Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie

2020-07-30 15:06 Anna Ławniczak

Przepuklina kręgosłupa to termin medyczny. Potocznie mówimy o tym schorzeniu: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa to problem, który dotyka coraz młodszych ludzi. Jakie są przyczyny i objawy przepukliny kręgosłupa? Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie mówimy o tym: wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości. Ale w 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego - najbardziej przeciążanego fragmentu kręgosłupa. Objawia się tam m.in. rwą kulszową. 20 procent przypadków przepukliny kręgosłupa występuje w odcinku szyjnym. Rzadziej pojawia się w odcinku piersiowym.

Spis treści

 1. Przepuklina kręgosłupa - jak działa dysk?
 2. Przepuklina kręgosłupa - objawy
 3. Przepuklina kręgosłupa - leczenie
 4. Przepuklina kręgosłupa - przyczyny
 5. Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

Przepuklina kręgosłupa - jak działa dysk?

Krążek międzykręgowy, potocznie zwany dyskiem, to rodzaj poduszeczki amortyzującej obciążenia jakim poddany jest kręgosłup. Jest zbudowany z półpłynnego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt zależnie od naszych ruchów i obciążenia kręgosłupa. Jądro miażdżyste zamknięte jest w wielowarstwowym pierścieniu włóknistym utkanym z włókienek kolagenowych. Ostatnią warstwę stanowią blaszki graniczne.

Krążek międzykręgowy powinien tkwić  dokładnie między kręgami i być odpowiednio nawodniony, by spełniać swoje funkcje.

W ciągu dnia, kiedy siedzimy lub chodzimy siły działające na dysk wyciskają z niego wodę. Nocą, dzięki mechanizmowi dyfuzji dysk chłonie wodę i pęcznieje. To dlatego rano człowiek jest wyższy niż wieczorem.

Przeciążanie krążka międzykręgowego - zarówno przez nagły ruch czy uraz, jak też długotrwałe trwanie w jednej pozycji, np. przy biurku, prowadzi do degeneracji włókienek pierścienia włóknistego. Jedna, dwie lub więcej warstw pierścienia pękają w jakimś miejscu tworząc ubytek. W ten ubytek wsącza się jądro miażdżyste i jeszcze rozciąga tkankę.

W tym momencie zaczynają się nasze kłopoty, bo krążek międzykręgowy wysuwa się poza miejsce, w którym powinien spoczywać i zaczyna naciskać na nerwy.

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Ból to symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Ale jego nasilenie i inne objawy są inne w różnych odcinkach.

 • Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego, ta, która przytrafia nam się najczęściej, powoduje silny ból w krzyżu, promieniujący często do biodra i nogi. Jest silny i bardzo utrudnia poruszanie. Bardzo często rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Może także wystąpić mrowienie w nogach, a nawet utrata czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca.
 • Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Początkowo to tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Potem zaczyna się pojawiać mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle głowy i zawroty głowy oraz rwa barkowa.
 • Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Mogą się też pojawić bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca.

Przepuklina kręgosłupa - leczenie

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest wykonanie prześwietlenia bolącego odcinka kręgosłupa, niekiedy potrzebna jest także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

W pierwszej fazie warto trochę poleżeć, by odciążyć kręgosłup. Lekarze (ortopedzi lub neurolodzy) zalecają także środki przeciwzapalne, bo w miejscu nacisku powstaje obrzęk i stan zapalny.

Kiedy ból zelżeje warto zacząć się ruszać, unikając jednak długiego stania i siedzenia. Najlepiej zacząć kinezyterpię (gimnastykę leczniczą) i fizjoterapię pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia i uzgodnione z lekarzem formy ruchu warto uprawiać też po chorobie, by uniknąć jej nawrotów.

W przypadkach, kiedy przepuklina często nawraca, dezorganizuje życie lub utrudnia czy wręcz uniemożliwia fizjologiczne czynności może być konieczne wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Zobacz też: Ćwiczenia na dyskopatię - jakie pomogą, a jakich unikać?

Przepuklina kręgosłupa - przyczyny

Bywa skutkiem urazu, np. podczas dźwignięcia jakiegoś ciężaru czy w wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina powstaje w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Szkodzi mu zarówno ciężka praca fizyczna, w tym wyczynowe uprawianie sportu jak też siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.

Bardzo dużą rolę w powstawaniu przepukliny kręgosłupowej odgrywa osłabienie mięśni grzbietu, do którego dochodzi właśnie pod wpływem długiego siedzenia. Sporo przypadków przepukliny kręgosłupowej wywołuje nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. zginanie pleców kiedy podnosimy coś z ziemi zamiast uginania kolan czy siedzenie w niewygodnych pozycjach, np. z podwiniętymi nogami.

Najlepszą profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest dobrany do wieku i sprawności fizycznej ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Modne bieganie, niestety, bardzo go obciąża. Nie należy więc po latach bezruchu zaczynać aktywności fizycznej od joggingu.

Czytaj też:

Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i kiedy powinny wzbudzić niepokój? [wideo]

Zdrowy kręgosłup - jak dbać o plecy?
Polecamy e-poradnik
E-poradnik - jak chronić kręgosłup i stawy

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

 • Jak nie przeciążać kręgosłupa i stawów.
 • Jak pomóc sobie, gdy boli kręgosłup albo stawy?
 • Co zrobić, by stawy były zawsze sprawne.
 • Jak odciążyć kręgosłupa i stawów, kiedy wykonujemy przez wiele godzin pracę na siedząco albo na stojąco?
 • Jak komfortowo podróżować.
 • Jak dobierać materac.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Krzysztof
|

blokada to tylko zakrywanie problemu, nie leczy.

Robert
|

A czy ktoś ma jakieś doświadczenia związane ze stosowaniem blokady? Możecie polecic jakiegoś lekarza?

Ania_Łukowska
|

Ja się leczyłam u tego lekarza i jestem dobrego zdania na jego temat. Co prawda było to leczenie zachowawcze, a nie operacyjne, ale wszytsko dobrze się skończyło. Życzę zdrowia.

Ania_Kuc
|

w 2014 roku dopadł mnie ból kręgosłupa. Na początku myślałam, że to stres, przeprcowanie, siedzący tryb życia. Niestety z wagą u mnie też nie najlepiej :( :( ( więc nie było powodów do uśmiechy. /te wszytskie masaże to pomagały tylko chwilowo, a po 3-4 dniach znów było to samo. Do 2016 się z tym męczyłam, ale już nie dawałam rady. Raz mnie tak sieknęło, że jak się schyliłam po skarpety na dolnej szyflandzie w szafie, to już tak zostałam :) Ostatecznie wybrałam się do kilku lekarzy. Opinie były różne, ostatecznie okazało sie, że to schorzenie krążka miedzy kręgowego. Zastanawiam się nad zabiegiem u w Warszawie u doktora Bronarskiego. MAcie jakieś opinie na jego temat? Dziękuję :)

ana
|

Ja borykam sie z tymi problemami już 15 lat , już dwa razy kierowano mnie na operację jednak chcę ich uniknąć, od roku chodzę raz w tygodniu na terapię manualną z fizjoterapeutą i jest super

Ewa
|

15lutego będzie 3 miesiące po operacji tzw.wypadniecia dysku + masywna przepuklina, kwalifikowalam sie tylko do operacji .Bol miałam prawie 2 lata z miesięcznym przerwami ale dało się funkcjonować , po ostatniej serii zastrzyków(poprzednia pomogla na kilka tygodni)które miały pomóc mój stan uległ pogorszeniu ,w ciągu 2 tygodni chodziłam o kulach a ostatnie dni nawet do toalety kilka metrów to była wyprawa z wyciem z bólu . Zrobiony miałam rezonans , zadzwoniłam do szpitala , na NFZ termin był na lutego , zdecydowałam się więc na prywatnie .W poniedziałek zadzwoniłam, wtorek przyjęcie do szpitala , środa rano operacja , czwartek pierwszy spacer bez kul , bez bólu, rana może 3 cm.teraz juz nie widoczna .od miesiaca chodze na rehabilitację które są bardziej masażem + kilka lekkich ćwiczeń do domu . 3 miesiące nie mam bólu żadnego, nie dźwigam, jeszcze 2 tygodnie nie wolno mi kierować samochodem a pozatym robię już prawie wszystko.. koszt operacji spory bo aż 11 100 ale nie żałuję bo po tych 2 latach męczarni i 2 tygodniach koszmaru wreszcie czuje się rewelacyjnie .. mam 39 lat i wreszcie chodzę prosto ..pozdrawiam wszystkich bo wiem jak się czujecie ..glowa do góry, operacja nie jest taka straszna ..a operacje miałam w szpitalu w Bielsku białej

ania
|

hej w poniedzialek mialam operacje wypadniecia jadra miazdzystego,przepukliny,2 dni jestem w domu i jest dobrze,bol jest tylko na cieciu gdy dluzej leze w jednej pozycji,wrescie da sie zyc.Tylko jeszcze noga musi dojsc do siebie i bedzie super.Operacja nie jest taka straszna.Ile mozna zyc na tabletkach.[nie dzialajacych).pozdrawiam i polecam dobrego neurochirurga:}

Norbert
|

Wystarczy pójść na masaż?? A nie wydawać kasę na jakieś pierdolety i w dodatku bez pojęcia grzać miejsce ze stanem zapalnym... brawo ty.

Aga
|

Woda sol i octet jablkowy nie pomaga. Sprawdzilam na sobie

sabina
|

Cierpie na te przypadlosc juz prawie 3 miesiac - objawy - bol posladka - przechodzacy stopniowo na udo -lydke - stope do mrowienia jej,Mowie dla zartu ze na zime te mrowki powinny sie wyniesc. Bylam u lekarza rodzinnego - przepisal zastrzyki - olfen /10 szt/wit,b12 - nic nie pomagalo wrecz nasilily sie bole zoladka.Przestalam je brac. Pan neurochirurg od razu - powiedzial o operacji - ktorej po prostu sie boje - nie chce zostac kaleka-bo roznie w takim przypadku moze byc. Wyczytalam w internecie co moze byc pomocne w leczeniu rwy kulszowej- goraca woda nalana do wiaderka /taka ze mozna wytrzymac/ do tego garsc duza soli i nastepnie wlac ocet jablkowy -trzymac tak nogi az woda wystygnie - nalozyc cieple skarpetki i do lozka ./robimy to wieczorem/ ,Sprobuje moze to cos da. Poza tym stosuje bioprady - mam urzadzenie w domu - troche pomaga - plastry wygrzewajace - masci, Ale trwa to juz zbyt dlugo - powoli przyzwyczajam sie do bolu - ale w XXI wieku cierpiec o nie - trzeba dzialac - jak????