Ciśnieniomierz bez tajemnic - jaki sprzęt wybrać?

Jaki ciśnieniomierz wybrać? Nadgarstkowy czy naramienny? Elektryczny czy mechaniczny? Sprawdź, jakie są rodzaje ciśnieniomierzy, czym się różnią, który z nich jest najdokładniejszy i który najlepiej wybrać.

Jaki ciśnieniomierz wybrać i jak poprawnie mierzyć ciśnienie? Wyrób sobie nawyk codziennego mierzenie ciśnienia, najlepiej rano, na siedząco, przed wstaniem z łóżka. Największe kłopoty z ciśnieniem przytrafiają się w nocy, więc poranny pomiar odpowiada temu, co się wtedy działo. Zawsze trzeba też je skontrolować w przypadku złego samopoczucia: bólu głowy czy szumu w uszach. Nie ma sensu robić tego kilka razy dziennie bez wyraźnej potrzeby. Niepokoić powinien skok lub spadek ciśnienia o kilkadziesiąt milimetrów słupka rtęci oraz powtarzające się ciśnienie powyżej 140/90 mm Hg. Wtedy niezbędna jest konsultacja lekarza, który w razie potrzeby skoryguje kurację. Nie warto panikować, gdy ciśnienie podskoczy na skutek zdenerwowania czy zmęczenia. Kiedy ochłoniesz, wróci do normy.

Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze elektryczne

Aby wykonać pomiar ciśnienia, konieczne jest ręczne napompowanie mankietu i odsłuchiwanie tonów nad tętnicą ramieniową, poniżej założonego mankietu, za pomocą słuchawek lekarskich. Wyróżnia się tutaj ciśnieniomierze

  • rtęciowe - wykorzystują rtęć, jako element równoważący ciśnienie w mankiecie na ramieniu osoby badanej. Odczytując wysokość słupa rtęci na skali można z dużą dokładnością dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego. Nie wymagają okresowej kalibracji. Są bardzo dokładne, ale dość trudne w obsłudze. Ich wadą jest duży rozmiar, waga oraz to, że  zawierają toksyczną rtęć.
  • sprężynowe (zegarowe) - są łatwiejsze w obsłudze, ale nieco mniej dokładne. Poza tym wymagają okresowej kalibracji, najlepiej co 1-2 lata, odpowiednio do zaleceń producenta. American Heart Association zaleca kalibrację co 6 miesięcy. w

Nie można ich już nigdzie kupić, ale wciąż są używane w placówkach służby zdrowia.

Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze elektroniczne

Ciśnieniomierze elektryczne mierzą ciśnienie na nadgarstku. Są prostsze w obsłudze, nie wymagają użycia słuchawek lekarskich, a wartość ciśnienia jest pokazywana na wyświetlaczu. Choć są bardzo poręczne, nie są polecane, ponieważ niezbyt dokładnie mierzą ciśnienie. Można wybrać aparat przechowujący w pamięci pewną liczbę zapisów, z obsługą częściowo automatyczną lub w pełni automatyczną. Wśród ciśnieniomierzy elektrycznych wyróżnia się:

Ze względu na miejsce umieszczenia mankietu:

  • nadgarstkowe - mankiet umieszczany jest na nadgarstku. Pomiar za pomocą tego typu ciśnieniomierza jest mało dokładny ze względu na możliwość istnienia zaburzeń w krążeniu kończyn
  • naramienne - mankiety jest zakładany 2-3 cm nad zgięciem łokciowym. Pomiar jest znacznie dokładniejszy niż w przypadku nadgarstkowego

Ze względu na udział pacjenta w badaniu ciśnienia:

  • półautomatyczne - pacjent musi w odpowiedni sposób założyć mankiet i samodzielnie go napompować. Nie jest on polecany do samodzielnego pomiaru
  • automatyczne - pomiar wykonywany jest automatycznie, tzn. wystarczy, że pacjent naciśnie na guzik znajdujący się na ciśnieniomierzu, a mankiet zostanie pompowany przez sam aparat

Ciśnieniomierz - jaki sprzęt wybrać? Ciśnieniomierze manualne klasy Hi-End

Do grupy ciśnieniomierzy elektronicznych można zaliczyć również lekarskie ciśnieniomierze manualne klasy Hi-End. Są to aparaty najwyższej klasy, wykorzystujące metodę osłuchową Korotkowa. Badanie ciśnienia odbywa się w identyczny sposób, jak przy aparatach manualnych z tą różnicą, że pomiar wartości ciśnienia powietrza w mankiecie wykonywany jest przez system elektroniczny, który dodatkowo zapewnia automatyczną kalibrację oraz kontrolę tempa deflacji.

Warto wiedzieć

Ciśnieniomierz - optymalne rozwiązanie

Najwięcej zalet mają manualne ciśnieniomierze elektroniczne klasy Hi-End, jednak ich wadą jest cena (ok. 700 zł). Jeśli nie stać nas na taki ciśnieniomierz, najlepszym rozwiązaniem jest więc aparat elektroniczny z mankietem na ramię. Mankiet należy założyć na prawe lub lewe ramię w taki sposób, aby jego dolna krawędź znajdowała się około 2-3 cm nad zgięciem łokciowym. Pod opaskę powinny łatwo wchodzić 2 palce. Ramię, na którym odbywa się pomiar, musi znajdować się na wysokości serca. Jeśli natomiast zdecydujesz się na ciśnieniomierz nadgarstkowy, zakładaj zawsze w ten sposób, aby dłoń była skierowana do góry. Mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego powinien znajdować się w odległości ok. 1,5 cm od dłoni.

Ciśnieniomierz - kiedy naprawdę go potrzebujesz

Ciśnienie warto kontrolować, jeśli będzie utrzymywało się na granicy 140/90 mmHg. Bo gdy się utrwali, zmieni się w groźną chorobę. Bywa, że chory bez leczenia miewa prawidłowe wartości ciśnienia - tak może być przez kilka lat. Jednak gdy zmiany w ścianach naczyń krwionośnych się utrwalą, ciśnienie tętnicze pozostanie już na stałe podwyższone.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Filip
|

Cześć, w tej chwili na rynku można dostać naprawdę sporo aparatów do mierzenia ciśnienia krwi. Tymi najczęściej wybieranymi są ciśnieniomierze elektroniczne naramienne.Chociaż ostatnio lekarz mnie zaskoczył i doradził żeby wybrać ciśnieniomierz zegarowy,który jest trochę bardziej skomplikowany w obsłudze, ale na pewno dokładniejszy przy pomiarze i niezawodny.

xena
|

spoko są te elektryczne

Filip
|

Ja kupiłem ostatnio do domu taki z dotykowym panelem. Bardzo dobrze mi się sprawdza, wyświetlacz jest duży i czytelny, więc nie muszę się nawet denerwować, że nic nie widzę.

zuza
|

Jestem w ciąży i mam problemy z ciśnieniem, które muszę kontrolować. Nie miałam w domu ciśnieniomierza, poczytałam, porozglądałam się i zdecydowałam się na taki, który współpracuje z aplikacją. Mam możliwość przesyłać tam wyniki pomiarów, przechowywać je i analizować. Bardzo wygodne to jest, a samo ciśnieniomierz też bardzo dobry. Wybrałam model blatonn od firmy MesMed. Polecam.

kora
|

ja kupilam jakis miesiac temu diagnostic dm 400 ihb, w sumie dobrze mierzy, duzo wynikow zapamietuje a to spore ulatwienie bo mierze cisnienie codziennie

xyz
|

Ja miałam ten ciśneiniomierz scala i jest całkiem niezły

milka
|

ja też nadgarstkowe i u mnie się spradza

karol
|

Osobiście jestem zdania, że najlepszym rozwiązaniem są obecnie naramienne ciśnieniomierze elektroniczne. Nadgarstkowe to badziewie, a manualne (zegarowe) to raczej zbyt duże poświęcenie – mierzenie ciśnienia ma być szybkie i możliwie wygodne… Dobre urządzenia mają na www.mamcisnienie.pl Jest to strona założona chyba przez jakiegoś lekarza – mają dział porad, informacje, artykuły itp. Nie jest to zwykły sklep, lecz raczej centrum wiedzy :) Szczerze polecam. Kupiłem tam (po wcześniejszej telefonicznej konsultacji) dobry ciśnieniomierz (marki nie podam, żeby nie robić reklamy) i uważam, że otrzymałem idealny kompromis jakości do ceny.

TomekKról
|

Ja rodzicom kupiłem pod choinkę ciśnieniomierz nadgarstkowy od Diagnostic. Są zadowoleni bardzo...

Agnieszka
|

Ja kupiłam ciśnieniomierz w sklepie Perfekton tez szybko przyszedł i ziała. Może to ten sam sklep?