Fizykoterapia - laser, pole magnetyczne, prądy, ultradźwięki

2018-10-23 11:46 Katarzyna Szroeder-Dowjat | Konsultacja: Maciej Piątkowski, fizjoterapeuta, Centrum Medycyny Sportowej

Fizykoterapia wykorzystuje do leczenia, usprawniania ciała i uśmierzania bólu zjawiska fizyczne. Jakie są rodzaje zabiegów fizykoterapeutycznych? Na czym polega fizykoterapia? Czy fizykoterapia może zaszkodzić? Co się kryje za obco brzmiącymi nazwami: jonoforeza, galwanizacja czy elektrostymulacja?

Spis treści

 1. Fizykoterapia - laser w fizykoterapii
 2. Fizykoterapia - pole magnetyczne w fizykoterapii
 3. Fizykoterapia - prądy w fizykoterapii
 4. Fizykoterapia - ultradźwięki w fizykoterapii

Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne - światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, niską temperaturę - do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach. Ma zlikwidować ból, obrzęki, wysięki i stany zapalne, stymulować lub łagodzić i goić. Dlatego jest często stosowana po urazach.

Fizykoterapia - laser w fizykoterapii

Laser ma zastosowanie w stomatologii (na suche zębodoły i przetoki), w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii - przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych. Należy do najskuteczniejszych zabiegów przeciwzapalnych.

Terapeuta naświetla kolejne punkty na naszym ciele przyrządem przypominającym długopis, który ma na końcu diodę emitującą na gołą skórę wiązkę światła o małej mocy (ok. 400 miliwatów) i różnej długości fali. Można też na wybrane miejsca skierować wiązkę promieni laserowych za pomocą luster (zdjęcie). Niektórzy odczuwają przy tym ciepło.

Fizykoterapia - pole magnetyczne w fizykoterapii

 • Terapuls, Curapuls
  Działa przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbólowo. Urządzenia generują pole elektromagnetyczne. Zbliżając elektrodę do skóry, można nim objąć powierzchnię ciała o przekątnej 30 cm. Fale wnikają dość głęboko. Ruchy jonów w komórkach wywołują przekrwienie tkanek - czujemy wewnątrz ciepło. Ale przy stanach zapalnych efekt cieplny się eliminuje.
  Do tego zabiegu nie musimy się rozbierać, ale pamiętajmy, by w miejscu działania pola nie było w ubraniu metalowych przedmiotów.
 • Megatronic, Alfatron
  Ma zastosowanie przy zapaleniu narządów jamy brzusznej, nietrzymaniu moczu, w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Chora część ciała musi się znaleźć w środku obudowy. Jest to pętla z cewką generującą pole magnetyczne niskich częstotliwości. Zabieg jest niewyczuwalny, trwa od 15 minut do godziny. Nie trzeba się rozbierać, ale ubranie nie może mieć metalowych klamer, suwaków itp.

Fizykoterapia - prądy w fizykoterapii

 • Interdyn, Interdynamic
  Stosowany przy schorzeniach ortopedycznych, reumatycznych i skórnych, a także w stanach zwyrodnieniowych. Cztery kable podłączone do aparatu są zakończone elektrodami. Mocuje się je parami, tak by dwie fale elektryczne, rosnąc i malejąc, nakładały się na siebie, czyli interferowały. Odczuwamy łaskotanie.
 • Galwanizacja (Diadynamic)
  Galwanizacja stymuluje mięśnie, łagodzi ból. Pomaga w chorobach nerwów obwodowych, a także przy dolegliwościach reumatycznych. Może pobudzać albo obniżać napięcie nerwowe. Prądu galwanicznego (stałego, jak z baterii)  nie wolno stosować przy uszkodzeniach skóry, bo drażni tkanki. W trakcie zabiegu odczuwamy mrowienie.
 • Jonoforeza
  Jonoforeza wykorzystuje prąd galwaniczny, by wprowadzić do tkanek środek o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym, a także np. zmiękczającym blizny. Jedna z elektrod jest nasączona lekiem - substancją złożoną z jonów o tym samym potencjale elektrycznym. Z drugiej strony przykłada się elektrodę przyciągającą te jony i wtedy lekarstwo się wchłania.
 • Elektrostymulacja
  Pobudza uszkodzone lub rozleniwione mięśnie bądź nerwy nie pozwalające funkcjonować mięśniom.
  Jedną elektrodę przykłada się na nerwie, drugą na mięśniu. Jeżeli nie wywołuje to skurczu mięśnia, znaczy, że nerw jest uszkodzony. Wtedy na dwóch końcach mięśnia układa się elektrody, by nastąpił skurcz. W ten sposób zapobiega się zanikowi mięśnia. Stymuluje się także mięśnie, którym grozi zanik z powodu unieruchomienia, np. złamanej kończyny. Kilkusekundowe skurcze mogą być nieprzyjemne, ale nie powinny boleć.

Fizykoterapia - ultradźwięki w fizykoterapii

Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo na chore kończyny. Rozbijają też złogi, np. kamienie nerkowe i żółciowe (to już metoda lecznicza wykraczająca poza fizykoterapię). Głowica z membranką pobudzaną elektrycznie przenosi na tkanki falę mechanicznych wibracji.

Ultradźwięki można łączyć z wcieraniem w skórę leków w formie żelu lub tłuszczu. Wtedy zabieg przypomina USG, tylko bez monitora. W przewlekłych stanach zapalnych dawki ultradźwięków powinny być nieduże; w chorobach mięśni, np. zgrubieniach, zwłóknieniach, zwapnieniach mogą być znacznie większe.

Polecany artykuł:

Kim jest fizjoterapeuta?
Ważne

Podczas zabiegów najczęściej kładziemy się na leżance, a nasze ciało zostaje oplecione kabelkami albo dotykają go tajemnicze przyrządy. To nic strasznego. Żaden zabieg nie powinien wywoływać nieprzyjemnych odczuć. Bywa jednak, że na początku u niektórych osób dolegliwości się zwiększają.

Tak reagują tkanki na nowy bodziec. Pogorszenie jest pozorne i potem z reguły następuje poprawa. Lekarz zleca najczęściej 10 zabiegów. Po nich chodzi się zwykle na gimnastykę, która ma za zadanie wykorzystać dobroczynne działanie fizykoterapii na mięśnie i ułatwić ich rozruszanie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mario Ali
|

w wielu przypadkach ćwiczenia i terapia pod okiem fizjoterapeuty są zalecane do fizykoterapii. w 90% fizykoterapia działa jako narzędzie przeciwbólowe, likwiduje skutki, ale przyczyny trzeba usunąć inną terapią.

Elwira Stefańska
|

Tytuł artykułu wygląda trochę jakby ktoś wymieniał jakieś zabiegi tortur. Ale fakt, rehabilitacja jest bardzo ważna. Wiem, że gdybym ja w odpowiednim czasie nie miała zrobionych pewnych zabiegów to nie wróciłabym tak szybko do zdrowia.

Ewelina Różycka
|

Sami specjaliści się wypowiadają. Ludzie idźcie do rehabilitanta zamiast czytać internetowe bzdury... jak byłem na turnusie w ośrodku w Grębiszewie to każdy rehabilitant nam tłumaczył wszystko łopatologicznie i nikt nie kierował nikogo na zabiegi, które moga zaszkodzić lub co najmniej nie pomoc.

Piotr
|

Witam. Jak wygląda teraz sytuacja? Udało znaleźć się pomoc? Pytam, bo moja mama po prądach ma identyczną sytuację.

Iwona
|

Trzeba chodzić do lekarza a nie wypytywać w internecie. Rehabilitant w ogóle co innego powiedział a w inernecie stek bzdur.

henryk
|

Witam serdecznie
Mam pytanie czy któryś z zabiegów rehabilitacyjnych na lędźwie
może powodować pogorszenie przerostu prostaty ?
Pozdrawiam

Rehabilitacja Łapanów
|

Ćwiczenia aerobiku i jednoczesne zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup są możliwe , ale tylko w określonych przypadkach. Wszystko zalezy od rodzaju schorzenia. Nie znając dokładnego rozpoznania trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie . Zasięgnij opinii ortopedy, który zlecał zabiegi.

sally
|

Nie wolno

ona
|

trzeba iść do dobrego neurologa w krakowie

Ewa
|

Mam brać zabiegi na kręgosłup; laser, pole magnetyczne i z użyciem prądów. Czy w tym czasie mogę chodzić na aerobik?