Udar niedokrwienny mózgu (zawał mózgu): objawy, przyczyny, leczenie, skutki

2019-05-29 14:34 Monika Majewska

Udar niedokrwienny mózgu (zawał mózgu) to częściowe lub całkowite zakłócenie pracy mózgu, które wynika z jego niedokrwienia i trwa dłużej niż dobę. Gdy w naczyniach powstanie zakrzep lub zator, krew nagle przestaje dopływać do pewnego obszaru mózgu i dochodzi do zawału mózgu, czyli udaru niedokrwiennego. Jakie są przyczyny i objawy udaru niedokrwiennego? Na czym polega leczenie?

Spis treści:

  1. Udar niedokrwienny mózgu: przyczyny
  2. Udar niedokrwienny mózgu: objawy
  3. Udar niedokrwienny mózgu: diagnostyka
  4. Udar niedokrwienny mózgu: pierwsza pomoc i leczenie
  5. Udar niedokrwienny mózgu: rehabilitacja
  6. Udar niedokrwienny mózgu: jak zapobiegać?
  7. Udar niedokrwienny mózgu: skutki

Udar niedokrwienny mózgu (zawał mózgu) to najczęściej występująca postać udaru mózgu, która stanowi 70-80 proc. wszystkich jego przypadków. Na szczęście leczenie udaru niedokrwiennego mózgu może być skuteczne - pod warunkiem, jeśli chory otrzyma pomoc w ciągu kilku godzin od pojawienia się objawów zawału mózgu.

Udar niedokrwienny mózgu: przyczyny

Mechanizm powstawania udaru niedokrwiennego mózgu jest podobny do zawału serca, stąd inne jego określenie – zawał mózgu. Do zawału serca dochodzi wtedy, gdy zamknięciu ulegnie tętnica doprowadzająca krew do serca. Z kolei zawału mózgu jest wynikiem zamknięcia tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. Wyróżnia się trzy podstawowe przyczyny zawału mózgu:

   • zakrzep dużej tętnic

Jest wynikiem miażdżycy naczyń krwionośnych. Czynnikami ryzyka jej rozwoju są nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu (hipercholesterolemia), cukrzyca, palenie papierosów. W związku z tym u osób z tymi czynnikami prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca jest większe niż u tych, które ich nie mają.

Wśród najważniejszych czynników ryzyka zawału mózgu wymienia się migotanie przedsionków serca. Szacuje się, że aż ok. 20-25 proc. udarów mózgu ma związek z migotaniem przedsionków.

 • uszkodzenie małych tętniczek

W przebiegu niektórych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego, może dojść do uszkodzenia małych tętniczek. Skutkiem jest usztywnienie ściany naczynia, zwężenie ich światła, a czasami pełna niedrożność. Powstają wówczas małe obszary niedokrwienia mózgu – jest to tzw. mały udar mózgu. Inne jego określenie to przemijające niedokrwienia mózgu, gdyż jego objawy utrzymują się zwykle 15-60 minut, najdłużej 24 godziny, i same ustępują całkowicie.

Są to objawy ostrzegawcze - jeśli ciśnienie krwi lub poziom cukru nie zostaną uregulowane, dochodzi do powstania coraz to nowych obszarów niedokrwienia, a w końcu do pełnego, dokonanego udaru mózgu.

 • udar mózgu w wyniku zatoru pochodzącego z serca

W przebiegu niektórych chorób serca w jego wnętrzu może się utworzyć skrzeplina krwi. Czasami dochodzi do oderwania się jej fragmentu, który z prądem krwi może dopłynąć do tętniczki mózgowej i spowodować jej zamknięcie, co skutkuje zawałem mózgu.

Chorobą, która w sposób szczególny sprzyja powstawaniu skrzeplin w sercu, jest migotanie przedsionków. Inne możliwe przyczyny to wady zastawek serca, zapalenie wsierdzia, układowe zapalenie naczyń.

Warto wiedzieć

Ze względu na czas trwania udaru niedokrwienny dzieli się na:

 • przemijający atak niedokrwienny mózgu, inaczej mały udar lub mini udar, (TIA)- objawy niedokrwienia utrzymują się maksymalnie do 24 godzin
 • odwracalny udar niedokrwienny mózgu - objawy ustępują w ciągu kilku (zwykle ok. 3) tygodni
 • dokonany udar niedokrwienny mózgu - objawy utrzymują się dłużej

Udar niedokrwienny mózgu: objawy

  • asymetria twarzy (obniżenie kącika ust, opadanie powieki, uczucie "drętwienia" w obrębie twarzy)
  • zaburzenia mowy (niewyraźna lub bełkotliwa mowa, problemy z rozumieniem mowy, problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa)
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi (towarzyszą im nudności, wymioty)
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia siły mięśniowej oraz czucia kończyn lub tułowia (nagłe osłabienie siły mięśniowej oraz porażenie kończyny lub połowy ciała, nagłe zaburzenia czucia w obrębie kończyny lub połowy ciała, nagłe zaburzenia chodu)
  • zaburzenia świadomości

  Czytaj też:

  Jak uchronić się przed UDAREM MÓZGU - profilaktyka

  Dieta po udarze. Jak żywić chorego po udarze?

  Oddział Udarowy. Na czym polega specyfika pracy na oddziale dla udarowców?

   Źródło: youtube.com/Fundacja Udaru Mózgu

   Udar niedokrwienny mózgu: diagnostyka

   Udar niedokrwienny mózgu: pierwsza pomoc i leczenie

   Jeżeli chory dostał udaru mózgu, należy go natychmiast odwieźć do szpitala, a najlepiej wezwać pogotowie ratunkowe.

   Chorzy z udarem powinni, o ile tylko jest to możliwe, być leczeni w oddziale udarowym. Jeżeli chory dotrze do szpitala odpowiednio szybko od wystąpienia pierwszych objawów i okaże się po wykonaniu TK głowy, że ma udar niedokrwienny, istnieje możliwość nowoczesnego leczenia trombolitcznego. Lek rozpuszcza skrzep, który zamyka naczynie. Leczenie to można zastosować do 4,5 godzin od początku objawów.

   Jeżeli pacjent szybko trafi do szpitala, można jeszcze w dużym stopniu zapobiec uszkodzeniu mózgu. Wtedy istnieje bowiem szansa na udrożnienie zamkniętego naczynia mózgowego i przywrócenie krążenia w obszarze, który wprawdzie jest niedokrwiony, ale wciąż jeszcze żywy. Po kilku godzinach (zwykle 5-6) rejon trwałego uszkodzenia mózgu najczęściej w całości pokryje się z obszarem niedokrwienia.

   Udar niedokrwienny mózgu: rehabilitacja

   W szpitalu, oprócz podawania leków, chory powinien rozpocząć rehabilitację: ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia funkcji mowy, sprawności myślenia. Rehabilitacja powinna być rozpoczęta najwcześniej jak to możliwe.

   Udar niedokrwienny mózgu: jak zapobiegać?

   Przede wszystkim należy leczyć choroby, które są czynnikami ryzyka udaru mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy podwyższony poziom cholesterolu. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka udaru mózgu, zarówno krwotocznego, jak i niedokrwiennego, jest nadciśnienie tętnicze, dlatego trzeba kontrolować i skutecznie leczyć tę chorobę.

   Ryzyko wystąpienia udaru znacznie zmniejsza też zdrowy styl życia - właściwa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie nałogów, zwłaszcza palenia papierosów i nadużywania alkoholu. Dotyczy to zwłaszcza tytoniu, który jest silnym czynnikiem udaru mózgu. Rzucenie palenia już w pierwszym roku pozwala zmniejszyć ryzyko udaru o 50 proc. Należy również dbać o jakość i skład kaloryczny posiłków.

   Udar niedokrwienny mózgu: skutki

   W wyniku niedokrwienia mózgu, jego komórki obumierają i jest to proces nieodwracalny. Skutkuje to niepełnosprawnością pacjenta. Chorych po udarze nie może korzystać z toalety bez specjalnych udogodnień, wymaga pomocy przy chodzeniu i przy jedzeniu. Następstwem udaru mózgu mogą też być zaburzenia mowy, zaburzenia świadomości, depresja.

   Gdzie szukać pomocy

   Fundacja Udaru Mózgu

   Celem Fundacji jest działalność na rzecz chorych i ich rodzin, cierpiących z powodu udaru mózgu oraz innych chorób neurologicznych oraz działalność na rzecz ochrony zdrowia i opieki społecznej. Więcej informacji można zaleźć na stornie www.fum.info.pl

   Nowoczesne metody leczenia udaru mózgu

   Nowoczesne metody leczenia udaru mózgu
   Polecamy e-poradnik
   1,50 zł

   Polecamy e-poradnik

   Z poradnika dowiesz się:

   • co jeść, by osiągnąć wymarzony rezultat
   • które produkty są zakazane
   • dlaczego wystarczy ćwiczyć co drugi dzień
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   KOMENTARZE
   wiedza
   |

   suplementacja witamina K2 na bozbycie sie zwapnien w tetnicach i suplementacja nattokinazą na usuniecie zakrzepow z zyl. suplementowac 3-6 miesiecy w zaleznosci od zapchania tetnic/zyl. wszystko w temacie.

   Marta
   |

   W czasie zeszłorocznego urlopu dostałem na lotnisku w Hiszpanii (Malaga) taki zawał,
   Zawieźli mnie zaraz do szpitala. Po pół godzinie byłem zbadany i przełożono mnie do specjanej stacji tej kliniki uniwersytetu Malaga.
   Niestety dostałam zapalenie płuc i wysoką gorączkę.
   W ciągu 9 dni zwolniono mnie słabą ale bez negatywnych objaw.
   Po 3 miesiącach jechałem rowerem i pływałam w basenie i grałam w siatkówkę.

   anonim
   |

   3 tygodnie temu mój mąż przeszedł udar niedokrwienny mózgu .Miał paraliż twarzy i zanik mowy .Wielki ból głowy i zawroty .Dziś od dwóch dni jest w domu .Nie ma siły ,jest bardzo słaby , przerażony .Mowę odzyskał ,paraliż powoli ustępuje .Czy taki udar może się powtórzyć ????strasznie się boję co będzie dalej.

   do Polaka
   |

   Przede wszystkim nie potrzebujemy takich "patriotów" jak Ty. To właśnie dzięki ludziom Twojego pokroju świat jest takim szambem, jakim jest. Jesteś wstrętnym, obrzydliwym człowiekiem.

   Alina
   |

   Moja mama miała udar krwotoczny, który spowodował u niej niedowład w lewym ręku oraz problemy z mową. Przeszła udar w wieku 55 lat i prawie się załamała, bo jeszcze pracowała na pełen etat i lubiła to co robiła, a mianowicie bycie krawcową. Szukalismy dla niej pomocy w wielu miejscach, w końcu znależlismy Tabitę - klinikę w Konstancinie niedaleko Warszawy gdzie otrzymała bardzo profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji ręki oraz mowy. Niestety nie udało się mowy przywrócic nw 100%, ale ręka jest na tyle sprawna, że może nadal wykonywać swoj zawód. A to wszystko dzieki staraniom rehabilitantów i pielęgniarek z Tabity. Serdecznie ich pozdrawiam :)

   Polak
   |

   Poszukaj pomocy w Niemczech bo dzieki temu zyjesz. Do naszego kraju nie wracaj. Nie potrzeba nam takich "patriotów"

   Marzena
   |

   miałam udar ,objawy hm ciężkie zaroty głowy,nudności z bardzo ciężkimi wymiotami lekki ból głowy kierujace kłujace bolesnie w miare lekko w strone oka ,pisze o lewej stronie głowy ,ból tył glowy zaczynajacy sie od górnej granicy kreguszyjnego idacy w gore .i w głomb głowy,trwały obiawy 6 - 7godzin ,jak leżałam totalnie bez ruchu był spokoj ,ale tylko mały ruch kaszel kichanie obrót głowy delikatny zaraz wymioty i odbijanie sie powietrza buuu okropienstwo , i tak skonczym na szczęście na ojomie neurologi na moje szczęscie w niemczech ,nie w polsce i może dlatego żyjepozdrawiam,ALE NIE MAM ŻADNYCH ANOMALI ŻADNYCH ,ZASTANAWIAM SIE JAK TO JEST MOZLIWE

   Henryk
   |

   No cóż chciałbym Ci pomóc ale niestety moja wiedza jest w tym temacie bardzo nikła. Dobrze by było byś może dotarła do jakiegoś renomowanego neurologa.

   Anna
   |

   Jestem pełna podziwu,moja mama po udarze miała porażony układ podniebienny,język i przełyk,prawie nie mówiła.Poprzez ćwiczenia , czytanie sylabami itd ,mowa i pełna samoobsługa przy jedzeniu doszła do prawidłowych funkcji .Niestety pamięć jest w stanie prawie fatalnym ,nie pamięta nawet czynności wykonanych przed kilkoma minutami.Ona zdaje sobie z tego sprawę. Czasami są przebłyski pamięci ale rzadko i na krótko.

   Henryk
   |

   Nie było łatwo, ale bardzo wspierała mnie moja żona,to ona woziła mnie na wózku do neurologów i psychiatrów.Dziś funkcjonuję prawie normalnie oczywiście przy lekach wspomagających.