Mój brat jest uzależniony od hazardu [Porada eksperta]

2013-06-10 17:18

Witam, mamy z rodzicami coraz poważniejszy problem z moim młodszym bratem, który najprawdopodobniej jest uzależniony od hazardu lub/i narkotyków. Zaczęło się od tego, że mama zauważyła brak pieniędzy, tzw. zaskórniaków, po czym wyszło, że to on "podbierał" rodzicom te pieniądze. Brat gra w maszyny od dłuższego czasu, może nawet od kilku lat. Obecnie rodzice ukrócili mu dostęp do jakichkolwiek pieniędzy, bo tyle ich nam nakradł, że to się w głowie nie mieści. Chłopak stał się bardzo, ale to bardzo agresywny, nie cofnie się przed niczym. Zaczął wynosić z domu wartościowe rzeczy, oczywiście nie swoje, np. złoto. Ostatnio zginął też mój rower. Brat stwierdził, że ukradli, ale bardzo w to wątpię. Strasznie jest pobudzony, nie chodzi do szkoly od jakiegoś czasu obrzuca wyzwiskami rodzicow i mnie, nie szanuje nikogo z domowników. Znika na całe dnie z domu, po czym wraca i wszczyna awantury, gdzie też "wyciąga" ręce do taty. Jesteśmy bezsilni, bo nikt ani nic nie ma na niego wpływu. Ostatnio zaczął nas straszyć, że "roz*ebie nam glowy", "powybija okna" itd... Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz gorsza, boję się że dojdzie do jakiejś tragedii. Brat za 2 tygodnie kończy 18 lat i ma masę długów. Mogę liczyć na jakąś pomoc? Z góry dziękuję. Pozdrawiam M.

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Witam, Warto, żeby: 1. Poszukała sobie Pani wsparcia w tej trudnej i obciążającej sytuacji. 2. Nauczyła się rozmawiać z osobą uzależnioną. 3. Ewentualnie można przeprowadzić interwencję wobec osoby uzależnionej.

Żeby powyższe cele uzyskać proszę zgłosić się do państwowej lub prywatnej placówki specjalizującej się w leczeniu uzależnień. Tam też uzyskuje się pomoc jako rodzina osoby uzależnionej. I. Jeśli jest Pani spoza województwa mazowieckiego, to proszę kliknąć w link http://www.nfz.gov.pl/new/index.php Na stronie NFZ, w lewej kolumnie są wymienione województwa. Potem wyświetla się wyszukiwarka specjalistów, np. terapeuta uzależnień. II. Jeśli pochodzi Pani z Warszawy, to polecam zadzwonić na infolinię Centrum Odwykowego (http://www.centrumodwykowe.waw.pl). Ten Punkt Obsługi Pacjenta pracuje w godzinach 8.00 - 20.00 od poniedziałku do piątku. Pacjent może telefonicznie (+48 22 813 27 65) załatwić większość spraw dotyczących jego leczenia w Poradni: umówienie się na rozmowę wstępną z terapeutą,  zapisy na sesję indywidualną z terapeutą zmianę terminu spotkania z terapeutą,  zapisy na konsultację z prawnikiem,  zapisy na konsultację z pracownikiem socjanym,  zapisy do lekarza internisty lub psychiatry.  W Punkcie Obsługi Pacjenta staramy się o nawiązanie dobrego kontaktu osobistego, w którym żadna ze stron nie odczuwa skrępowania, z otwartością reagujemy na to, co przekazuje nam pacjent.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta