Jak wybaczyć zdradę? [Porada eksperta]

2013-10-02 16:04

Witam, tydzień temu dowiedziałam się, że rok temu zdradził mnie chłopak. Zrobił to z przyjaciółką swojej siostry po tym jak ubzdurał sobie, że to ja go zdradziłam (co nie miało miejsca). Boli mnie, że przez rok się nie przyznał, nawet jak już wiedziałam, to dalej się wypierał. Dwa miesiące temu urodziłam mu dziecko. Nie wiem, co mam zrobić. Sytuacja jest o tyle trudna, że 3 miesiąc po tej zdradzie wyjechaliśmy z kraju. Nie wiem, czy wracać do Polski - do niczego, czy zostać z nim. Jednak nie wyobrażam sobie związku bez zaufania. Nie mogę pozbyć się obrzydzenia. Proszę o pomoc. Co zrobić, by wybaczyć? :(

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Witam, Pani sytuacja jest faktycznie trudna. Tym bardziej, że:

- Nie można zaprogramować swoich uczuć i szybko narzucić sobie nowych odczuć. Proces budowania zaufania jest zazwyczaj długi.

- Fakt, że Pani zamierza przebaczyć jest już sam w sobie godny docenienia.

- Bardzo trudno jest przebaczyć winę i zaufać osobie, która nie bierze odpowiedzialności za swoje zachowania, oszukuje, zaprzecza faktom. Znacznie łatwiej jest budować zaufanie, gdy partner wykazuje starania, przeprasza, prosi o zaczynanie od nowa.

- Warto, żeby szczerze rozmawiała Pani z partnerem o swoich odczuciach żalu, krzywdy, braku zaufania, ale także o pragnieniu budowania zaufania na nowo.

- Warto, żeby nie myliła Pani dwóch zagadnień. Może Pani odczuwać poczucie krzywdy i nie jest to równoznaczne z brakiem przebaczenia. Uczucie braku zaufania również może być naturalną konsekwencją tego, co dzieje się w związku, a nie braku przebaczenia.

- Czasem zdradzone osoby biorą odwet lub karzą zdradzających partnerów np. poprzez wielogodzinne wzbudzanie poczucia winy. Takie zachowanie może jedynie pogłębiać kryzys w związku i to właśnie możemy nazywać brakiem przebaczenia.

Jeśli tego Pani nie robi, to być może Pani problem leży bardziej w tym, że chce Pani szybko ,,zaprogramować" swoje uczucia, a nie boryka się z brakiem przebaczenia, którego wyjaśnienie opisałam wyżej. Powodzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta