z bicia ciśnienia udaje się z podaniem drugiego antybiotyku w tym czasie Cleubissella Puemonia toczy wojnę z obrona organizmu. Mija druga godzina stan bez zmian.....chcecie więcej zapraszam staszek-darek@wp.pl

  Mary
  |

  Wyrazy współczucia! Jak komuś jest tak przeznaczone, to nie pomogą najlepsi specjaliści. Nieraz w najgorszym stanie możesz wyjść z opresji, a czasem dobry, stabilny i na nic takiego nie wskazujący stan, pogarsza się z minuty na minutę! Moje kondolencje! Jak komuś jest to przeznaczone: "to mu w drewnianym kościele, cegła na głowę spadnie".

  Ania
  |

  Chcialam zapytac jak Twoja mama teraz ? poprawila sie świadomość ? jak pamięć. Moja mama przeszła wstrzas septyczny na poczatku pazdziernika zeszlego roku i wciaz jest bardzo zle z glowa.... :( jest kompletnie bez sil rowniez

  P.
  |

  Czy nie jest na morfinie albo innych narkotycznych? To może być powód.

  PAWEŁ SEPO
  |

  29.o5.17 to byl dla mnie dzień zaglady.Nie wiem jak do tego doszlo ale karetka trafiłem na Wołoska w ciężkim stanie polprzytomny.Z SORu po paru godzinach(od tego momentu juz nic nie pamiętam) znalazłem sie na ojomie podłączony do respiratora i zaintubowany i w spiaczce farmakologicznej.Mialem dużo szczęścia jak się pozniej okazalo gdy sie wybudzilem po 3 tygodniach.lekarze dawali mi 4% na przezycie gdy doszlo do wstrzasu septycznego stan mój byl bardzo ciezki funkcje oddechowe ustawaly krazenie krwi zatrzymane, nerki przestają pracować:( W tym czasie lekarze ktorym zawdzięczam swoje życie walczyli o mnie i dziękuję im bardzo jak i niektóry fajnym milym pielegniarka ktore pozdrawiam gorąco:-))Udalo mi się z tego wyjść cudem organizm zaczynal wracać do normalnej pracy.Byl przeprowadzony zabieg na mojej prawej nodze ktora byla bardzo spuchnieta malem pociętą noge z kazdej strony w sumie okolo 1 metra teraz juz tylko blizn ktore beda mi o tym przypominaly do konca zycia.Ciesze sie i dziękuję BOGU za to ze żyje i ze mam ta noge ktora teraz rehabilituje i jeszcze długo minie pewnie z rok moze pol roku zanim dojdę do normalnego stanu chodzenia.wszystko zalezy od czasu i innych przyczyn jak np odporność organizmu w moim przypadku byla slaba w danym momencie i bakterie ja pokonaly.Z SEPSy nie jest latwo wyjsc gdyz zabija w ciagu doby czlowieka ale trzeba walczyć mi się udalo...

  takajedna
  |

  Prawie dwa miesiace temu dopadla mnie sepsa. Lekarze walczyli o wyregulowanie lekami cisnienia krwi ponad godzine. Gdy odzyskalam przytomnosc, lezalam pod tlenem i nie wiedzialam co sie ze mna dzieje, niestety po krotkim czasie maseczka z tlenem byla juz nieskuteczna, wprowadzono mnie w spiaczke farmakologiczna i podlaczono do respiratora. Bylo ze mna bardzo zle, na calej twarzy pod skora rozlala mi sie krew, to samo stalo sie z jedna reka. Po ponad dwoch tygodniach opuscilam szpital, ledwo stojac na nogach. Nie mam zadnych powiklan po chorobie oprocz bolu z powodu uszkodzonego nerwu w stopie, ktory sie regeneruje. Z sepsy da sie wyjsc, ale pozniej jeszcze przez dlugi czas jest sie strasznie oslabionym i zyje sie w strachu, ze to powroci.