Półpasiec oczny - groźna postać półpaśca

2017-05-31 7:46

Półpasiec oczny to niebezpieczna postać półpaśca, mogąca zakończyć się groźnymi powikłaniami. Wywołuje go wirus ospy wietrznej, który atakuje nerw trójdzielny, w tym jego I gałąź, którą jest nerw oczny. Półpasiec oczny może spowodować nawet porażenie mięśni gałki ocznej oraz zaburzenia widzenia. Jakie są objawy półpaśca ocznego i jak przebiega jego leczenie?

Półpasiec oczny. Groźna postać półpaśca
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Półpasiec oczny

Spis treści

  1. Półpasiec oczny: objawy
  2. Półpasiec oczny: leczenie
  3. Półpasiec oczny: powikłania
  4. Półpasiec: przyczyny i objawy [wideo]

Półpasiec oczny (Herpes Zoster Ophthalmicus) powstaje w wyniku reaktywacji wirusa ospy wietrznej wirus - Varicella zoster (VZV) - uśpionego w zwojach nerwu trójdzielnego. Wirus atakuje jego pierwszą gałąź - nerw oczny. Półpasiec oczny jest niebezpieczną chorobą, u około połowy pacjentów dochodzi do rozwoju powikłań, przede wszystkim związanych z narządem wzroku, takich jak:

Do rzadkich powikłań należą:

przy czym mogą one prowadzić do poważnego upośledzenia widzenia a nawet do utraty wzroku.

Półpasiec oczny: objawy

Po początkowych objawach półpaśca, przypominających przeziębienie, pojawia się wysypka w okolicy skroni, na powiece oraz na czole - przebiega wzdłuż zaatakowanego nerwu. Pomiędzy pęcherzykami szorstkiej powierzchni, wypełnionymi płynem surowiczym, znajdują się fragmenty niezmienionej chorobowo skóry. Od samego początku choroby pacjent skarży się na silne bóle (nerwobóle), które nie ustają po stosowaniu popularnych leków przeciwbólowych. Oko bardzo boli i piecze. W 50 procentach przypadków pęcherzyki występują także na spojówce i rogówce. Powodują tam powstanie owrzodzenia, które łatwo ulega zakażeniu bakteryjnemu. Rodzaj owrzodzenia zależy od tego, w którym momencie przebiegu choroby się ono pojawi:

  • po 2-3 dniach choroby może wystąpić punkcikowate powierzchowne zapalenie rogówki z towarzyszącym ubytkiem nabłonka rogówki - zwykle znikają bez śladu
  • pod koniec pierwszego tygodnia u większości chorych pojawia się owrzodzenie mikrodendrytyczne rogówki
  • w drugim tygodniu może dojść do zapalenia pieniążkowatego, czyli okrągłego zmętnienia występujące pod nabłonkiem rogówki w wewnętrznych jej warstwach
  • po 2-3 tygodniach może wystąpić zapalenie tarczowate rogówki

Półpasiec oczny: leczenie

Leczenie zapalenia rogówki, wywołanego wirusem półpaśca (VZV) zależy od rozległości zmian i ciężkości przebiegu infekcji. By leczenie antywirusowe było skuteczne, musi być rozpoczęte w ciągu 3 dni od wystąpienia zmian skórnych. Zwykle stosuje się leczenie miejscowe preparatami przeciwwirusowymi (acyklowir, idoksyurydyna). Choremu podaje się także preparaty steroidowe (maść, aerosol) na zmiany skórne. W ciężkich powikłaniach ocznych stosowane są krople steroidowe. Niezależnie od przyczyny, czasami podaje się antybiotyki, aby zapobiec wtórnym zakażeniom bakteryjnym.

Półpasiec oczny: powikłania

Oprócz powikłań okulistycznych, które zostały już wymienione, półpasiec oczny może powodować powikłania neurologiczne, m. in.:

Choroby zakaźne - test wiedzy
Pytanie 1 z 19
Salmonella typhi to bakterie wywołujące:

Półpasiec: przyczyny i objawy [wideo]

Półpasiec jest chorobą wirusową wywołaną przez wirus półpaśca i ospy wietrznej. Najczęściej półpasiec występuje w wieku dorosłym, sporadycznie zdarza się także u dzieci. Jakie są objawy półpaśca, kto jest podatny na zachorowanie na półpasiec i co sprzyja uaktywnieniu się wirusa?

Półpasiec: przyczyny i objawy