Kiedy do psychologa?
Kiedy do psychologa?
Kiedy warto odwiedzić psychologa?
Zwróć się do psychologa, gdy czujesz, że coś jest nie tak z twoim życiem i emocjami, ale nie umiesz rozpoznać, gdzie jest problem, albo widzisz problem, ale nie umiesz się z nim uporać. Psycholog razem z tobą dotrze do źródeł problemu, zapyta o twoje oczekiwania, czyli o to, w czym terapia ma pomóc. Postara się wraz z tobą określić cele leczenia oraz to, jaki rodzaj terapii będzie najbardziej wskazany. Jeśli uzna, że sam nie może ci pomóc, skieruje cię do innego specjalisty (np. terapeuty uzależnień, seksuologa, coacha, psychiatry, neurologa). Jakie problemy może pomóc rozwiązać psycholog?
foto: getty images
Uzależnienie
foto: getty images
Kryzys w związku
foto: getty images
Utrata kontroli nad emocjami
Często tracisz panowanie nad sobą, złościsz się z byle powodu, jesteś nieustannie rozdrażniona albo masz napady nieuzasadnionego lęku. Psycholog pomoże ci znaleźć przyczynę utraty kontroli nad emocjami; może nią być przytłoczenie nadmiarem obowiązków (częste zwłaszcza u kobiet), niedobór snu, zaburzenia hormonalne, ale także wewnętrzny, nieuświadomiony konflikt.
foto: getty images
Nerwica
Gdy w powtarzających się sytuacjach, np. przed publicznym wystąpieniem, po kłótni z partnerem, przed wejściem do windy pojawiają się charakterystyczne symptomy fizyczne, np. bóle przypominające zawał, duszności, poty, bóle żołądka, bóle głowy, mdłości, a badania nie wykazują żadnego schorzenia fizycznego, przyczyną objawów może być tzw. nerwica wegetatywna mająca źródło w psychice. W leczeniu stosuje się zwykle psychoterapię, niekiedy uzupełniając ją farmakoterapią.
foto: getty images
Doświadczenie straty
Masz za sobą śmierć bliskiej osoby, poronienie, rozstanie z partnerem, utratę zdrowia albo sprawności, musiałeś zrezygnować z ważnego życiowego projektu. Uczucia, które ci towarzyszą – żal, smutek, lęk, rozgoryczenie - są zjawiskiem naturalnym; pomocy trzeba szukać, gdy negatywne emocje uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i mimo mijającego czasu nie możesz dojść do siebie.
foto: getty images
Stres pourazowy
Odczuwasz lęk związany z traumatycznym przeżyciem, np. pożarem, powodzią, wypadkiem komunikacyjnym, aktem przemocy (molestowanie, gwałt, napad); boisz się wyjść na ulicę, jeździć samochodem, zdarzenie prześladuje cię na jawie i w koszmarach sennych, czujesz się wyobcowany i niezrozumiany. To objawy stresu pourazowego; pomocy psychologa trzeba poszukać, gdy nie mijają samoistnie po miesiącu.
foto: getty images
Problemy w pracy
Cierpisz z powodu konfliktu w zespole, czujesz się wypalony, chcesz się rozwijać, zmienić zajęcie na bardziej odpowiednie, obawiasz się utraty pracy albo właśnie ją straciłeś - warto skonsultować się z psychologiem specjalizującym się w coachingu, który pomoże ci sprecyzować twoje cele i znaleźć drogę do ich osiągnięcia.
foto: getty images
Problemy wychowawcze
Twoje dziecko gorzej się uczy; czujesz, że tracisz z nim kontakt, niepokoisz się, czy w jego życiu nie dzieje się coś złego. Psycholog podpowie ci, na co zwrócić uwagę w zachowaniu młodego człowieka, jak z nim rozmawiać i jak radzić sobie z własną frustracją. Jeśli okaże się, że problem dziecka wymaga terapii, psycholog skieruje was do poradni, zajmującej się psychoterapią dzieci i młodzieży.
foto: getty images
Trwałe obniżenie nastroju
Doskwiera ci poczucie beznadziejności, utrata sensu, dawne przyjemności przestały cię cieszyć. Brakuje ci motywacji do działania, czujesz permanentne znużenie, a przy tym źle sypiasz, męczy cię niepokój lub lęk bez wyraźnej przyczyny. Gdy takie obniżenie nastroju trwa od dłuższego czasu i nie mija lub się pogłębia, może wskazywać na rozwijającą się depresję. Psycholog oceni, jak poważny jest problem i w razie konieczności zaleci konsultację z psychoterapeutą lub psychiatrą.
foto: getty images
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...