ZABURZENIA LĘKOWE utrudniają życie

2015-02-23 11:10 Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: dr n. med. Michał Skalski, psychiatra

Tak jak różne są formy lęku, tak różne są rodzaje zaburzeń "nerwicowych". Jeśli objawy któregoś z zaburzeń lękowych zauważasz u siebie - odwiedź specjalistę, który pomoże ci się z nimi uporać. Napady paniki, lęk uogólniony czy społeczny, fobia czy choroba natręctw  to zaburzenia lękowe, które można i trzeba leczyć.

Stany lękowe - napady paniki, lęk uogólniony czy społeczny, fobia czy choroba natręctw - bardzo utrudniają życie i pogarszają jego jakość. Pod wpływem lęku mogą pojawić się różnego rodzaju objawy chorobowe. Daj sobie pomóc i zacznij leczyć zaburzenia lękowe. Sprawdź, jakie są objawy różnych zaburzeń lękowych.

Lęk uogólniony

Wiele z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która bez przerwy się czymś zamartwia, tworzy katastroficzne scenariusze. Najczęściej przedmiotem niepokoju jest zdrowie rodziny i własne, ale nie chodzi tu o sytuacje, gdy ktoś jest naprawdę chory, tylko wyobrażanie sobie, co będzie, gdy zachoruje. Niektórzy martwią się o sprawy finansowe. Konstruują ciąg wydarzeń w stylu: jak zwolnią mnie z pracy, to nie dostanę innej, nie spłacę kredytu, wyląduję pod mostem. Przedmiotem zmartwień są też drobne codzienne sprawy. Towarzyszy temu stałe pobudzenie, drażliwość, zaburzenia snu, bóle brzucha, napięcie mięśni odczuwane jako ból głowy, kręgosłupa, karku, które nie wiążą się z konkretnymi sytuacjami. Uspokojenie w jednej sprawie nie pomaga, bo pojawia się nowe zmartwienie.

Napady paniki

Nagle bez wyraźnego powodu pojawia się gwałtowny lęk, który chwyta za gardło. Nie można złapać powietrza, serce kołacze, drętwieją ręce, pojawia się ból głowy, występują poty. Choremu wydaje się, że zaraz umrze, wzywa pogotowie, trafia do szpitala na ostry dyżur. Napad trwa krótko – kilka, kilkanaście minut – i ustępuje. Z czasem pojawia się coraz częściej, nawet kilka razy dziennie. W przerwach chory z niepokojem czeka na kolejny.

Fobia

To nadmierny niewytłumaczalny lęk przed różnymi przedmiotami, zwierzętami, sytuacjami. Można bać się pająków, trzynastki, stomatologa. Tego typu lęki klasyfikuje się na pograniczu normy – doświadcza ich wiele osób i nie zaburzają codziennego funkcjonowania. Szczególnym rodzajem fobii jest lęk przed przestrzenią zamkniętą (klaustrofobia) i otwartą (agorafobia). Ludzie dostają napadu fobii, gdy boją się, że jak im się coś stanie, to nikt im nie pomoże, gdy są sami w domu.

Lęk społeczny

Dotyczy nawet 13 proc. ludzi i tak jak większość zespołów lękowych, częściej przytrafia się kobietom. Osoby z fobią społeczną odczuwają lęk przed publicznym zabieraniem głosu, jedzeniem w towarzystwie i wszystkimi sytuacjami, w których mogą być oceniane. Odczuwają wtedy objawy podobne do objawów przy ataku paniki  - czerwienią się, pocą, mają sucho w ustach. Lekarz stawia diagnozę nie tyle na podstawie samych objawów, co ich unikania. Inteligentny człowiek tak sobie zorganizuje życie, że nigdy nie wsiądzie do windy, jeśli się boi. Chory z fobią społeczną pozuje na introwertyka, który nie znosi dużych spotkań, więc ich unika, chociaż tak naprawdę chciałby w nich uczestniczyć.

Choroba natręctw

Jej główne objawy to natrętne myśli (obsesje). Osoba z natręctwami zdaje sobie sprawę, że są to myśli chore, nie chce ich mieć, ale nie jest w stanie ich kontrolować. Z myśli natrętnych mogą wynikać natrętne czynności (kompulsje). Osoba, która boi się zabrudzenia, często oraz dokładnie myje ręce. Pewne cechy obsesyjne ma każdy. Ile razy zdarzyło nam się kilkakrotnie wracać spod windy do drzwi i nerwowo szarpać klamkę, chociaż już sprawdziliśmy, że drzwi są zamknięte? Granicę choroby wyznacza uciążliwość społeczna. Mycie rąk jest potrzebne, ale jeśli ktoś poświęca na to połowę dnia – to jest patologia.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
pelagia
|

witam od jakiegoś czasu a dokładnie po napadzie padaczkowym który był ponad miesiąc temu ,od tego czasu mam stany lękowe ,strach i uczucie jakbym się bała taki niepokój że coś się ma stać w nocy nie mogę spać boję się że mogę dostać napad tak samo jest w dzień w nocy to jest mi raz zimno a następnie oblewa mnie zimny pot ,w gardle uczucie takiej jakby w środku coś tkwiło ,serce tak dziwnie mi bije to wszystko jest dla mnie bardzo uciążliwe do kogo mam się zgłosić ?lekarz rodzinny zapisał mi tylko na sen ,a co dalej ?dziękuję za odpowiedz :)

Mar_iola
|

Hej, ataki paniki można pokonać! Sama się o tym przekonałam. Trafilam na Sabinę z Niepanikuj i skorzystałam z jej konsultacji. Dziewczyna miała ataki paniki więc wie co mówi. Po raz pierwszy miałam wrażenie, że ktoś mnie rozumie i nie wyśmieje. Teraz zostala mi gonitwa czarnych myśli, ale zapisałam się na webinarium "Jak pokonać czarne myśli". Może i Wam pomoże? http://niepanikuj.pl/2016/0...

http://www.poradnikzdrowie....

marta
|

ZAPRASZAM NA BLOGA DOT. ZABURZEŃ LĘKOWYCH
http://zaburzenialekowodepr...