Prawidłowe ciśnienie krwi. Norma ciśnienia tętniczego

2017-03-17 16:25 Monika Majewska

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Norma ciśnienia tętniczego krwi zależy od kilku czynników, m.in. od wieku. Inne będą prawidłowe wartości ciśnienia krwi u dzieci, inne u dorosłych, a nieco inne u osób starszych. Wyjątki od przyjętej normy są także u osób chorych na cukrzycę i z chorobami nerek. Sprawdź, jakie są normy dla ciśnienia tętniczego w zależności od wieku i chorób.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Norma ciśnienia tętniczego krwi zależy od wieku i kilku innych czynników. Inne będą prawidłowe wartości ciśnienia krwi dla dzieci, inne dla dorosłych, a nieco inne dla osób starszych. Wyjątki od przyjętej normy są także u osób chorych na cukrzycę i z chorobami nerek.

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ściany największych tętnic w czasie skurczu serca, a potem jego rozkurczu. W trakcie pomiaru ujawnia się też trzecia wartość – puls, czyli liczba uderzeń serca w ciągu minuty. Jego poziom zmienia się w dłuższych i krótszych okresach. Długookresowe zmiany mogą być związane z wiekiem lub stanem zdrowia, średniookresowe zależne są od pory dnia i nocy, aktywności, stanu psychicznego, spożytych używek, a krótkookresowe od cyklu pracy serca.  Ciśnienie skurczowe to siła, z jaką krew zaczyna krążyć w naczyniach na skutek skurczu mięśnia sercowego. U dorosłych idealną normą przyjętą dla ciśnienia skurczowego jest 120. Jeżeli regularnie przekracza 140, mamy nadciśnienie. Jeżeli waha się między 120 a 140, jesteśmy nim zagrożeni. To powód, aby regularnie robić pomiary. Ciśnienie rozkurczowe to siła naporu krwi na tętnice, gdy serce jest w spoczynku, czyli pomiędzy jego uderzeniami. Prawidłowa wartość to 80. Jeżeli zbyt często osiąga wartość 90, można podejrzewać nadciśnienie.

Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dzieci

Wartości ciśnienia tętniczego u dzieci odnosi się do wieku, płci oraz wysokości ciała, odczytując normy z tzw. siatek centylowych.

Centyle_cisnienia_krwi_chopcow_wg_wysokosci_ciala.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
Centyle_cisnienia_krwi_dziewczat_wg_wysokosci_ciala.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
Zdaniem eksperta
dr n. med. Krystyna Knypl, internista

Ciśnienie u nastolatka

Jakie jest przedział bezpiecznego ciśnienia i tętna po odpoczynku w wieku 15 lat? Dodam, że mam 165 cm wzrostu i ważę 54 kg.

Dr. Krystyna Knypl, internista: Ciśnienie u młodzieży określa się podobnie jak wzrost i wagę według tzw. siatki centylowej. Optymalne ciśnienie to 109/61, ciśnienie nie powinno przekraczać 122/79. Tętno powinno być poniżej 78 uderzeń na minutę i powyżej 60 uderzeń. Nie należy jednak samemu interpretować wyników mechanicznie i tylko opierając się na cyfrach, bowiem w przypadku granicznych wartości konieczna jest znajomość innych parametrów oraz okoliczności i danych technicznych pomiaru – jaki sprzęt pomiarowy, jaka szerokość mankietu, kto mierzył, w jakich warunkach. Ciśnienie krwi oraz tętno są parametrami bardzo zmiennymi i na ich wynik wpływa wiele czynników. Jeżeli są wątpliwości co do wyników należy poprosić rodziców lub opiekunów o wizytę u lekarza, pod którego stałą opieką jest dana osoba.

Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dorosłych

Ciśnienie tętnicze skurczowe (mm Hg) Ciśnienie tętnicze rozkurczowe (mm Hg)
Optymalne <120 <80
Prawidłowe 120—129 80—84
Wysokie prawidłowe 130—139

85—89

Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u osób starszych

Im jesteśmy starsi, tym wartości ciśnienia mogą być nieco wyższe. To nadal oznacza, że nie są prawidłowe, ale dla osób w podeszłym wieku aktualne wytyczne zalecają włączenie leczenia farmakologicznego od określonych wartości. Zawsze więc lekarz będzie się starał obniżyć ciśnienie do bezpiecznego poziomu, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, jego stan zdrowia i aktywność fizyczną.

1) Chorzy w wieku podeszłym (do 80. r.ż.)

 • ciśnienie skurczowe należy obniżać do wartości 140–150 mm Hg
 • u chorych będących w dobrym stanie ogólnym należy rozważyć, jako docelowe wartości poniżej 140 mm Hg

2) Chorzy w wieku bardzo podeszłym (po 80. r.ż.)

 • skurczowe ciśnienie tętnicze u chorych w dobrym stanie ogólnym należy obniżać do wartości poniżej 150 mmHg

  Prawidłowe ciśnienie krwi u chorych na cukrzycę i z chorobami nerek

  U pacjentów z cukrzycą zalecane docelowe ciśnienia tętniczego to wartości poniżej 140/85 mm Hg. Wynika to ze szczególnego nagromadzenia analiz dotyczących wartości ciśnienia tętniczego, które zapewniają najmniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe w tej grupie pacjentów

  W badaniach obserwacyjnych stwierdzono bezpośrednią korelację między wartościami ciśnienia tętniczego a rozwojem przewlekłej choroby nerek (PChN). Ochrona przed dalszą progresją choroby nerek wymaga ścisłej kontroli ciśnienia tętniczego (< 140/90 mm Hg) i możliwie największego obniżenia białkomoczu. Obniżanie ciśnienia tętniczego poniżej 130//80 mm Hg w celu opóźnienia albuminurii jest dyskusyjne (badanie ROADMAP), a u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i towarzyszącą nefropatią z dużym białkomoczem pozostaje w kompetencji nefrologa.

  Warto wiedzieć

  Jak i kiedy mierzyć ciśnienie krwi?

  To, czy udaje się utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, najłatwiej skontrolować, poprzez samodzielne mierzenie ciśnienia w domu. Należy wykonywać po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, rano i wieczorem, o stałych porach, w równych odstępach czasu (np. 6.00–18.00, 7.00–19.00 itp.). Pomiary powinny być wykonywane bezpośrednio przed przyjęciem leków, a w godzinach porannych przed jedzeniem

  Polecamy e-poradnik
  Nadciśnienie pod kontrolą

  Autor: Materiały prasowe

  Z poradnika dowiesz się:

  • jak prawidłowo mierzyć ciśnienie
  • dlaczego rośnie, dlaczego ruch i zdrowa dieta mogą je obniżyć
  • czy leki należy przyjmować całe życie

  Źródło:

  1. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym — 2015 rok. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego

  2. Centyle ciśnienia skurczowego i rozkurczowego wg wieku - chłopcy i dziewczęta, Źródło: Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”

  O autorze
  Monika Majewska - właściwe zdjęcie
  Monika Majewska
  Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 10/2019

  Materiał partnerski

  KOMENTARZE
  mordo_ty_moja
  |

  To znaczy, że aparat Cię kocha.

  Hary
  |

  Mam pytanie czy takie ciśnienie jest ok 84\54\57
  Ma 41 lat

  lek. med.
  |

  Prawidłowe wartości ciśnienia krwi to RR skurczowe 139 - 89 mmHg, a RR rozkurczowe RR rozkurczowe 89 - 60 mmHg.

  Ona
  |

  Zgodnie z wartościami w tabeli ciśnienie 106/62 jest poprawe. Czy to się zgadza?

  pbk
  |

  ja mam 104 na 66 I bicie serca 89
  ale jak widze strony web z reklamami ktore zaslaniaja to co chce sie przeczytac lub zobaczyc to krew mnie zalewa, mogli by cos zrobic z tymi reklamami chol...ymi to tak zlosci ze napewno nie kupie reklamowanych rzeczy

  Anna
  |

  Ostatnio mam ciśnienie 132/73 bicie serca 94 biorę leki nadciśnienie
  ale tez mam zmienne raz wysokie raz niskie

  adrian
  |

  Mamy prawdopodobnie ten sam ciśnieniomierz, znaczek serca oznacza wykrycie arytmii serca, proponuję wizytę u lekarza.

  Adam
  |

  Na moim aparacie oprócz trzech podstawowych parametrów, o których wyżej, czasami pojawia się znaczek serca. Co to oznacza ?

  kalinka
  |

  Szkoda, że jak zwykle pomijane jest niedociśnienie. :)) 17 lat, 86/40, puls 140

  lobona
  |

  Mi wynosi ciśnienie 136/99, tętno 108. Wiem, że to ciśnienie w normie, jednak niepokoi mnie to wysokie tętno. Skąd się to bierze?