Czy skoki ciśnienia mogą być spowodowane depresją? [Porada eksperta]

2013-09-04 16:54 Barbara Kosmala

Moja mama ma 78 lat, w ostatnich miesiącach schudła 8 kilogramów, ma skoki ciśnienia od 100/60 do 230/110. Narzeka na nudności lub drętwienie lewej ręki. Ma niedoczynność tarczycy. Przeprowadzone badania nic złego nie wykazały. Jest bardzo słaba. Czy to może być depresja?

Pani Doroto, mama ma przede wszystkim liczne obciążenia internistyczne, znaczne wahania ciśnienia, chudnięcie 8kg (to może być ponad 10% masy ciała?), osłabienie, drętwienie lewej ręki (zmiany w kręgosłupie? bóle wieńcowe?). Mogą one być objawem choroby organicznej. Po ustabilizowaniu ciśnienia tętniczego (ciśnienie tętnicze nie powinno przekraczać 200/100 mmHg) oraz ewentualnym wykonaniu badań diagnostycznych przewodu pokarmowego (gastroskopia) ostatecznie możemy uznać, że objawy mogą być związane z depresją, choć przyczyną depresji prawdopodobnie są zmiany organiczne (nadciśnienie i miażdżyca), sama w sobie depresja nie jest przyczyną, aż tak wysokich skoków ciśnienia tętniczego. Proszę zwrócić się do psychiatry, który po ustaleniu diagnozy może włączyć łagodne leki przeciwdepresyjne. Pozdrawiam B.K.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Kosmala

Kierownik Poradni Psychoterapii i Rozwoju Osobistego "Empatia", psycholog, dyplomowany i certyfikowany psychoterapeuta http://poradnia-empatia.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE