Prawidłowe ciśnienie krwi. Norma ciśnienia tętniczego

2020-02-20 7:42 Monika Majewska

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Norma ciśnienia tętniczego krwi zależy od kilku czynników, m.in. od wieku. Inne będą prawidłowe wartości ciśnienia krwi u dzieci, inne u dorosłych, a nieco inne u osób starszych. Wyjątki od przyjętej normy są także u osób chorych na cukrzycę i z chorobami nerek. Przeczytaj albo posłuchaj i sprawdź, jakie są normy dla ciśnienia tętniczego w zależności od wieku i chorób.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Norma ciśnienia tętniczego krwi zależy od wieku i kilku innych czynników. Inne będą prawidłowe wartości ciśnienia krwi dla dzieci, inne dla dorosłych, a nieco inne dla osób starszych. Wyjątki od przyjętej normy są także u osób chorych na cukrzycę i z chorobami nerek.

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ściany największych tętnic w czasie skurczu serca, a potem jego rozkurczu.

W trakcie pomiaru ujawnia się też trzecia wartość – puls czyli tętno, czyli liczba uderzeń serca w ciągu minuty. Jego poziom zmienia się w dłuższych i krótszych okresach.

Długookresowe zmiany tętna mogą być związane z wiekiem lub stanem zdrowia, średniookresowe zmiany pulsu zależne są od pory dnia i nocy, aktywności, stanu psychicznego, spożytych używek, a krótkookresowe od cyklu pracy serca

Ciśnienie skurczowe to siła, z jaką krew zaczyna krążyć w naczyniach na skutek skurczu mięśnia sercowego.

U dorosłych idealną normą przyjętą dla ciśnienia skurczowego jest 120. Jeżeli regularnie przekracza 140, mamy nadciśnienie. Jeżeli waha się między 120 a 140, jesteśmy nim zagrożeni. To powód, aby regularnie robić pomiary.

Ciśnienie rozkurczowe to siła naporu krwi na tętnice, gdy serce jest w spoczynku, czyli pomiędzy jego uderzeniami. Prawidłowa wartość to 80. Jeżeli zbyt często osiąga wartość 90, można podejrzewać nadciśnienie.

Spis treści

 1. Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dzieci
 2. Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dorosłych
 3. Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u osób starszych
 4. Prawidłowe ciśnienie krwi u chorych na cukrzycę i z chorobami nerek
WYPRÓBUJ: Ciśnieniomierz OMRON-M 3 Comfort
189,99 zł

WYPRÓBUJ: Ciśnieniomierz OMRON-M 3 Comfort

Automatyczny, naramienny ciśnieniomierz przeznaczony do precyzyjnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, wykonywanego w warunkach domowych. Umożliwia szybki i nieinwazyjny pomiar, z możliwością zapisu 60 ostatnich wyników dla 2 niezależnych pacjentów.

Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dzieci

Wartości ciśnienia tętniczego u dzieci odnosi się do wieku, płci oraz wysokości ciała, odczytując normy z tzw. siatek centylowych.

Centyle_cisnienia_krwi_chopcow_wg_wysokosci_ciala.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
Centyle_cisnienia_krwi_dziewczat_wg_wysokosci_ciala.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
WYPRÓBUJ TERAZ: Potazek MAG, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu
15,99 zł

WYPRÓBUJ TERAZ: Potazek MAG, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu

Suplement diety wspomagający prawidłowe ciśnienie krwi oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Potas wspiera prawidłowe ciśnienie krwi, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Magnez wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia, wspiera utrzymanie równowagi elektrolitowej oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i prawidłowe funkcjonowanie mięśni, dodatkowo wspomaga utrzymanie zdrowych kości i zębów.

Nadciśnienie tętnicze - jak leczyć?

Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dorosłych

Ciśnienie tętnicze skurczowe (mm Hg) Ciśnienie tętnicze rozkurczowe (mm Hg)
Optymalne <120 <80
Prawidłowe 120—129 80—84
Wysokie prawidłowe 130—139

85—89

Zdaniem eksperta
dr n. med. Krystyna Knypl, internista

Ciśnienie u nastolatka

Jakie jest przedział bezpiecznego ciśnienia i tętna po odpoczynku w wieku 15 lat? Dodam, że mam 165 cm wzrostu i ważę 54 kg.

Dr. Krystyna Knypl, internista:

Ciśnienie u młodzieży określa się podobnie jak wzrost i wagę według tzw. siatki centylowej.

Optymalne ciśnienie dla tej grupy wiekowej to 109/61, ciśnienie nie powinno przekraczać 122/79.

Tętno powinno być poniżej 78 uderzeń na minutę i powyżej 60 uderzeń.

Nie należy jednak samemu interpretować wyników mechanicznie i tylko opierając się na cyfrach, bowiem w przypadku granicznych wartości konieczna jest znajomość innych parametrów oraz okoliczności i danych technicznych pomiaru - jaki sprzęt pomiarowy, jaka szerokość mankietu, kto mierzył, w jakich warunkach.

Ciśnienie krwi oraz tętno są parametrami bardzo zmiennymi i na ich wynik wpływa wiele czynników. Jeżeli są wątpliwości co do wyników należy poprosić rodziców lub opiekunów o wizytę u lekarza, pod którego stałą opieką jest dana osoba.

Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u osób starszych

Im jesteśmy starsi, tym wartości ciśnienia mogą być nieco wyższe. To nadal oznacza, że nie są prawidłowe, ale dla osób w podeszłym wieku aktualne wytyczne zalecają włączenie leczenia farmakologicznego od określonych wartości.

Zawsze więc lekarz będzie się starał obniżyć ciśnienie do bezpiecznego poziomu, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, jego stan zdrowia i aktywność fizyczną.

1) Chorzy w wieku podeszłym (do 80. r.ż.)

 • ciśnienie skurczowe należy obniżać do wartości 140-150 mm Hg
 • u chorych będących w dobrym stanie ogólnym należy rozważyć, jako docelowe wartości poniżej 140 mm Hg

2) Chorzy w wieku bardzo podeszłym (po 80. r.ż.)

 • skurczowe ciśnienie tętnicze u chorych w dobrym stanie ogólnym należy obniżać do wartości poniżej 150 mmHg

Czytaj również:

WYPRÓBUJ: Ciśnieniomierz nadgarstkowy Accumed, BC351
109,99 zł

WYPRÓBUJ: Ciśnieniomierz nadgarstkowy Accumed, BC351

Aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i pulsu na przegubie ręki. Urządzenie wykorzystuje oscylometryczną metodę ustalania ciśnienia tętniczego krwi. Przed napełnieniem mankietu powietrzem aparat ustala optymalną wartość ciśnienia do jakiej ma zostać napompowany mankiet. Ciśnieniomierz może dopełnić mankiet ponownie, jeżeli u danej osoby zostanie wykryte wyższe ciśnienie niż standardowe. Następnie podczas spuszczania powietrza aparat wykrywa amplitudę i spadek oscylacji ciśnienia tętniczego krwi i na tej podstawie określa ciśnienie skurczowe, rozkurczowe i puls.

Prawidłowe ciśnienie krwi u chorych na cukrzycę i z chorobami nerek

U pacjentów z cukrzycą zalecane docelowe ciśnienia tętniczego to wartości poniżej 140/85 mm Hg. Wynika to ze szczególnego nagromadzenia analiz dotyczących wartości ciśnienia tętniczego, które zapewniają najmniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe w tej grupie pacjentów

W badaniach obserwacyjnych stwierdzono bezpośrednią korelację między wartościami ciśnienia tętniczego a rozwojem przewlekłej choroby nerek (PChN).

Ochrona przed dalszą progresją choroby nerek wymaga ścisłej kontroli ciśnienia tętniczego (< 140/90 mm Hg) i możliwie największego obniżenia białkomoczu.

Obniżanie ciśnienia tętniczego poniżej 130//80 mm Hg w celu opóźnienia albuminurii jest dyskusyjne (badanie ROADMAP), a u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i towarzyszącą nefropatią z dużym białkomoczem pozostaje w kompetencji nefrologa.

Polecamy
59,00 zł

Polecamy

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta pomoże obniżyć ciśnienie krwi. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko chorób układu krążenia.

Warto wiedzieć

Jak i kiedy mierzyć ciśnienie krwi?

To, czy udaje się utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, najłatwiej skontrolować, poprzez samodzielne mierzenie ciśnienia w domu.

Należy wykonywać po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, rano i wieczorem, o stałych porach, w równych odstępach czasu (np. 6.00–18.00, 7.00–19.00 itp.).

Pomiary powinny być wykonywane bezpośrednio przed przyjęciem leków, a w godzinach porannych przed jedzeniem

Sprawdź czy prawidłowo mierzysz ciśnienie krwi

Polecamy e-poradnik
1,50 zł

Polecamy e-poradnik

Z poradnika dowiesz się:

 • co jeść, by osiągnąć wymarzony rezultat
 • które produkty są zakazane
 • dlaczego wystarczy ćwiczyć co drugi dzień

Źródło:

 1. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym - 2015 rok. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; dostęp on-line
 2. Centyle ciśnienia skurczowego i rozkurczowego wg wieku - chłopcy i dziewczęta, Źródło: Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"
 3. Projekt OLAF
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mizar
|

Zgłoś się do lekarza. Możesz uszkodzić serce takim pulsem, jeśli utrzymuje się taki (140) przez długi czas.

mordo_ty_moja
|

To znaczy, że aparat Cię kocha.

Hary
|

Mam pytanie czy takie ciśnienie jest ok 84\54\57
Ma 41 lat

lek. med.
|

Prawidłowe wartości ciśnienia krwi to RR skurczowe 139 - 89 mmHg, a RR rozkurczowe RR rozkurczowe 89 - 60 mmHg.

Ona
|

Zgodnie z wartościami w tabeli ciśnienie 106/62 jest poprawe. Czy to się zgadza?

pbk
|

ja mam 104 na 66 I bicie serca 89
ale jak widze strony web z reklamami ktore zaslaniaja to co chce sie przeczytac lub zobaczyc to krew mnie zalewa, mogli by cos zrobic z tymi reklamami chol...ymi to tak zlosci ze napewno nie kupie reklamowanych rzeczy

Anna
|

Ostatnio mam ciśnienie 132/73 bicie serca 94 biorę leki nadciśnienie
ale tez mam zmienne raz wysokie raz niskie

adrian
|

Mamy prawdopodobnie ten sam ciśnieniomierz, znaczek serca oznacza wykrycie arytmii serca, proponuję wizytę u lekarza.

Adam
|

Na moim aparacie oprócz trzech podstawowych parametrów, o których wyżej, czasami pojawia się znaczek serca. Co to oznacza ?

kalinka
|

Szkoda, że jak zwykle pomijane jest niedociśnienie. :)) 17 lat, 86/40, puls 140