Napięcie i stres po zakończeniu związku [Porada eksperta]

2013-10-29 14:58 Barbara Kosmala

Od około 3 tygodni moje samopoczucie uległo zmianie. Czuję się zmęczona, smutna, wszystko mnie boli, począwszy od bólu głowy, poprzez mięśnie, nasiliło mi się pocenie, nie wysypiam się w nocy. Budzę się czasami po kilka razy w nocy. Czuję się smutna i rozdrażniona. Czy to są oznaki stresu, czy może początek depresji? Wspomnę może, że niedawno wyszłam z toksycznego jednostronnego związku, który trwał ponad 5 lat.

Opisane przez Panią objawy mogą wynikać z reakcji na stres. Na podstawie powyższych danych nie mogę ani potwierdzić, ani wykluczyć, czy przeżywa Pani adekwatny do sytuacji rozstania smutek i nastrój depresyjny.

Do postawienia diagnozy depresji między innymi konieczne jest doświadczanie wielu objawów, np. obniżonego nastroju, utraty zainteresowań, zmniejszenia aktywności przez większość dni w okresie trwającym minimum 3 miesiące.

W celu bliższej diagnozy warto udać się na konsultację psychiatryczną, szczególnie jeśli objawy będą się utrzymywały lub ich nasilenie będzie dla Pani dokuczliwe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Kosmala

Kierownik Poradni Psychoterapii i Rozwoju Osobistego "Empatia", psycholog, dyplomowany i certyfikowany psychoterapeuta http://poradnia-empatia.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE