Prawidłowe ciśnienie krwi. Norma ciśnienia tętniczego
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Norma ciśnienia tętniczego krwi zależy od kilku czynników, m.in. od wieku. Inne będą prawidłowe wartości ciśnienia krwi u dzieci, inne u dorosłych, a nieco inne u osób starszych. Wyjątki od przyjętej normy są także u osób chorych na cukrzycę i z chorobami nerek. Przeczytaj albo posłuchaj i sprawdź, jakie są normy dla ciśnienia tętniczego w zależności od wieku i chorób.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Norma ciśnienia tętniczego krwi zależy od wieku i kilku innych czynników. Inne będą prawidłowe wartości ciśnienia krwi dla dzieci, inne dla dorosłych, a nieco inne dla osób starszych. Wyjątki od przyjętej normy są także u osób chorych na cukrzycę i z chorobami nerek.
Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ściany największych tętnic w czasie skurczu serca, a potem jego rozkurczu.
W trakcie pomiaru ujawnia się też trzecia wartość – puls czyli tętno, czyli liczba uderzeń serca w ciągu minuty. Jego poziom zmienia się w dłuższych i krótszych okresach.
Długookresowe zmiany tętna mogą być związane z wiekiem lub stanem zdrowia, średniookresowe zmiany pulsu zależne są od pory dnia i nocy, aktywności, stanu psychicznego, spożytych używek, a krótkookresowe od cyklu pracy serca.
Ciśnienie skurczowe to siła, z jaką krew zaczyna krążyć w naczyniach na skutek skurczu mięśnia sercowego.
U dorosłych idealną normą przyjętą dla ciśnienia skurczowego jest 120. Jeżeli regularnie przekracza 140, mamy nadciśnienie. Jeżeli waha się między 120 a 140, jesteśmy nim zagrożeni. To powód, aby regularnie robić pomiary.
Ciśnienie rozkurczowe to siła naporu krwi na tętnice, gdy serce jest w spoczynku, czyli pomiędzy jego uderzeniami. Prawidłowa wartość to 80. Jeżeli zbyt często osiąga wartość 90, można podejrzewać nadciśnienie.
Spis treści
- Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dzieci
- Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dorosłych
- Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u osób starszych
- Prawidłowe ciśnienie krwi u chorych na cukrzycę i z chorobami nerek

WYPRÓBUJ: Ciśnieniomierz OMRON-M 3 Comfort
Automatyczny, naramienny ciśnieniomierz przeznaczony do precyzyjnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, wykonywanego w warunkach domowych. Umożliwia szybki i nieinwazyjny pomiar, z możliwością zapisu 60 ostatnich wyników dla 2 niezależnych pacjentów.
Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dzieci
Wartości ciśnienia tętniczego u dzieci odnosi się do wieku, płci oraz wysokości ciała, odczytując normy z tzw. siatek centylowych.



WYPRÓBUJ TERAZ: Potazek MAG, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu
Suplement diety wspomagający prawidłowe ciśnienie krwi oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Potas wspiera prawidłowe ciśnienie krwi, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Magnez wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia, wspiera utrzymanie równowagi elektrolitowej oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i prawidłowe funkcjonowanie mięśni, dodatkowo wspomaga utrzymanie zdrowych kości i zębów.
Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u dorosłych
Ciśnienie tętnicze skurczowe (mm Hg) | Ciśnienie tętnicze rozkurczowe (mm Hg) | |
Optymalne | <120 | <80 |
Prawidłowe | 120—129 | 80—84 |
Wysokie prawidłowe | 130—139 |
85—89 |
Ciśnienie u nastolatka
Jakie jest przedział bezpiecznego ciśnienia i tętna po odpoczynku w wieku 15 lat? Dodam, że mam 165 cm wzrostu i ważę 54 kg.
Dr. Krystyna Knypl, internista:
Ciśnienie u młodzieży określa się podobnie jak wzrost i wagę według tzw. siatki centylowej.
Optymalne ciśnienie dla tej grupy wiekowej to 109/61, ciśnienie nie powinno przekraczać 122/79.
Tętno powinno być poniżej 78 uderzeń na minutę i powyżej 60 uderzeń.
Nie należy jednak samemu interpretować wyników mechanicznie i tylko opierając się na cyfrach, bowiem w przypadku granicznych wartości konieczna jest znajomość innych parametrów oraz okoliczności i danych technicznych pomiaru - jaki sprzęt pomiarowy, jaka szerokość mankietu, kto mierzył, w jakich warunkach.
Ciśnienie krwi oraz tętno są parametrami bardzo zmiennymi i na ich wynik wpływa wiele czynników. Jeżeli są wątpliwości co do wyników należy poprosić rodziców lub opiekunów o wizytę u lekarza, pod którego stałą opieką jest dana osoba.
Prawidłowe ciśnienie krwi - norma ciśnienia tętniczego u osób starszych
Im jesteśmy starsi, tym wartości ciśnienia mogą być nieco wyższe. To nadal oznacza, że nie są prawidłowe, ale dla osób w podeszłym wieku aktualne wytyczne zalecają włączenie leczenia farmakologicznego od określonych wartości.
Zawsze więc lekarz będzie się starał obniżyć ciśnienie do bezpiecznego poziomu, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, jego stan zdrowia i aktywność fizyczną.
1) Chorzy w wieku podeszłym (do 80. r.ż.)
- ciśnienie skurczowe należy obniżać do wartości 140-150 mm Hg
- u chorych będących w dobrym stanie ogólnym należy rozważyć, jako docelowe wartości poniżej 140 mm Hg
2) Chorzy w wieku bardzo podeszłym (po 80. r.ż.)
- skurczowe ciśnienie tętnicze u chorych w dobrym stanie ogólnym należy obniżać do wartości poniżej 150 mmHg
Czytaj również:
- Ciśnieniomierz bez tajemnic - jaki sprzęt wybrać?
- Czy umiesz kontrolować stres?
- Niskocholesterolowa dieta dla chorujących na nadciśnienie

WYPRÓBUJ: Ciśnieniomierz nadgarstkowy Accumed, BC351
Aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i pulsu na przegubie ręki. Urządzenie wykorzystuje oscylometryczną metodę ustalania ciśnienia tętniczego krwi. Przed napełnieniem mankietu powietrzem aparat ustala optymalną wartość ciśnienia do jakiej ma zostać napompowany mankiet. Ciśnieniomierz może dopełnić mankiet ponownie, jeżeli u danej osoby zostanie wykryte wyższe ciśnienie niż standardowe. Następnie podczas spuszczania powietrza aparat wykrywa amplitudę i spadek oscylacji ciśnienia tętniczego krwi i na tej podstawie określa ciśnienie skurczowe, rozkurczowe i puls.
Prawidłowe ciśnienie krwi u chorych na cukrzycę i z chorobami nerek
- chorzy na cukrzycę
U pacjentów z cukrzycą zalecane docelowe ciśnienia tętniczego to wartości poniżej 140/85 mm Hg. Wynika to ze szczególnego nagromadzenia analiz dotyczących wartości ciśnienia tętniczego, które zapewniają najmniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe w tej grupie pacjentów
- chorzy z przewlekłą chorobą nerek i jawnym białkomoczem
W badaniach obserwacyjnych stwierdzono bezpośrednią korelację między wartościami ciśnienia tętniczego a rozwojem przewlekłej choroby nerek (PChN).
Ochrona przed dalszą progresją choroby nerek wymaga ścisłej kontroli ciśnienia tętniczego (< 140/90 mm Hg) i możliwie największego obniżenia białkomoczu.
Obniżanie ciśnienia tętniczego poniżej 130//80 mm Hg w celu opóźnienia albuminurii jest dyskusyjne (badanie ROADMAP), a u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i towarzyszącą nefropatią z dużym białkomoczem pozostaje w kompetencji nefrologa.

Polecamy
Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta pomoże obniżyć ciśnienie krwi. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko chorób układu krążenia.
Jak i kiedy mierzyć ciśnienie krwi?
To, czy udaje się utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, najłatwiej skontrolować, poprzez samodzielne mierzenie ciśnienia w domu.
Należy wykonywać po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, rano i wieczorem, o stałych porach, w równych odstępach czasu (np. 6.00–18.00, 7.00–19.00 itp.).
Pomiary powinny być wykonywane bezpośrednio przed przyjęciem leków, a w godzinach porannych przed jedzeniem

Polecamy e-poradnik
Z poradnika dowiesz się:
- co jeść, by osiągnąć wymarzony rezultat
- które produkty są zakazane
- dlaczego wystarczy ćwiczyć co drugi dzień
Źródło:
- Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym - 2015 rok. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; dostęp on-line
- Centyle ciśnienia skurczowego i rozkurczowego wg wieku - chłopcy i dziewczęta, Źródło: Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"
- Projekt OLAF