Objawy nerwicy lękowej [Porada eksperta]

2013-10-02 17:14

Jestem kobietą w wieku 43 lat. Od wielu lat zmagam się z nerwicą. Głównie jest to nerwica lękowa. Raz jest lepiej biorę leki, a potem przechodzi, wycisza się i powraca znowu. Obecnie dolegliwości nasiliły się. Mam kłopoty ze zdrowiem. Miesiąc temu przeszłam operację kręgosłupa, jestem już długi czas na zwolnieniu lekarskim. Przed operacją były straszne bóle kręgosłupa i rwa kulszowa. Sytuacja ta spowodowała u mnie lęki o stan zdrowia, który po operacji nie poprawiał się tak, jak bym tego oczekiwała. Co dzień moje myśli skupiają się na sprawdzaniu swojego ciała czy jest lepiej, czy nie. Od jakiegoś czasu pojawiły się u mnie mrowienia, najpierw w nogach, rękach a teraz na całym ciele, aż do czubka głowy. Ciągle myślę, że jest to poważna choroba typu stwardnienie rozsiane. Już rok temu miałam takie objawy, ale w mniejszym stopniu moje przypuszczenia doprowadziły do pobytu w szpitalu i zbadania płynu mózgowo-rdzeniowego w kierunku SM. Gdy lęk się nasila, objawy także wzrastają i odwrotnie. Po zażyciu tabletki uspakajającej objawy wyciszają się, ale nie ustępują całkowicie. Teraz znowu wyczytałam, że to może być neuropatia obwodowa, lęk znowu wzrasta i objawy pogarszają się. Nadmieniam, że wcześniej byłam u neurologów i sygnalizowałam problem, ale po badaniu neurologicznym nie stwierdzili nieprawidłowości i powiedzieli, że to na tle nerwowym. Ja jednak martwię się tymi objawami, czy rzeczywiście takie mrowienia, drętwienia, jakby kłucia, szczypania skóry mogą występować w nerwicy. Proszę o radę , bo jestem już u kresu wytrzymałości. Dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Witam,

1. Polecam artykuł na temat tego, jak powstają objawy nerwicowe. Moje doświadczenia z pacjentami cierpiącymi na lęk o zdrowie skłoniły mnie do napisania artykułu wyjaśniającego mechanizm powstawania objawów z ciała.

Polecam artykuł, Kosmala, B..; Bukowski, S. (2005) Mechanizmy i terapia hipochondrii w świetle koncepcji poznawczo-behawioralnej. Psychoterapia, 1, s. 49-56.

Artykuł dostępny jest w zakładce publikacje, na stronie internetowej: http://poradnia-empatia.pl

2. W nerwicy lękowej i lęku o zdrowie objawy utrzymują się lub zmieniają swój obraz pomimo nie występowania choroby organicznej (np. neurologicznej.

3. Objawy mogą przypominać część objawów choroby organicznej, np. SM

4. Warte uwagi jest Pani trafne spostrzeżenie: ,,Gdy lęk się nasila objawy także wzrastają i odwrotnie". Właśnie taki mechanizm pojawia się w nerwicy. Warto, żeby Pani sama się koiła i uspokajała, gdy dostrzega taką istotną zależność.

- Takie objawy, jak: ,,mrowienia, drętwienia, jakby kłucia, szczypania skóry" jak najbardziej pojawiają się w nerwicy - Warto, żeby poszukiwała Pani pomocy nie tylko u specjalistów od chorób ściśle medycznych, ale podjęła się psychoterapii, jak również wypróbowała różne formy leczenia farmakologicznego. Czasem leki przeciwdepresyjne zmniejszają objawy nerwicowe. Powodzenia

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta