Introwertyk: kim jest i jak żyć z nim w związku?

Introwertyk - kim jest? Introwertyk to osoba, którą od świata zewnętrznego zdecydowanie bardziej interesuje świat wewnętrzny i swoje własne odczucia. Sprawdź, jakie są inne charakterystyczne cechy introwertyka, a także dowiedz się, jak funkcjonuje introwertyk w związku i w środowisku zawodowym.

Introwertyk to osoba, której typem osobowości jest introwersja. Ostatni z wymienionych termin pochodzi od dwóch łacińskich słów: intra - rozumianego jako wewnątrz oraz vertere - tłumaczonego jako zwracanie się.

Spis treści:

  1. Kim jest introwertyk?
  2. Jakie są relacje introwertyka z innymi ludźmi?
  3. Introwertyk w związku: jak stworzyć z nim relację?
  4. Introwertyk w pracy: w jakich zawodach się sprawdzi?

Typami osobowości zajmował się Carl Gustaw Jung, który w swojej, pochodzącej z drugiej dekady XX wieku, pracy "Typy psychologiczne" wyróżniał dwa ich rodzaje: wspomnianą wyżej introwersję oraz jej całkowitą przeciwność, czyli ekstrawersję i ekstrawertyka.

Jako że życie nigdy nie jest ani całkowicie białe, ani całkowicie czarne, po latach opisano kolejny typ osobowości, będący niejako pośrodku pomiędzy dwoma wcześniej wspomnianymi – mowa tutaj o ambiwersji i ambiwertyku.

Introwertycy bywają uznawani nierzadko za wyjątkowych wręcz samotników, niektórym zdarza się nawet brać ich za dziwaków. Takie ocenianie jest zdecydowanie krzywdzące – introwertycy rzeczywiście mogą mieć swój własny świat, aczkolwiek mogą oni być jednocześnie wyjątkowo dobrymi czy to partnerami, przyjaciółmi czy też pracownikami.

Jakie więc cechy charakteryzują introwertyków – po czym ich rozpoznać?

Czytaj też: Introwertyk, ambiwertyk czy ekstrawertyk? Sprawdź, kim jesteś!

Kim jest introwertyk?

Według słownikowej definicji introwertyk to osoba, która skupia się na własnych przeżyciach wewnętrznych, a jej otoczenie i cały świat zewnętrzny budzi u niej zdecydowanie mniejsze zainteresowanie.

Tacy właśnie są introwertycy – skupiają się oni na swoim wnętrzu, na swoich własnych myślach i doznaniach. Można by więc tutaj pomyśleć, że introwertyk to człowiek cechujący się znacznym egocentryzmem – tak jednak zdecydowanie nie jest. Najzwyczajniej w świecie ludzi z tym typem osobowości bardziej od rozrywek, zgiełku i codziennej bieganiny interesują ich przeżycia wewnętrzne.

Co najmniej jedna trzecia z nas to introwertycy.

Introwertyk lubi po prostu przebywać w swoim własnym towarzystwie. Lubi on rozmyślać, analizować i rozważać w samotności. To właśnie dlatego introwertyka rzadko spotkamy w klubie czy na koncercie: najlepiej czuje się on w zaciszu swojego domu lub w jakimś innym ustronnym i spokojnym miejscu.

Warto dodać, że introwertyk nie jest zamknięty na innych, bycie introwertykiem nie jest też równoznaczne z nieśmiałością, zahukaniem. Introwertyk po prostu zamiast wielkich imprez z nieznanymi sobie ludźmi wybiera kameralne spotkania z najbliższymi znajomymi. Zamiast pracy w grupie i wielkiej burzy mózgów, woli sam przemyśleć strategię swojego działania, a później skonsultować ją z zaufanymi osobami.

Siłą introwertyka jest kreatywność - wśród introwertyków nie brakuje pisarzy, malarzy, muzyków - osób, które dzięki pracy głównie w samotności potrafią osiągnąć imponujące efekty. Introwertyk świetnie działa za pomocą medium - nieważne, czy jest to pędzel, długopis, ołówek.

Warto wspomnieć choćby o słynnych introwertykach w historii. Wśród znanych introwertyków znajdują się bowiem m. in.: Michał Anioł, Abraham Lincoln, Mahatma Ghandi, Audrey Hepburn, Bill Gates, J.K. Rowling, Larry Page, Emma Watson.

Czytaj też: Czym jest temperament? Rodzaje temperamentu

Jakie są relacje introwertyka z innymi ludźmi?

Charakterystyczne dla introwertyków jest to, że nie lubią oni przebywać w tłumie – w dużej grupie osoby z introwertycznym typem osobowości typowo czują się nieswojo i niekomfortowo. Mogę one jednak jak najbardziej odnajdywać się w spotkaniach towarzyskich jeden na jeden, w cztery oczy. Tak naprawdę więc introwertyk nie jest osobą nietowarzyską - po prostu nie jest miłośnikiem konkretnego rodzaju rozrywki: imprez pełnych tłumu i hałasu.

W otoczeniu kilku znajomych introwertyk może spełniać się jako dusza towarzystwa - chętnie wypowiada swoje zdanie, wchodzi w polemikę, jednak wystarczy, że pojawi się jedna nieznana mu, ale za to wygadana osoba, i już wchodzi w rolę słuchacza. Introwertyk, żeby brać czynny udział w dyskusji, musi się czuć bezpiecznie.

Czytaj też: Siła niezależności introwertyka: jak wyrażać siebie w spokojny sposób?

Introwertyk nie przepada też za załatwianiem swoich spraw w otoczeniu innych ludzi - ci denerwujący pasażerowie rozmawiający przez telefon w tramwaju czy pociągu to raczej nie introwertycy. Ten typ osobowości woli odbywać takie rozmowy na osobności, a jeszcze lepiej - poprzez wiadomość e-mail, kiedy nie musi kontaktować się z rozmówcą bezpośrednio.

Introwertyzm często oznacza również dużą dociekliwość i ciekawość świata.

Introwertyk raczej nie jest spontaniczną osobą - niezaplanowany wyjazd czy wyjście na miasto nie są dla niego - on woli mieć wszystko wcześniej zaplanowane, bo wtedy czuje się zdecydowanie spokojniejszy.

Co więcej – introwertycy są zazwyczaj bardzo dobrymi słuchaczami, rozmowa z nimi jest zaś bardzo spokojna i rzeczowa – zwykle zanim powiedzą oni cokolwiek, najpierw dokładnie to przemyślą. Dlatego, wbrew pozorom, introwertyk nadaje się na szefa, ponieważ najpierw wszystko dokładnie przemyśli, a później podejmie decyzję.

Jeszcze inną cechą introwertyka jest to, że zazwyczaj nie posiada on dużego grona znajomych. Dopuszcza on do siebie zazwyczaj niewielu ludzi, jednakże ci, którzy już zostaną zaliczeni do bliskich znajomych, zazwyczaj rzeczywiście takowymi są i jego relacje z nimi są głębokie.

Introwertyk zazwyczaj nie lubi dzielić się swoimi sukcesami z innymi - nie jest typem chwalipięty, co nie zawsze wychodzi mu na dobre. Można bowiem cieszyć się swoim osiągnięciem i głośno o tym mówiąc, nie popadając jednocześnie w samouwielbienie. Dlatego introwertykom doradza się, by nie bali się mówić o tym, na co sami zapracowali - najpierw można zacząć od rodziny, później znajomych itd.

Czytaj też: Introwertyk częściej choruje, ale szybciej się leczy

Introwertyk w związku: jak stworzyć z nim relację?

Skoro introwertycy gustują w przebywaniu we własnym towarzystwie, pojawia się pytanie: czy z takimi osobami można stworzyć udany związek? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Nawet jeśli tą osobą jest ekstrawertyk.

Warto jednak podkreślić, że początkowo introwertyk może sprawiać wrażenie zamkniętego w sobie, mało zaangażowanego. Jednak z drugiej strony introwertyk, gdy poczuje się w relacji pewnie, zazwyczaj bardzo dba o jej rozwój: jest dobrym słuchaczem, znakomitym obserwatorem, potrafi wyczuć emocje drugiej osoby.

Wiążąc się z introwertykiem należy jednak przyzwyczaić się do tego, że będzie on potrzebował kilku chwil samotności. Wbrew pozorom nie oznaczają one znudzenia introwertyczki czy introwertyka partnerem, a tak naprawdę mogą one być przez wspomnianych bardzo cenione – w końcu i w związku warto mieć kilka chwil dla siebie.

Samotny spacer ze słuchawkami w uszach, kilka dni wyjazdu czy zamknięcie się w sypialni z książką - tych chwil introwertyk w związku bardzo potrzebuje. Nie stroni wtedy od partnera, a po prostu potrzebuje spędzić trochę czasu ze sobą – aby ułożyć sobie szczęśliwą przyszłość z introwertykiem, najkorzystniej byłoby po prostu pozwolić introwertykowi na takie chwile sam na sam.

Na sam już koniec warto podkreślić jedną rzecz. Z introwersją związane są zarówno pewne dobre, jak i mniej pozytywne, nastręczające różnych trudności, aspekty. Tak samo jednak jest z innymi typami osobowości – ekstrawersją i ambiwersją. Nie można więc mówić o dobrym czy złym typie osobowości: każdy z nas jest po prostu inny i najważniejsze pozostaje to, aby żyć w zgodzie ze swoim wnętrzem i zawsze być tylko sobą.

Introwertyk w pracy: w jakich zawodach się sprawdzi?

We współczesnych czasach pracodawcy poszukujący pracowników nierzadko podkreślają, że liczy się u nich dobra współpraca pomiędzy zatrudnionymi czy wspólne wykonywanie powierzanych przez kierownictwo zadań.

Teoretycznie takie wyzwania introwertykowi spełnić jest ciężko – raczej nie lubi on pracować w grupie, odmiennie do swojego przeciwieństwa, którym jest ekstrawertyk. Czy więc tylko ludzie z ekstrawertycznym typem osobowości są w stanie zwojować rynek pracy? Zdecydowanie nie!

Introwertyk może być bowiem bardzo dobrym pracownikiem z kilku różnych powodów. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy podejmie się on jakiegoś zadania, to wykonuje je on bardzo dokładnie i do końca – nie lubi on zostawiać sobie pracy na później.

Te właśnie cechy sprawiają, że introwertyk sprawdzi się m.in. jako redaktor tekstów, copywriter czy grafik. Prace związane z tworzeniem nie są jednak jedynymi, w których doskonale może się odnaleźć osoba z introwertycznym typem osobowości.

Rzeczywiście introwertyk raczej nie sprawdzi się jako osoba prowadząca różne szkolenia w grupie wielu ludzi, za to może on już być np. doskonałym doradcą klienta czy sprzedawcą.

Potrafi on w końcu doskonale słuchać, dzięki czemu może on wzbudzać w kliencie zaufanie i łatwiej mu będzie przekonać kupującego, że dany produkt jest mu potrzebny lub też doradzić mu zakup tego, czego klient rzeczywiście poszukuje.

Introwertyk może być również doskonałym kierownikiem. W końcu człowiek taki dokładnie analizuje, jest systematyczny, a do tego konsekwentny. W relacjach z podwładnymi introwertyka cechuje zaś opanowanie i jasne stawianie oczekiwań.

O autorze
lek. Tomasz Nęcki
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Adam Thiede
|

Dowiedziałem się kim się stałem jak dojrzałem, dzięki za takie informacje udostępnione publicznie ! 5na

Lapis
|

Tez mam wrazenie, że dzisiaj za interowertykow uwaza sie wiele osob, ktore po prostu maja fobie spoleczną, co troche zniekształca pojecie.

Nana Kitade
|

Kiedys myslalam, ze jestem introwertykiem, ale jednak zbyt duzo z opisu (np. rozmawianie przez telefon publicznie) mnie eliminuje :P