Zwyrodnienie kręgosłupa - objawy, leczenie, ćwiczenia

Zwyrodnienie kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa) - szyjnego, piersiowego, lędźwiowego - jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa. Jakie są przyczyny i objawy zwyrodnienia kręgosłupa? Na czym polega leczenie? Jak poradzić sobie, gdy dokucza ból kręgosłupa?

Zwyrodnienie kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa) jest przewlekłą i postępującą chorobą polegającą na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących funkcjonalne połączenia kręgów kręgosłupa. Wyróżnia się zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to choroba reumatyczna, jest to proces zużycia organizmu.

Zwyrodnienia kręgosłupa - przyczyny

Jeżeli mazi stawowej jest za mało (z powodu wieku lub braku ruchu), chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Gdy całkiem zaniknie, kość ociera się o kość, powodując silny ból przy próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu. Do ocierania się kości może także dojść na skutek spłaszczenia dysków. Czasem na wytartych kręgach powstają osteofity – chrzęstne i kostne narośla, które zniekształcają staw. Naciskając na nerwy, powodują ból podczas poruszania. Bóle sprawiają, że staramy się jak najmniej ruszać i przybieramy nienaturalną postawę. A to prowadzi do osłabienia mięśni i przeciążeń.

Zwyrodnienie kręgosłupa występuje najczęściej u ludzi w starszym wieku, ale może też rozpoczynać się u ludzi młodych.

Zwyrodnieniu kręgosłupa sprzyjają:

 • wiek (występuje najczęściej u ludzi w starszym wieku, ale może też rozpoczynać się u ludzi młodych)
 • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia
 • nadwaga, otyłość
 • uraz np. komunikacyjny lub upadek na plecy
 • wady postawy
 • przeciążenia wywołane nadmierną eksploatacją organizmu (np. praca fizyczna, wyczynowe uprawianie sportu)
 • schylanie się i podnoszenie ciężkich rzeczy na wyprostowanych nogach
 • choroby autoimmunologiczne, np. zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa – ZZSK
 • osteoporoza
 • zmiany hormonalne
 • osłabienie mięśni brzucha i dna miednicy (w szczególności m.poprzecznego brzucha) - przy zwyrodnieniu kręgosłupa lędźwiowego

Zwyrodnienia kręgosłupa - objawy

Podstawowym objawem choroby jest ból kręgosłupa, który:

 • ma charakter korzeniowy, tzn. promieniujewzdłuż unerwienia korzenia (a więc do barku, ręki, pośladka, uda,łydki, stopy itd.)
 • występuje po długotrwałej wymuszonej pozycji ciała
 • ujawnia się przy niektórych ruchach np. skłonach do boku lub tyłu
 • może też występować po wzmożonym wysiłku, pracy
 • może mu towarzyszyć ból mięśni przykręgosłupowych

Poza tym pojawia się uczucie sztywności po porannym wstaniu - chory musi się wstępnie rozruszać, aby móc funkcjonować w ciągu dnia.

Zwyrodnienia kręgosłupa - leczenie

Zmian zwyrodnieniowych nie można ani cofnąć, ani zahamować. Można jedynie zmniejszyć szybkość z jakim choroba postępuje. Leczenie zależy od przyczyny choroby, np. jeśli przyczyną jest nadwaga lub otyłość, należy dążyć do zrzucenia wagi.

Odpoczywaj czynnie – wzmocnisz mięśnie oraz kości i rozluźnisz się. Unikaj też błędów w życiu codziennym, które przyśpieszają rozwój choroby.

Pomocna jest także rehabilitacja zarówno ruchowa jak i typowa fizykoterapia przeciwbólowa (diatermia, terapuls, rozgrzewanie, solux, laseroterapia, magnetronik, krioterapia, masaż podwodny itp.).

Lekarz może także zdecydować o zastosowaniu ortez -  sznurówki lędźwiowe, gorsety ekstensywne (prostujące)piersiowe, kołnierze szyjne).

Zwyrodnienia kręgosłupa - operacja

Jeśli wyżej wymienione metody nie przynoszą poprawy (pacjent dalej cierpi z powodu bólu) lub jest ucisk na struktury nerwowe w kanale kręgowym (potwierdzone w badaniu MR lub CT), konieczna może być operacja. Polega ona przede wszystkim na odbarczeniu uciśniętych elementów, stabilizacji struktur kręgowych oraz blokadzie kręgosłupa.

Zwyrodnienia kręgosłupa - zabiegowe leczenie bólu

Gdy leczenie operacyjne jest przeciwwskazane, można wykonać małoinwazyjne zabiegi leczące ból, takie jak: termolezja i blokada kręgosłupa.

Termolezja, czyli termokoagulacja czuciowych zakończeń nerwowych, to innowacyjna metoda służąca zwalczeniu przewlekłego bólu w obrębie dwóch sąsiednich zakończeń nerwowych. W tym celu używa się prądu elektrycznego o częstotliwości fal radiowych.

Z kolei blokada kręgosłupa polega na podawaniu sterydowych leków działających silnie przeciwzapalnie miejscowo do przestrzeni nadoponowej, gdzie działają tylko lokalnie nie wywołując reakcji ogólnych. Przy niewielkiej, ale zauważalnej remisji objawów można ją wykonać ponownie za około dwa tygodnie, ale nie częściej niż 2-3 razy w roku.

Jak siedzieć, by mieć zdrowy kręgosłup?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Maciej
|

Z moim kręgosłupem właśnie było już tak tragicznie, że wiadomo - żele czy tabletki żadne już nie pomagały na ból.. Postanowiłem, że zapiszę się na rehabilitacja Gdańsk do Ortopedika i tak rzeczywiście fajnie się mną zajęli, ćwiczenia bardzo mi pomogły.

Heliotyp
|

Oj, nieciekawa sprawa

as
|

witam, mam problem z kręgosłupem

marcin
|

witam panie jacku gdzie to pan byl u tego masarzysty

Michał D.H.
|

Witam wszystkich

mam malutki problem. Mianowicie mam 31 lat i mam stwierdzoną osteopenię ostatnie badanie robiłem w 2016 11 07 i wyszedł mi taki wynik
BMD 0.791
Young-Adult % 74 T-Score -2.1
Age-MMatched % 76 Z-Scoce -1.9
przyjmuję wapń i wit. z gruby B niestety nie pomagają zbyt wiele to jest dla mnie zrozumiałe bo jestem odporny na leki :(

niestety mam też inne problemy z kręgosłupem i nie wiem gdzie mógłbym uzyskać porady mianowicie

MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego + K

Badanie w zakresie Th11/Th12 do kości krzyżowej.

Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Nierówność blaszek granicznych trzonów Th10 do Th12 - drobne guzki Scgmorla.
L2/L3, L3/L4:
Dyskretne dokanałowe uwypuklenie krąrzków m-kręgowychbez istotnego ucisku na worek oponowy.
L4/L5:
Stan po operacji Dyskopatii, założeniu stabilizacji przeznasadowej. Dehydratacja krążka m-kręgowego, bez istotnego dokanałowego przemieszczenia krążka. Niewielkie kostne przewężenie prawego otworu m-kręghowego. W blaszkach trzonów kręgów obecne guzki Schmorla, otoczone obrzękiem.
L5/S1:
Częściowa dehydratacja oraz szerokopodstawna paracentralna = lewostronna przepuklina krążka m-kręgowego z uciskiem na worek oponowy. Kostne i dyskogenne zwężenie lewego otworu m-kręgowego.

pozostałe krążki blaszki kanały i inne rzeczy są w porządku badanie było w 2016.03.14

jak by tego było mało wykryto jakąś zmianę w mózgu

Badanie TK głowy + K

Nadal widoczna niewielka strefa hypodensji podkorowo-na granicy z centrum semiovale w prawej okol.ciemieniowej-ok. 6,7mm (naczyniopochodna? Demielinizacyjna?) - bez zmienności z baniem poprzednim.

posiadam jeszcze inne badania: krwi i TK i MR i RTG

ostatni zabieg jaki został na mnie wykonany to: Termolazja niestety również nie pomogła na długo i nie wiem co mam dalej z tym zrobić czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie mogę szukać pomocy???

Wiolka
|

Czy długo się czeka na operację

Elvis
|

Najważniejsza to jak najwcześniejsza diagnostyka. U mnie problemy bólowe pojawiły się po 30stce, ale wszystko związane z niedopatrzeniem rodziców. Tego samego błędu nie popełnię ze swoim synem - ma 8 lat,

Ola
|

miałam to samo, tylko operacja

mariusz
|

witam
ktos w rodzinie ma ostoperoze był wypadek autobusu wszyscy pasazeowie polecieli na siebie tym jednoczesnie na mame karetka była mame nic nie bolałao zaczeło sie w nocy ostry bół badania wykazały ze kregosłup sie sypie i jest w kierunku nogi
co robic ?
pozdr

Skrabisia
|

Jak dla mnie najlepiej się sprawdzają plastry pyralgina termo hot. Działają bardzo szybko, na długo uśmierzając ból i rozluźniając mięśnie.