Zespół cieśni nadgarstka: objawy, leczenie i rehabilitacja

2020-05-18 12:49 Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: dr Paweł Nowicki, specjalista ortopeda traumatolog, chirurg ręki

Zespół cieśni nadgarstka objawia się początkowo sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Potem dolegliwości się nasilają i nocą nie dają spać. Jeśli ortopeda zaleci operację nadgarstka, nie broń się przed nią, bo to najlepszy sposób na wyleczenie zespołu cieśni nadgarstka. Dowiedz się więcej o objawach, leczeniu i rehabilitacji zespołu cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego w następstwie przewlekłego ucisku. W ponad 90 proc. przypadków występuje idiopatyczny zespół cieśni nadgarstka, czyli z niewiadomej przyczyny.

Jego rozwojowi sprzyja przeciążenie ręki wykonywaniem powtarzających się czynności. Może to być układanie cegieł, praca przy taśmie w fabryce, wielogodzinne stukanie w klawiaturę komputera, ale także prace domowe, forsowna jazda na rowerze czy gra na instrumencie. W pozostałych kilku procentach powodem choroby mogą być m.in. źle wygojone złamania lub zwichnięcia w obrębie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, zaburzenia hormonalne. Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni. Dolegliwości dotyczą na ogół ręki dominującej.

Spis treści

  1. Objawy zespołu cieśni nadgarstka: drętwienie i ból palców
  2. Jak powstaje zespół cieśni nadgarstka?
  3. Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka
  4. Zespół cieśni nadgarstka - leczenie zachowawcze
  5. Operacja zespołu cieśni nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka: drętwienie i ból palców

Można podejrzewać zespół cieśni nadgarstka, jeśli ból i drętwienie palców (kciuk, wskazujący, środkowy i część serdecznego) wybudzają ze snu. Na początku pierwszego stadium choroby zdarza się to rzadko. Potem dolegliwości pojawiają się wielokrotnie w ciągu nocy, a ból promieniuje do przedramienia, a nawet barku.

W drugim stadium drętwienie i ból występują także w dzień, zwłaszcza w trakcie wysiłku (np. podczas prowadzenia samochodu czy jazdy na rowerze). Towarzyszy temu pogorszenie się sprawności manualnej przy czynnościach wymagających precyzji, takich jak szycie, obieranie warzyw, robienie makijażu.

W trzecim stadium zespołu cieśni nadgarstka wcześniejsze objawy się nasilają i pojawiają się zaniki mięśniowe. Niektórym może się jednak wydawać, że choroba ustępuje, ponieważ bolesne drętwienie palców nocą czasami staje się mniej dokuczliwe. Tymczasem jest to sygnał pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu pośrodkowego.

Zobacz też: Ćwiczenia na nadgarstki pomogą zlikwidować ból

Jak powstaje zespół cieśni nadgarstka?

Kanał nadgarstka to tunel ograniczony od dołu i po bokach przez kości, a od góry przez więzadło poprzeczne nadgarstka. W jego wnętrzu przebiegają dość ciasno "upchane" nerw pośrodkowy i ścięgna mięśni zginaczy palców.

W najczęściej spotykanej idiopatycznej postaci ZCN robi się w nim za ciasno wskutek zmian zapalnych - obrzęku i pogrubienia pochewek pokrywających ścięgna oraz przerostu więzadła poprzecznego. Rezultatem jest ucisk na włókna nerwowe (uciśnięty jest nie tyle nerw, ile odżywiające go tętnice). Wskutek niedokrwienia dochodzi do zmian degeneracyjnych.

Po ustaniu ucisku wraca prawidłowe ukrwienie i nerw pośrodkowy się regeneruje. Do całkowitego jego zniszczenia dochodzi jedynie w przypadkach zaniedbanych, kiedy chory zbyt późno decyduje się na leczenie.

Ważne

Dlaczego powtarzające się ruchy szkodzą?

Uważa się, że nieustanne przesuwanie się ścięgien w kanale nadgarstka drażni więzadło poprzeczne, co powoduje jego przerost. Powtarzający się ruch daje też efekt podrażnienia samych ścięgien, czego następstwem jest ich pogrubienie. W rezultacie przestrzeń w kanale znacząco się zmniejsza i dochodzi do ucisku przebiegających w nim naczyń krwionośnych i samego nerwu.

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Na ogół wystarczają wywiad i testy kliniczne. Polegają one na sprawdzeniu sprawności manualnej i czucia w palcach. Chory nie zdoła wykonać pewnych czynności, pojawią się dolegliwości przy określonej pozycji ręki, np. przy jej maksymalnym zgięciu w nadgarstku (test Phalena).

Będzie też mieć zaburzenia czucia w palcach. Na przykład dotknięcie dwóch igieł znajdujących się w odległości większej niż 5-7 mm zdrowy człowiek zinterpretuje jako dwa ukłucia, a cierpiący na zaawansowane ZCN, nawet gdy igły znajdują się w odległości 1-1,5 cm, poczuje jedno ukłucie.

Niekiedy potrzebna jest elektromiografia (EMG), która umożliwia zbadanie szybkości przewodnictwa nerwu, i ultrasonografia uwidaczniająca jego deformacje, pogrubienie więzadła poprzecznego i ścięgien.

Zespół cieśni nadgarstka - leczenie zachowawcze

Jeśli chory trafi do ortopedy w początkowym stadium choroby, być może wystarczy leczenie nieoperacyjne. Polega ono na krótkotrwałym unieruchamianiu ręki w ortezie w celu zlikwidowania obrzęku i stanu zapalnego ścięgien, przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), fizykoterapii z zastosowaniem jonoforezy, ultradźwięków lub prądów TENS. Niekiedy podaje się do kanału nadgarstka sterydy, które likwidują stan zapalny, ale także niszczą tkanki, w tym przypadku przerośnięte pochewki ścięgien.

Operacja zespołu cieśni nadgarstka

Gdy nie będzie poprawy lub dolegliwości powrócą, ortopeda zaleci zabieg polegający na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka przez przecięcie więzadła poprzecznego. Co prawda zrasta się ono aż 3 miesiące, ale jest wydłużone i ucisk nie powraca.

Operację przeprowadza się metodą otwartą lub endoskopową. W tym pierwszym przypadku cięcie wykonuje się na nasadzie dłoni. Może być dość długie (2-4 cm), gdy istnieje konieczność rozszerzenia zabiegu (np. o usunięcie zapalnej ziarniny), lub krótkie (1-1,5 cm), jeśli tylko przecina się więzadło.

W tym drugim przypadku operacja trwa zaledwie kilka minut. Narkoza w obu przypadkach jest niepotrzebna. Stosuje się znieczulenie miejscowe lub narkozę - usypia pacjenta na kilka minut (zastrzyk dożylny).

Lepiej nie odwlekać operacji, bo może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu pośrodkowego i utraty czucia w dłoni.

Jedynie kilka minut trwa także operacja wykonana mniej inwazyjną metodą endoskopową (przez małe nacięcie wprowadza się minikamerę połączoną z nożem). Rekonwalescencja po tym zabiegu jest krótsza, ponieważ cięcie wykonuje się na spodniej części nadgarstka, co wiąże się z mniejszym uszkodzeniem tkanek. Rana szybciej się goi, blizna jest mniej bolesna, a proste, lekkie czynności, takie jak jedzenie, ubieranie, można wykonywać już następnego dnia po zabiegu.

Rehabilitacja po przecięciu więzadła nie jest potrzebna. Czas powrotu do pracy zależy od zastosowanej metody i wykonywanego zawodu. Wynosi od 4 tygodni dla pracy biurowej do ponad 2 miesięcy przy ciężkiej pracy fizycznej. W zasadzie już po miesiącu samemu można decydować, które czynności są zabronione. Jeśli pojawia się ból, na jakiś czas trzeba jeszcze z nich zrezygnować.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Milena Trybala
|

Witam.czy mial ktos zabieg zespol cieni nadgrstka przez uzycie noza Smith&Nephew pod kontrola usg?

Marysia Jaworska
|

Poczytajcie sobie o metodzie BP , którą można wyleczyć zespół cieśni nadgarstka. Nie dajcie się namówić na nacięcia itp.

Anita Dąbrowska
|

O zabiegu decyduje lekarz, samemu nie można takiej decyzji podjąć. Tylko to też trzeba znaleźć takiego porządnego specjalistę z doświadczeniem w tego typu schorzeniach.

Christoph.s
|

Ja tez man zcn I w środę mam być operowany prawa ręka i mam pytanie będę mugl po tym zabiegu wrzucić do pracy czy nowi jak długo po zabiegu muszę w domu siedzieć. A pracuje na produkcji prawie wszystko muszę robić ta prawa reka

Mirka Ciesińska
|

A ja wszystkim polecam leczenie zabiegowe. ja i moja mam mieliśmy leczone zespoły cieśni minimalnie inwazyjna metoda zabiegową w znieczuleniu miejscowym w Gdańsku. Wszystko trwało 30 minut i po zabiegu wyszłyśmy do domu. Mam spokój od 3 lat. Polecam wszystkim jednak zabieg po męczyłam się przez 5 lat aż wkońcu się zdecydowałam. Od razu poprawa 100%. Mirka z Gdańska

śliwa
|

Metoda BP przy cieśni nadgarstka jest bardzo skuteczna.

ewe77lina
|

Ciesn nadgarstka moze swiadczyc o innych chorobach np cukrzycy

You
|

Najważniejsze to stwierdzić czy to na pewno zespół cieśni (to najlepsze). 1,5 roku po "specach dr", najpierw leki przeciwbólowe, potem podejzenie kręgosłup - przeswietlenia, rezonanse + rehabilitacja. W końcu poczytałem na internecie i zrobiłem EMG. Badanie w kierunku zespołu cieśni nadgarstka, zbadane 2 nerwy czyli cała ręka od kręgosłupa po palce ręki. Wynik wskazuje miejce uszkodzenia (u mnie nadgarstek - cieśń).

BasiaER
|

MM32 Ja miałam wykonywany taki zabieg na NFZ w CMD w Warszawie. Nie masz się czym martwić, bo to trwa kilka minut. Będziesz musiał/a na jakiś czas odpuścić sobie większy wysiłek i najlepiej jak kupisz sobie stabilizator na nadgarstek.

Sylwia
|

Witam mialam zabieg I na razie jestem na zwolnieniu reka nadal boli ale jak bede miala wizyte u lekarza to sie spytam czy tak musi byc