CZĘSTE DRĘTWIENIE RĄK I NÓG - przyczyny. Sprawdź, jakiej choroby to objaw

Częste drętwienie rąk i nóg może mieć rożne przyczyny. Zazwyczaj charakterystyczne uczucie mrowienia pojawia się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Ciągły uciska na nerwy i naczynia krwionośne znajdujące się w nogach, powoduje pojawienie się "mrówek", które znikają po zmianie pozycji. Jednak drętwienie kończyn może być również jednym z objawów choroby. Sprawdź, jakie są przyczyny częstego drętwienia rąk i nóg i jakiej choroby może być to objaw.

Częste drętwienie rąk i nóg to utrata czucia na skutek zaburzeń w dopływie krwi lub ucisku nerwów. Tym objawom może towarzyszyć pieczenie, a nawet ból rąk i nóg. Zazwyczaj na "mrówki" skarżą się osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, a długie siedzenie w jednej pozycji utrudnia dopływ krwi do kończyn (zwłaszcza nóg). Jednak czasem częste drętwienie rąk i nóg może wskazywać na stan chorobowy. Sprawdź, jakie są przyczyny częstego drętwienia rak i nóg.

Częste drętwienie rąk i nóg - przyczyny

Częste drętwienie rąk i nóg u zdrowych ludzi może być wynikiem stosowania niewłaściwej diety. Mrowienie i drętwienie kończyn może być objawem niedoboru witamin z grupy B (które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego) oraz magnezu i wapnia. Wówczas pojawiają się także drżenia mięśni czy często wyrywające ze snu bolesne skurcze nóg. Aby pozbyć się tych uciążliwych dolegliwości, należy uzupełnić dietę o produkty żywnościowe, bogate w te składniki odżywcze. Jednocześnie trzeba ograniczać spożywanie kawy i mocnej herbaty, które "wypłukują" witaminy i minerały z organizmu.

Drętwienie kończyn może być spowodowane długim siedzeniem w tej samej pozycji. Zazwyczaj pojawia się wtedy charakterystyczne uczucie mrowienia. W takiej sytuacji wystarczy wyprostować kończynę i unieść ją powyżej poziomu serca, by przywrócić prawidłowe krążenie krwi.

Drętwienie może pojawić się także przy uszkodzeniu przewodnictwa nerwowego wskutek narażenia na nasilone bodźce termiczne, np. oparzenie, odmrożenie.

Przyczyny drętwienia palców

Na jakie choroby wskazuje częste drętwienie rąk i nóg?

Nerwy wychodzące z różnych poziomów kręgosłupa odpowiadają za unerwienie rąk i nóg. Jeśli dojdzie do zmian zwyrodnieniowych kręgów, a w konsekwencji do niewłaściwego przewodnictwo nerwowego, może pojawić się drętwienie kończyn. Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa powodują drętwienia stóp, a zmiany w obrębie kręgów szyjnych wywołują drętwienie rąk.

Powodem omawianych dolegliwości może być również przepuklina krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku. Zbyt duży nacisk ze strony kręgów może powodować uwypuklenia pierścienia włóknistego, otaczającego jądro miażdżyste. W konsekwencji dochodzi do nacisku na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego lub samego rdzenia w obrębie kręgów szyjnych, co objawia się drętwieniem rąk.

Długa praca przy komputerze i związane z tym nienaturalne wygięcia dłoni, może być przyczyną zespołu cieśni nadgarstka, który objawia się ostrym bólem w nadgarstku i drętwieniem rąk.

Objawami RZS są ból i obrzęk stawów rąk i nóg, charakterystyczna sztywność poranna w stawach, a także bóle mięśni i, w początkowej fazie choroby, drętwienie rąk.

Choroba zwyrodnieniowa polega na zniszczeniu chrząstki stawowej, a w konsekwencji całej tkanki stawu. Choroba zwyrodnieniowa najczęściej atakuje staw biodrowy, kolanowy oraz kręgosłupa, jednak może dotyczyć właściwie każdego stawu, także tego w obrębie rąk i nóg.

  • Zmiany chorobowe w obrębie układu kostnego

- nowotwór kości - ucisku na nerw, wywołany przez rozrastający się w okolicy guz, może powodować drętwienie kończyn;

- choroba Pageta - infekcja bądź wadliwy gen nie pozwala na prawidłowy wzrost i rozwój kości. Jeśli tego typu zmiany są obserwowane w okolicy kręgosłupa, pojawiają się bóle mięśniowe, bóle stawów i drętwienie kończyn.

  • Choroby układu krwionośnego

Istotą omawianej dolegliwości jest zaburzenie w dopływie krwi do kończyn. W związku z tym jej przyczyną mogą być liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego:

  • zawał serca - jeśli drętwieniu tylko lewej ręki towarzyszy krótkotrwały ból serca (a konkretnie kłujący ból zamostkowy), może to oznaczać zbliżający się zawał serca;
  • choroba obwodowych naczyń krwionośnych to choroba, w której naczynia krwionośne w kończynach dolnych są zwężone, ograniczając przepływ krwi. Przyczyną takiego stanu jest miażdżyca. Zalegające w naczyniach krwionośnych blaszki tłuszczu zmniejszają dopływ krwi do nóg, co objawia się odrętwieniem;
  • napad przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) charakteryzuje się krótkotrwałym (trwającym niecałą dobę) wystąpieniem objawów uszkodzenia mózgu na skutek przejściowego niedokrwienia tkanki nerwowej mózgu;
  • systemowe zapalenia naczyń to choroba, w której dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych w wyniku procesu zapalnego. Uszkodzenie naczyń może prowadzić do zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, co może objawiać się m.in. brakiem czucia w kończynach.
  • Schorzenia mózgu

- na udar niedokrwienny mózgu może wskazywać jednoczesne drętwienie ręki nogi tylko po jednej stronie ciała;- guz mózgu - rozwijający się guz może uciskać na nerwy rdzeniowe, powodując drętwienie kończyn;- zapalenie opon mózgowych.

Zespół Guillaina-Barrégo, zwany też ostrą polineuropatią zapalną, to choroba obwodowego układu nerwowego. W wyniku zaburzenia przewodnictwa nerwowego dochodzi do drętwienia stóp i dłoni, które stopniowo obejmuje coraz większy obszar ciała. Potem można zaobserwować osłabienie siły mięśniowej kończyn, co objawia się np. trudnościami z wchodzeniem po schodach, stawaniem na palcach, zaciskaniem dłoni i unoszeniem rąk. WAŻNE! Wystąpienie objawów choroby często jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych bądź układu pokarmowego.

To choroba prowadząca do procesu zapalnego wielu tkanek i narządów. Jeśli choroba obejmie mózg i układ nerwowy, zazwyczaj pojawiają się m.in. bóle głowy, drętwienie i ból rąk i nóg, drgawki.

Uszkodzenie przewodnictwa nerwowego wskutek narażenia na substancje toksyczne, np. ołów, może przyczynić się do drętwienia kończyn.

Niedobór witamin z grupy B może być wynikiem nie tylko stosowania nieprawidłowej diety, lecz także chorób, które uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie (np. celiakii).

Częste drętwienie rąk i nóg a choroby neurologiczne

Stwardnienie rozsiane

Drętwienie i drżenie rąk u osób w młodym wieku może być spowodowane stwardnieniem rozsianym.

Padaczka

W przebiegu padaczki może dojść do tzw. napadów ogniskowych (częściowych), które objawiają się drgawkami w obrębie ręki i uczuciem drętwienia.

Parestezja

Parestezja, zwana czuciem opacznym, to wrażenie mrowienia, drętwienia kończyn. Zaburzenie czucia powstaje najczęściej na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych. Parestezja może objawiać się także wrażeniem uczucia zimna lub gorąca na skórze.

Nerwica

Drętwienie rąk i nóg może być spowodowane stanem napięcia nerwowego. Tego typu pobudzenie centralny układ nerwowy "przekazuje" innym narządom, co może objawiać się drętwieniem czy drżeniem kończyn.

Migrena

Objawem migreny najczęściej jest drętwienie części twarzy, jednak czasami pojawia się również mrowienie rąk.

Neuropatia

Stan zapalny nerwów obwodowych powoduje zaburzenie przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych, czego konsekwencją jest ból, drętwienie, mrowienie czy uczucie "palenia" kończyn. W zależności od przyczyn uszkodzenia nerwów, wyróżniamy neuropatię:

  • polekową - uszkodzenie nerwów może być spowodowane przez leki, takie jak: np.: izoniazyd, nitrofurantoina, leki przeciwnowotworowe;
  • alkoholową - u większości alkoholików dochodzi do uszkodzenia nerwów, czego skutkiem jest odrętwienie kończyn dolnych;
  • neuropatię cukrzycową - to powikłanie po cukrzycy, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia zakończeń włókien nerwowych. Pierwszymi objawami choroby są mrowienie stóp i rąk oraz zmniejszona wrażliwości na temperaturę. Nieco później pojawia się drętwienie, a także naprzemienne odczuwanie zimna lub gorąca.

Inną przyczyną drętwienia kończyn może być trąd - zakaźna choroba skóry i nerwów. Występuje głównie w krajach słabo rozwiniętych. Do zarażenia dochodzi przez długotrwały i bezpośredni kontakt z osobą chorą, a jednym z wczesnych objawów jest drętwienie i mrowienie dłoni oraz stóp.

Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk u kobiet w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi, które prowadzą do zatrzymywania wody w organizmie. W torebce stawowej nadgarstka, przez którą przechodzą liczne nerwy, dochodzi do obrzęków. Wywołuje to nacisk na poszczególne nerwy, czego objawem jest uczucie odrętwienia dłoni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Siwa Budda
|

WOW

Arteq
|

Mnie nadgarstki bolały już dłuższy czas, ale ignorowałem to, bo dużo
czasu pracuję przy komputerze. Zaczęło być niestety coraz gorzej, aż
czułem drętwienie i taką słabość w rękach. W końcu jak zdecydowałem się
pójść do lekarza, zrobiłem wszystkie badania jakie kazał i skierował
mnie na falę. Na początku byłem sceptycznie nastawiony, bo tylko raz w
tygodniu taki zabieg. Ale okazało się, że po serii takich fali to coraz
mniej bolało, pod koniec jeszcze dodali mi do fali neuromobilizacje i
przestało boleć całkiem i siła też wróciła. Wydaje mi się, że to też
zależy od sprzętu i umiejętności terapeuty. Na szczęście skończyło się bez operacji.

LRA
|

Jasiek,

Ja mam podobnie tyle że w wieku 55 lat. Jaką dietę zastosowałeś?

Wioletta
|

A jaka dietę Pan stosuje jeśli można wiedzieć

Jasiek
|

Brawo. Całkowicie się zgadzam z Tobą. Ja też tak miałem. W wieku 45 lat groziło mi protezy stawów kolanowych. Wszystko bolało a ranne wstawanie było katorgą. Po zastosowanie prawidłowej diety wszystko samo się unormowało. Teraz mam 74 lata i końskie zdrowie. Nic nie boli wszystko chodzi jak w zegarku szwajcarskim włącznie ze sferą seksualną.

Basia
|

Stany zapalne często powodują mrowienie i ból, tak na dobrą sprawę to nie wiadomo czy bolą nas mięśnie kości czy naczynia krwionośne. po obserwacji swojego ciała doszłam do wniosku że to jest winna kilku skladników mojej diety i po prostu braku ruchu! złe krązenie, kiepski stan żył. Wyeliminowałam do zera nabiał i pszenicę- nie gluten! tylko pszenicę- i zaczęłam stosowac modrzew dahurski i witaminę C i wit.z grupy B. i to wszystko. przeszło.

Ted.
|

Odnosząc się do wypowiedzi"zwykły trup" ,chciałbym wiedzieć na jakiej podstawie kolega twierdzi ,że drętwienie kończyn może powodować glutaminian sodu dodawany do potraw. Czy przeprowadzano badania które potwierdzają tę tezę ?

zwykly_Trup
|

Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia (nie choroby) jest zjedzenie E621 glutaminianu sodu , który jest wzmacniaczem smaku w produktach przetworzonych.
Ludzie sami sypią go do zupy , w postaci "warzywka" - żółtego proszku i zdziwieni, ze drętwieją :) Glutaminian wpływa na przekazywanie bodźców nerwowych, drętwienie, zaburzenie neuroprzekaźników - magnezu, jedyny narkotyk dopuszczony do użytku domowego i powszechnie dostępny, w naturze występował w dużych ilościach w glonach używanych przez Japończyków jako potrawa i dodatek.
Śladowa ilość, zawarta naturalnie w mięsie nie jest szkodliwa.

marysia 09
|

witam dretwieją mi rece i wcale nie mam siedzącej pracy(pakuje ksiązki)równiez w dzien pobolewają,,,chciałabym sprawdzić jakie mogą być przyczyny tyle ze nie wiem do jakiego lekarza z tym sie udać,,,może ktos pomóc? dziękuje

oleolefizole
|

u mnie tez "kompetentna" Pani zdiagnozowała zespół cieśni kanału nadgarstka i wysyłała na operację. termin za rok odwołałam gdyż po konsultacjach z fizjoterapeutami okazało się że problem jest od kręgosłupa. Oczywiście praca na komputerze od 5 lat po 10 godzin dziennie= zespół cieśni kanału nadgarstka z założenia bez głębszej diagnostyki funkcjonalnej... W dobie dzisiejszej mentalności lekarzy i ich pracy wedle warunków nfz a nie wedle tego co najlepsze dla pacjenta proponuję ci skonsultować diagnozę z niezależnym lekarzem, któremu nie powiesz od razu diagnozy tylko niech sam cię zdiagnozuje a ty powiedz tylko objawy....