Napięcie i stres po zakończeniu związku [Porada eksperta]

2013-10-29 14:58

Od około 3 tygodni moje samopoczucie uległo zmianie. Czuję się zmęczona, smutna, wszystko mnie boli, począwszy od bólu głowy, poprzez mięśnie, nasiliło mi się pocenie, nie wysypiam się w nocy. Budzę się czasami po kilka razy w nocy. Czuję się smutna i rozdrażniona. Czy to są oznaki stresu, czy może początek depresji? Wspomnę może, że niedawno wyszłam z toksycznego jednostronnego związku, który trwał ponad 5 lat.

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Opisane przez Panią objawy mogą wynikać z reakcji na stres. Na podstawie powyższych danych nie mogę ani potwierdzić, ani wykluczyć, czy przeżywa Pani adekwatny do sytuacji rozstania smutek i nastrój depresyjny.

Do postawienia diagnozy depresji między innymi konieczne jest doświadczanie wielu objawów, np. obniżonego nastroju, utraty zainteresowań, zmniejszenia aktywności przez większość dni w okresie trwającym minimum 3 miesiące.

W celu bliższej diagnozy warto udać się na konsultację psychiatryczną, szczególnie jeśli objawy będą się utrzymywały lub ich nasilenie będzie dla Pani dokuczliwe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta