Guzy mózgu: jak wygrać z nowotworem mózgu

Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka mózgu zależy szansa na przeżycie. Niestety, w Polsce nowotwory mózgu są wykrywane w stadium zaawansowanym. Trudno je rozpoznać, ponieważ objawy raka mózgu są często niejednoznaczne.

Guz mózgu - taką diagnozę słyszy co roku 3 tys. Polaków. Jego występowanie jest związane z wiekiem. Najczęściej chorują dzieci do 10. roku życia oraz dorośli po sześćdziesiątce. U dzieci zwykle występuje rdzeniak, u dorosłych zaś glejak lub oponiak. Z wielu przyczyn diagnoza nowotworu mózgu często bywa spóźniona. Za najpoważniejszy błąd, wytykany pediatrom i internistom, uważa się brak tzw. czujności onkologicznej. A właśnie od wczesnej diagnozy raka mózgu zależą losy pacjenta.

Nowotwory złośliwe mózgu to 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem Polska zajmuje czwarte miejsce wśród krajów europejskich pod względem częstości występowania tego schorzenia. W Europie blisko 17 proc. pacjentów z rozpoznanym guzem mózgu przeżywa 5 lat, w Polsce odsetek ten wynosi 12 proc. dla mężczyzn oraz 19 proc. dla kobiet. W zależności od rodzaju guza szansę na 5-letnie przeżycie, czyli praktycznie całkowite wyleczenie, ma 50-80 proc. dzieci. W przypadku osób dorosłych odsetek ten jest znacznie niższy. Ale taka sytuacja jest na całym świecie.

Guz mózgu: objawy

Objawy guzów mózgu nie są charakterystyczne i zależą m.in. od tempa wzrostu guza, jego lokalizacji oraz wieku pacjenta. Inne symptomy obserwuje się u noworodków i niemowląt, a inne u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

U najmłodszych niepokój powinno wzbudzać uwypuklenie ciemienia czy nienaturalne powiększenie obwodu głowy. Bywa, że dziecko się pręży i często wymiotuje. Może dojść do zahamowania rozwoju psychoruchowego, a zwłaszcza do utraty zdobytych wcześniej umiejętności, np. chwytania zabawek.

U dzieci starszych często zmienia się charakter pisma lub pogarsza tzw. graficzny poziom rysunku. Oznacza to, że dziecko, które ładnie rysowało domki i drzewa, nagle nie potrafi tego zrobić. Dzieci w wieku szkolnym podświadomie rezygnują z jazdy na rowerze lub rolkach, bo mają zaburzenia równowagi. Czytając książkę, przysuwają ją blisko twarzy, ponieważ rozwijający się guz prowadzi do zaburzeń widzenia. W większości przypadków zmienia się również zachowanie dziecka. Można odnieść wrażenie, że jest ono nieprzystosowane społecznie, odczuwa lęk przed szkołą i chce się izolować od rówieśników. Dość częstym objawem są także poranne bóle i nudności, po których dziecko wymiotuje. U ponad 7 proc. dzieci występują zaburzenia hormonalne powodujące, że dziecko nie rośnie i nie rozwija się płciowo.

U dorosłych zaś najczęściej pojawia się silny ból głowy, któremu towarzyszą wymioty. Z czasem występują niedowłady, zaburzenia mowy, wzroku i słuchu. W pierwszym okresie choroby jedynym objawem bywa zmiana nastroju lub zachowania. Osobie chorej trudniej się skoncentrować, odczuwa drżenie mięśni twarzy lub ma z pozoru niewinne zaburzenia pamięci.

Diagnoza guza mózgu

Na całym świecie lekarze mają kłopoty z rozpoznawaniem nowotworów mózgu. Przyczyną są niejednoznaczne objawy choroby, a im późniejsze rozpoznanie, tym gorsze rokowania. Gdy guz jest duży, konieczna staje się rozległa operacja, ale wówczas nie zawsze jest możliwe całkowite usunięcie nowotworu. Po zabiegu natomiast chory musi być poddany intensywniejszemu leczeniu uzupełniającemu, czyli chemio- i radioterapii.

Jak twierdzą onkolodzy, lekarze opieki podstawowej często w ogóle nie biorą pod uwagę możliwości występowania guzów mózgu u dzieci.

Wczesne rozpoznawanie guzów mózgu zależy od lekarzy opieki podstawowej i pediatrów. To do nich zgłaszają się chorzy zaniepokojeni złym samopoczuciem. Niestety, lekarze nie są wyczuleni na występowanie kombinacji charakterystycznych objawów, które sugerują rozwój nowotworu układu nerwowego.

Błędem najczęściej popełnianym przez pediatrów jest diagnozowanie porannych bólów głowy i nudności jako fobii szkolnej lub robaczycy. Dość często zdarza się też błędne interpretowanie badań wykonywanych w ramach diagnostyki nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. U seniorów silne bóle głowy, zmianę zachowań i brak pamięci uznaje się za zmiany miażdżycowe albo demencję starczą.

Problem

Nie przegap objawów guza mózgu

W przypadku guza mózgu najczęściej występują:

  • silne, narastające bóle głowy, zwłaszcza poranne, ustępujące po wymiotach (50,5 proc.)
  • wymioty poranne zwykle niepoprzedzone nudnościami (47,6 proc.)
  • zaburzenia równowagi (23,2 proc.)
  • zaburzenia dotyczące nerwów czaszkowych (25 proc.)
  • niedowład kończyn, zaburzenia oddawania moczu i wypróżnień (11,6 proc.)
  • zaburzenia świadomości (12,2 proc.)
  • pojawienie się napadów padaczkowych, drgawek (8,7 proc.)
  • zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia zachowania (7 proc.)

Ważne badania diagnozujące guzy mózgu

Tymczasem nie jest trudno rozpoznać guza mózgu, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w ogóle mógł się on rozwinąć. Prostym badaniem, które określa dalsze postępowanie, jest badanie dna oka oraz EEG, czyli badanie czynności elektrycznej mózgu. Jeżeli wyniki nie są jednoznacznie korzystne dla pacjenta, należy wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Oba badania pozwalają wcześnie, szybko i dokładnie określić rodzaj i wielkość guza.

Niestety, większość chorych trafia na specjalistyczne badania, gdy choroba jest zaawansowana. Bywa jednak, że wykonanie tylko jednego z nich, np. tomografii lub rezonansu, może uśpić czujność nawet najlepszego specjalisty. Dzieje się tak, ponieważ niektóre rodzaje nowotworów mózgu, np. pnia mózgu, są widoczne tylko w badaniu rezonansem magnetycznym, a nie w tomograficznym.

Leczenie guza mózgu: wygrywa neurochirurgia

Niemal we wszystkich przypadkach i rodzajach nowotworów mózgu podstawową metodą leczenia jest zabieg neurochirurgiczny. Jego wynik prawie zawsze zależy od umiejscowienia, typu guza oraz wynikającej z tych uwarunkowań rozległości operacji. Jako uzupełnienie leczenia operacyjnego stosuje się radio- i chemioterapię. Jeżeli zaś nie można usunąć guza operacyjnie, chorego poddaje się radio- i chemioterapii. O powodzeniu leczenia decyduje ścisła współpraca lekarzy wielu dyscyplin medycznych, np. neurochirurgii, neuropatologii, radioterapii, onkologii klinicznej oraz biologii molekularnej.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
2guzy mozgu
|

Zle ma mdlosci dretwie lewa reka.i z lewej strony glowy czola mrowienie.
dziekuje ze pytasz

angelika
|

Witam, jak maz sie czuje?

2guzy mozgu
|

Moj kochany maz ma 2guzy jeden w placie czolowym 5centymetrow oponiak,drugi w ivkomorze mozgu moze oponiak moze ependymoma zrobia biobsje-tylko kiedy?
a i ten w iv komorze 1,6cm.Do dzis dnia nie dostal pomocy oprucz kepry 2×dziennie.Czekamy na list na operacje od 6miesiecy i nic dzwonimy czekamy a najgorszy to strach.Jesli ktokolwiek tu zaglada i byl w podobnej sytuacji prosze napisac.Szczeze mowiac nie znam sie na internecie i poprostu bede tu wchodzic by sprawdzac czy ktos napisal co robil i gdzie hak leczyli.Inaczej nie moge wiec tylko z serca dziekuje

ACH
|

Miałam nowotwór dziewięć lat temu, mój stan był ciężki, ale żyje i o dziwo nie jestem sparaliżowana, teraz jestem siatkarką i korzystam z życia. Wieże że z tej choroby da się wyjść tylko trzeba w to wierzyć

Jacek
|

Mi też nic nie mówili ja też Niewiem

annee
|

witam
mój siostrzeniec 16 letni tesz cierpi na ta straszna chorobe profesorowie rozkładaja rece niewiemy jak mu pomuc modlimy sie że dadza rade bardzo prosze o jakies informacie porade glejak 5 stopnia co robic

alegraaaa
|

Niestety my tez obwinimy lekarza który operowal raka macicy w szpitalu e Nowej Soli, powinni zalecic mamie chemie po operacji, teraz okazuje sie ze po roku od operacji mama ma przerzuty do mozgu, 4 guzy IV stopnia, doktorek umywa rece I udaja ze nie wiedza skad sie wziely w glowie. Dla nich to biznes, po co maja czlowieka wyleczyc. Jedna wielka mafia a lekarz lekarzowi rece myje. Upominajcie sie o chemie po operacji! Pozdrowienia dla Wachowiaka

Zu
|

@nena
Daj znac proszę jak poszło, jakie są rokowania i jak się ma Majeczka. 3mam za Was kciuki bardzo mocno i życzę Wam wiele sił, wytrwałości i wiary. Wierzę, że będzie dobrze. Odezwij się.

nena
|

dziś dowiedziałam się że moja siostrzenica ma guza mózgu ... Maleńka ma 3,5 roku ... lekarze stwierdzili "szczęście w nieszczęściu" bo wyszło to "dziadostwo" na jaw gdy w sobotę spadła z sanek ... dostała niedowładu w rączce ... początkowo myśleli że to stłuczenie ... zrobiono tomograf ...diagnoza - krwiak ... następnie rezonans ... guz ... ponoć wielkości piłeczki do golfa ... w piątek ma mieć operacje ...
Tak bardzo chciałabym jej jakoś pomóc ... :( ...
Proszę Was byście znaleźli w piątek choć maleńką chwilkę na to by się pomodlić za Maję ... może ten "na górze" wysłucha naszej/mojej prośby...

dorota
|

moja mama ma raka mozgu ale ognisko jest w piersi skad sa przezuty.
jest bardzo slaba, w przeciagu miesiaca stala sie bezwladna , trudno z nia nawiazac kontakt a i odpowiada z trudnoscia. lekarze juz ja skreslili.
pierwszy raz slysze o Gamma Knife. jak mozna sie takiemu leczeniu poddac??