Zaburzenia czucia to choroba neurologiczna

2019-09-10 13:18 Bożena Klukowska | Monika Majewska

Zaburzenia czucia to zaburzenia zdolności odbierania przez organizm różnego rodzaju wrażeń zmysłowych - jednej z podstawowych funkcji układu nerwowego. Zaburzenia czucia mogą się objawiać pod postacią piekącego bólu, mrowienia, drętwienia, przechodzenia prądu czy rwania. Sprawdź, jakie są rodzaje zaburzeń czucia i jakie są ich przyczyny.

Zaburzenia czucia są wynikiem dysfunkcji receptorów - zakończeń nerwowych, pozwalających odbierać bodźce mechaniczne, termiczne lub chemiczne. Wyróżnia się cztery rodzaje czucia:

  • czucie powierzchniowe – odbierane jest przez receptory rozmieszczone na skórze, np. czucie bólu, temperatury, smaku
  • czucie teleceptywne - odbierane jest przez narządy zmysłów, takie jak narząd wzroku i słuchu
  • czucie głębokie - odbierane jest przez receptory znajdujące się w mięśniach, ścięgnach, powierzchniach stawowych i błędniku (np. czucie równowagi)
  • czucie trzewne - odbierane jest przez receptory znajdujące w narządach wewnętrznych i ścianach naczyń krwionośnych

Zaburzenia czucia mogą mieć postać piekącego bólu, mrowienia, drętwienia, przechodzenia prądu czy rwania. Mogą też polegać na osłabieniu bądź całkowitym zniesieniu jednego lub kilku rodzajów czucia lub na nadwrażliwości na bodźce czuciowe.

Przyczyny zaburzenia czucia

Przyczyny zaburzenia czucia są bardzo zróżnicowane. Mogą wynikać z wad rozwojowych (genetyczne uwarunkowania), następstw patologicznej ciąży, a także:

Zaburzenia czucia - diagnostyka

Z zaburzeniami czucia należy się zgłosić do neurologa. Diagnostyka oparta jest głównie na wywiadzie z pacjentem i bardzo szczegółowym badaniu przedmiotowym. Ponadto wykonuje się badania krwi i moczu. Niekiedy może być konieczna analiza płynu rdzeniowo-mózgowego. Ważną rolę w diagnostyce zaburzeń czucia odgrywają badania neurologiczne (np. elektromiografia).

Zaburzenia czucia - leczenie

Istnieje wiele rodzajów terapii, stosowanych zależnie od przyczyny schorzenia, w tym farmakologię, metody fizykalno-chemiczne, rehabilitację ruchową. Czasami konieczna jest interwencja chirurga.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Marta
|

Mój mąż od jakiegoś czasu narzeka na utratę czucia w prswej ręce.lekarz rodzinny wypisał mu skierowanie na usg i ortopedy.ale pytam czy to jest normalne.

ja
|

Już nie moge tego czytac, ze na kregoslup sposoby farmakologiczne :D To debilizm.... Myślenie, ze przestawiony kręg naprawi tabletka to naprawdę najwieksza glupota XXI wieku :) Ale koncerny farmakologiczne musza zyc :) Od tego sa fizjoterapeuci, osteopaci itp. ech....