Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu

2015-09-17 7:49 Agata Nowicka | Konsultacja: Małgorzata Anusiewicz-Siemczonek, okulista, Centrum Medyczne ENEL-MED

Astygmatyzm jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku. Obraz widziany przez astygmatyka jest niewyraźny, zamglony w różnych osiach widzenia. Tę wadę oczu koryguje się okularami albo soczewkami kontaktowymi. Także laser pozwala rozstać się z astygmatyzmem raz na zawsze. Jakie są objawy astygmatyzmu i jak się go leczy?

W prawidłowo zbudowanym oku promienie światła skupiają się w jednym punkcie – na siatkówce. W astygmatyzmie (inaczej niezborności) z powodu nieprawidłowości krzywizn wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu skupia się w dwóch punktach, powodując powstanie nieostrego obrazu. Nieregularny kształt rogówki, która w astygmatyzmie nie jest wycinkiem kuli, lecz przypomina wycinek piłki do rugby, odpowiada za 98 proc. przypadków wady oczu (tzw. astygmatyzm rogówkowy). W nielicznych przypadkach ta wada wzroku może też być skutkiem nieprawidłowego kształtu soczewki (tzw. astygmatyzm soczewkowy), najczęściej w wyniku wrodzonej wady soczewki (np. w soczewce małej i kulistej, w stożku lub garbie kulistym przednim albo tylnym soczewki). Niekiedy astygmatyzm soczewkowy rozwija się w następstwie zaćmy. Ogólnie rzecz biorąc, w nadwzrocznym astygmatyzmie oba ogniska są poza siatkówką, a w krótkowzrocznym – przed siatkówką. Istnieje też astygmatyzm mieszany, wtedy jedno ognisko znajduje się przed drugim.

Astygmatyzm: objawy

Astygmatyzm objawia się trudnościami w ogniskowaniu widzianych obiektów (zamglone widzenie z daleka i z bliska), czołowe bóle głowy, mrużenie i tarcie oczu, przekrzywianie głowy. Przy niewielkim astygmatyzmie jedynym objawem może być częstsze mruganie, ponieważ osoby z tą wadą wzroku starają się uzyskać ostry obraz poprzez nagłe zmiany w ogniskowej. Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi gwiazdy jako plamki, linie proste jako krzywe. Nie widzi jednocześnie równie ostro linii pionowych i poziomych (np. widzi wyraźniej tylko jedno ramię krzyża). Kontury są nieostre, może wystąpić zaburzenie poczucia przestrzeni. Jeżeli u małego dziecka – do 3. roku życia – nie jest rozpoznany i korygowany duży astygmatyzm, może dojść do niedowidzenia jednego lub obojga oczu.

Ważne

Laser pomocny w leczeniu astygmatyzmu

W leczeniu astygmatyzmu wykorzystywany jest laser: Lasik, Lasek , Epi-Lasik,  i EBK - każdą metodą korygujemy do 5D. Wyboru metody korekcji dokonuje się m.in. w oparciu o grubość i topografię rogówki. Gdy rogówka jest cienka - zabieg korekcji można uzupełnić cross-linkingiem.  Korekcja laserowa polega na nadaniu rogówce prawidłowego kształtu, wymodelowaniu jej i bardzo często w przypadku astygmatyzmu zabiegi wykonuje się w oparciu o topografię rogówki.

Badania u okulisty potwierdzające astygmatyzm

Aby upewnić się, czy masz astygmatyzm, konieczna jest wizyta u okulisty. Pierwszym narzędziem służącym do jego wykrycia był keratoskop – wynaleziony przez portugalskiego okulistę A. Placido. Jest to krążek z białymi i czarnymi naprzemiennymi okręgami. Badanie polega na obserwacji kształtu ich odbić na rogówce. Stopień i oś niezborności oka mierzy oftalmometr (keratometr) Jawala. Najdokładniejszą metodą określającą astygmatyzm jest wideokeratografia komputerowa. Wykorzystuje ona obraz krążka Placido rzuconego na powierzchnię rogówki, który jest rejestrowany przez kamerę, a następnie przekazywany do komputera i analizowany. Wynik badań to barwna mapa rogówki, przekrój powierzchni rogówki, mapa cyfrowych wartości krzywizn rogówki. Ostatnie badanie jest konieczne przed zabiegiem laserowej korekcji wady oczu. W codziennej praktyce wykorzystuje się autorefraktometr wyposażony w keratograf. Wszystkie te badania są bezbolesne, polegają na obserwacji oka przez okulistę przy użyciu przyrządów.

Astygmatyzm: życie codzienne

Astygmatyzm przeszkadza w codziennym życiu, i to zarówno w czynnościach wymagających widzenia z daleka, jak i z bliska. Trudności zależne są od stopnia wady wzroku i od tego, czy można ją skutecznie korygować. Brak lub nieskuteczna korekcja mogą powodować dolegliwości, takie jak przewlekłe zapalenie spojówek, brzegów powiek czy uporczywe bóle głowy, większe zmęczenie przy pracy przy komputerze, u dzieci czasem też niechęć do nauki, a przy prowadzeniu samochodu nieostre widzenie i większe zmęczenie – nie widzimy świateł pojazdów jako punktowe, tylko bardziej rozmyte. Dlatego soczewki kontaktowe i okulary korygujące tę wadę oczu muszą być precyzyjnie dobrane. Astygmatyzm można korygować okularami ze szkłami cylindrycznymi lub miękkimi soczewkami torycznymi, ale gdy powierzchnia rogówki jest zniekształcona w znacznym stopniu (np. wskutek blizn, chorób) lub astygmatyzm jest duży– soczewkami twardymi. Jeśli niezborność jest rogówkowa, można ją leczyć za pomocą laserowej korekcji. Jeżeli pochodzenie wady jest soczewkowe i pojawiło się np. w następstwie zaćmy, znika przy okazji operacji zaćmy, która polega na wymianie naturalnej zmętniałej soczewki na sztuczną wewnątrzgałkową.Przy niewielkim astygmatyzmie (do ok. 1 dioptrii) okulary przeważnie nosi się tylko do nauki, prowadzenia samochodu, pracy przy komputerze. A prawie u każdego człowieka występuje tzw. astygmatyzm fizjologiczny – do ok. 0,5 dioptrii, ponieważ prawidłowa rogówka załamuje się silniej w pionie niż w poziomie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Szeli
|

U mojego taty zdiagnozowano astygmatyzm. Pierwsze objawy: ból głowy, zamglone widzenie nastąpiło chwilę później. My zdecydowaliśmy się na zabieg laserowy. Nie ma mowy, by tata dalej się męczył. Obecnie nie jest w stanie wpatrywać się w monitor komputera dłużej niż 20 minut, bo tak go boli głowa. Nie wspominając o codziennym funkcjonowaniu.

Leo
|

Sonar ty weź lepiej zostaw tego Hellingera w spokoju. A tak poza tym z czapeczką wszystko ok??

aza
|

"Niestety współczesna medycyna nastawiona jest na usuwanie skutków nie bacząc na przyczynę, co jest faktalne w skutkach." -sonar
i tu się zgodzę, powinno się więcej funduszy przeznaczyć na rozwój medycyny, ALE nie duchowieństwa,
"Polecam zawsze naturalne, zgodne z naturą terapie, nigdy nie dajcie się pokroić na stole" Często takie jak ty osoby doprowadzają do braku możliwości likwidowania przyczyn, bo to co dla Ciebie jest nie pojęte traktujesz jako amoralne. Cofam to jeśli tak sobie dla żartu to robisz, żeby popisać, ale to jest forum o zdrowiu litości, a nie jakiś ksm

http://www.poradnikzdrowie...."

Adam
|

Witam.
Okulista stwierdzila u mnie astygamatyzm. I otrzymalem okulary. I tak na lewe oko mam -2.50 a prawe -1.75. I teraz gdy tylko nałoze okulary to zwykła kartka papieru zmienia kształt. Lewy bok kartki jest wiekszy od lewego boku. Czy mam dobrze dobrane szkła? Prosze o pomoc bo niechcialbym sobie pogorszyc. Pozdrawiam. Dodam ze na pierwszym spotkaniu otrzymalem na lewe oko szklo -3.25 ale po tygodniu zmieniono na -2.50.

dagmara
|

jesteś pewna ze astygmatyzm ? moze jedz na konsolacje do szpitala Korczak w lodzi bo mi wmawiano ze mam astygmatyzm nosiłam od 8 roku okulary a wieku 15 przestałam nosić i wada znikła wiec lepiej gdzieś jechać na konsolacje

Wiola
|

Mój syn ma astygmatyzm. Nie wiem jak mam odczytać receptę . Pani doktor powiedziała tylko tyle że wada będzie rosła. Syn ma 10 lat. Jestem już przerażona. Może ktoś mi pomoże. L (-3,75) cyl. (-3,25) oś180
P (-4,0) cyl.(-0,5) oś.170

ania
|

no pewnie. po co rozwijac medycyne, transplantologie i inne. krotko - Bog tak chcial. po co ci czlowieku komputer do wypisywania tych kocopolow. zapal se swieczke i siedz w namiocie najlepiej na pustyni w Izraelu. aaaa i kup sobie tam nagrobek. tylko 1 mln dolarow :) powaznie :) bylam widzialam. szok

berrra
|

Sonar-u ciebie to duchowo i umysłowo jest nie tak.

Luna
|

Sonar, ciebie to chyba mądry Stwórca opuścił. Wypisywanie takich niedorzeczności powinno być karalne. Chcesz się bawić w znachora, zamknij się w chatce leśnej, a nie siej herezji szkodząc przy tym opornym na wiedzę.

mm
|

na taka wade nie trzeba jezeli nie czytasz lub nie siedzisz przed komputerem w pracy. astygmatyzm objawia sie widzeniem na ukos jak romb. jezeli nie masz bolu glowy patrzac na monitor przez 1h to nie potrzeba ci okularow.