AGORAFOBIA - objawy i leczenie agorafobii

2015-06-05 10:09 Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" |Monika Majewska | Konsultacja: Dr n. med. Anita Bryńska, psychiatra dziecięcy, psychoterapeutka, Klinika Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM

Agorafobia to nieuzasadniony, chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią. Osoby z agorafobią nie potrafią same wyjść z domu, na samą myśl o tym ogarnia jest strach. Jakie są przyczyny i objawy agorafobii? Na czym polega leczenie?

Agorafobia to zaburzenie nerwicowe, którego istota jest nieuzasadniony, chorobliwy lęk przed otwartą przestrzenią i nie tylko. Przerażenie budzą również duże, zamknięte pomieszczenia, w których znajduje się wielu ludzi, np. hipermarkety, dworce. Agorafobicy unikają też podróżowaniem pociągiem, jazdy samochodem, a nawet samotnej jazdy na rowerze. Chorzy unikają wszelkich sytuacji i miejsc z obawy przed tym, że wydostanie się z nich mogłoby być utrudnione/wstydliwe. Poza tym boją się, że jeśli coś im się stanie, nikt w tłumie tego nie zauważy. Dlatego właśnie nie ruszają się z domu bez osoby towarzyszącej, która jest "gwarantem bezpieczeństwa" w miejscach publicznych.

Agorafobia - przyczyny

Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny agorafobii. Być może wpływ na jej rozwój mają traumatyczne przeżycia, sytuacja w której doszło do zgubienia się w tłumie. Może mieć też związek z osobowością agorafobika.

Agorafobia - objawy

U osoby z agorafobią, która znajduje się w otwartej przestrzeni, w miejscu publicznym,

  • wzrasta ciśnienie tętnicze krwi
  • przyśpiesza czynność serca
  • pojawia się biegunka, częstomocz
  • "miękkie" nogi
  • oddech staje się szybki i głęboki, co prowadzi do hiperwentylacji, której następstwem może być kwasica mleczanowa skutkująca napadem panicznego lęku. Wówczas mogą się pojawić objawy typowe dla zawału serca – ból w klatce piersiowej, duszności

Nasilone objawy somatyczne lęku dla zdrowego człowieka nie są raczej niebezpieczne. Ale dla osób cierpiących na choroby przewlekłe (zwłaszcza układu krążenia) mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia.

SPRAWDŹ>>Ataki PANIKI - co robić, by nie ulegać napadom przerażenia

Warto wiedzieć, że agorafobia może współwystępować z nerwicą natręctw, nerwicą lękową, fobią społeczną, chorobą afektywną dwubiegunową lub padaczką.

Agorafobia - leczenie

W przypadku fobii środki farmakologiczne odgrywają rolę pomocniczą. Wskazana jest terapia poznawczo-behawioralna, w której wykorzystuje się głównie technikę systematycznej desensytyzacji, czyli stopniowego odwrażliwiania. Ustala się hierarchię bodźców, od najsłabszych do najsilniejszych, i zaczyna się terapię od wielokrotnego wystawiania pacjenta na działanie najsłabszego z nich. Nasz mózg może się bowiem przyzwyczaić do wszystkiego, także do lęku. Z czasem więc on słabnie. Jednocześnie wykorzystuje się bodziec konkurencyjny – relaksację.

CZYTAJ TEŻ>>FOBIE: metody leczenia, rodzaje terapii i sposoby oswajania lęków

W przypadku agorafobii najpierw pacjent wychodzi na taras na 1-2 minuty. Jest przerażony, ale psychoterapeuta wprowadza go w stan relaksu. Gdy chory się uspokoi, wraca do pomieszczenia, a potem ponownie wychodzi, ale na dłużej. Wielokrotne powtarzanie ćwiczenia osłabia lęk i powoduje, że pobyt na tarasie zaczyna się kojarzyć z relaksem. Wtedy można spróbować wyjść na ulicę. Taką terapię poprzedza wyjaśnienie istoty schorzenia i nauka technik relaksacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ania
|

Mam znajomego, który na to cierpi, okazało się, że to wina rodziców, nadopiekuńczych rodziców, którzy mu wpajali że zawsze jak sam gdzieś wyjdzie z domu od najmłodszych lat to coś mu się złego stanie, a to że samochód go potrąci a to że ktoś go porwie, mówili ciągle że nawet nie może wyjrzeć przez okno bo jakaś doniczka spadnie mu na głowę i się zabije, totalni katastrofiści a on w tym żył, ma taką fobię i strach że nawet do urzędu nie pójdzie czegoś załatwić, to przez cykliczne straszenie przez rodziców doprowadziło go do tego że jest ułomnym człowiekiem i nikt nie może mu pomóc, on od lat pije z tego powodu, żona go zostawiła bo nic nie potrafił zrobić bo się bał że młotkiem zmiażdży sobie palec wbijając gwóźdź, i wszystkiego się bał więc do kogo pretensje ..... i pomóc mu się nie da tak go zniszczyli rodzice

Marysia S
|

Tomaszu, mamy podobnie. Ja mam 35 lat. Agorafobia włączyła mi się nagle kilka tygodni temu, praktycznie z tygodnia na tydzień (równolegle z paroma innymi problemami psychoemocjonalnymi). Nigdy wcześniej nie miałam z tym problemu. Także nie chcę, aby ktoś mnie widział, nie chcę ściągać na siebie uwagi. Słuchaj, musimy walczyć o nasze zdrowie! Ja się nie dam - i Ty też się nie poddawaj. Będę próbować czego się da - Ty także próbuj. Pokonamy to, zobaczysz. Jestem dopiero na początku drogi, Ty już jesteś dalej, a więc bliżej wyzdrowienia. Są ludzie, którzy z tego wyszli. Bo z tego można wyjść. Modlę się, żebyśmy trafili na właściwe osoby, które nam pomogą i na właściwą metodę terapii. :) Pozdrawiam!

Tomasz Szewczyk
|

Po pierwsze, mam agora-fobię.
Po drugie 1 z 5 psychoterapełtów w pierwszych 2 latach od zaułważenia różnych objawów przez ludzi, tylko jedna pani doktor stwierdziła po jednej do dwóch wizyt że mam tą właśnie fobię, następnie psychiatryk, który pobudził mój organizm do poznawania nowego świata, widzianego z innej perspektywy. Po 2 latach niestety mi przeszło. Mam dalsze problemy z wchodzeniem do obcych mi miejsc, a także do wychodzenia samemu z domu. Wmawiam sobię trochę że to może mieć mały sens, ale w taki sposób, jestem 15-latkiem nie miejącym znajomych z którymi mieszkam w sąsiedztwie, czy nawet wyjściem na event. Nie polecam i bardzo współczuję ludzią którzy to mają, to wszystko u góry jest prawdą. W moim przypadku tylko jedna rzecz jest inna, ja nie chcę żeby ktoś mnie widział i nie chcę żeby ktoś się tym interesował, Uczeń MOSu nr.2 KĄT.

lena
|

Witaj. Nie wiem czy próbowałaś pracy z podświadomością ale u mnie efekty były niesamowite. Słuchałam nagrania subliminalnego na akrofobie- lęk wysokości i bardzo mi pomogło, na stronie skutecznych afirmacji jest też dostępne nagranie na agorafobię. Ja dowiedziałam się od znajomej , mają bardzo dobre opinie polecam. http://skuteczneafirmacje.c...

Marta
|

Zapraszam tutaj razem łatwiej : https://www.facebook.com/pa...