Ból kręgosłupa: nietypowe objawy chorób pleców

2015-03-05 9:11 Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Dariusz Straszewski, fizjoterapeuta

Jeśli codziennie nakładasz na kręgosłup zbyt wiele obowiązków, w końcu się buntuje. Może to objawiać się bólem karku i głowy, ale też uciskiem w piersi czy wzdęciami. Zobacz, które nieswoiste objawy mogą świadczyć o chorobach pleców.

Skąd się bierze ból kręgosłupa? Ból pleców może mieć bardzo różne przyczyny i, co istotne, objawy uszkodzenia mogą być bardzo różne. Jednym z największych wrogów kręgosłupa jest siedzący tryb życia. W równym stopniu dotyczy to kobiet i mężczyzn. Jednak kobiety do pojawienia się problemów z kręgosłupem predysponuje budowa anatomiczna.

Po pierwsze mamy przynajmniej o 30 proc. słabsze mięśnie niż panowie, w związku z czym nasz kręgosłup jest mniej odporny na przeciążenia, zwłaszcza statyczne, jakim jest właśnie długotrwałe siedzenie.

Po drugie sylwetkę kobiecą cechuje zwiększona lordoza lędźwiowa, czyli pogłębione wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. A to sprzyja bólom w dolnym odcinku kręgosłupa.

Tych objawów nie lekceważ! Mogą oznaczać problemy z kręgosłupem

Ból w obrębie pleców to nie jedyny sygnał, jaki wysyła nam przeciążony kręgosłup. O tym, że dzieje się z nim coś złego, mogą też świadczyć inne objawy:

  • bóle głowy – bardzo często są związane z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, z zaburzeniem ukrwienia z powodu nieprawidłowej pozycji i przeciążeniem mięśni;
  • wzdęcia, zaparcia, bóle imitujące zapalenie wyrostka – mogą być skutkiem problemów z kręgosłupem lędźwiowym, a dolegliwości pojawiają się, gdy uciska on na nerwy oplatające układ pokarmowy;
  • bolesne miesiączkowanie – bóle mogą mieć bezpośredni związek z miednicą, a dokładniej – z ustawieniem ostatnich segmentów lędźwiowych kręgosłupa i ze stawem krzyżowo-biodrowym;
  • problemy z oddychaniem, pseudozawałowe bóle serca – dotyczą odcinka piersiowego kręgosłupa i są skutkiem długotrwałego unieruchomienia w nachylonej pozycji, co może mieć decydujące znaczenie dla podrażnienia nerwów, np. serca, i mniejszej ruchomości klatki piersiowej;
  • drętwienie ręki, bóle promieniujące od barku albo łokcia w dół, osłabienie czucia, problemy z chwytaniem drobnych przedmiotów – mogą świadczyć o przeciążeniach w odcinku szyjnym kręgosłupa;
  • bóle pod kolanem, w łydce czy stopie – tak mogą się objawiać problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.

Bóle mięśniowo-powięziowe związane z przeciążeniem stanowią 80 proc. wszystkich dolegliwości i są skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania na co dzień. Możemy się ich pozbyć, ale nie przez zagłuszanie ich tabletką, lecz przez zmianę nawyków.

Przyczyny bólu w dolnym odcinku kręgosłupa

Jednak anatomię można obwiniać tylko częściowo, bo na kłopoty z kręgosłupem w dużej mierze pracujemy same. Fatalny wpływ ma na niego brak ruchu, złe nawyki, niedbałe stanie i siedzenie, nieumiejętne dźwiganie i chodzenie na wysokich obcasach. Jeśli do tego śpimy w niewygodnym łóżku, nie dajemy kręgosłupowi szans na regenerację.

Ogromnym obciążeniem dla kręgosłupa jest nadwaga. Gdy przez lata dźwigamy dodatkowe kilogramy, dramatycznie niszczą się krążki międzykręgowe i zużywają stawy, a to prowadzi do choroby zwyrodnieniowej. Jej pierwszym objawem są bóle w krzyżu utrudniające schylanie, a nawet poruszanie.

Sporym wyzwaniem dla naszego „rusztowania” jest okres ciąży, a potem opieka nad dzieckiem, kiedy to podnosimy i dźwigamy maluszka kilkadziesiąt razy dziennie. Raczej nie zastanawiamy się wtedy, czy robimy to w prawidłowy sposób. A niestety, nadmierne obciążenia kręgosłupa się kumulują...

Swoje robią też przeciążenia emocjonalne i życie w pośpiechu: mięśnie reagują na stres stałym napięciem, a jeśli taka sytuacja trwa długo, dochodzi do chronicznego bólu i trwałych zmian zwyrodnieniowych.

Bóle pleców i kręgosłupa [wideo]

Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka dorosłych. Posłuchaj, co według Jacka Bilczyńskiego jest główną przyczyną bólu kręgosłupa.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
irena
|

Mi na bóle pomogła wełna owcza. Dostałam w prezencie od wnuczki koszulkę właśnie z wełną owczą na plecach i bawełną z przodu. Efekt jest niesamowity, przestało boleć i w końcu mogę normalnie funkcjonować.

gość
|

dziwny ból kręgosłupa w dolnej części(ale nie na samym dole) wrażenie bolesnego nacisku na kręgosłup z rozchodzeniem się promieniście tego bólu.Ból jest cykliczny, naciski są trzy,cztery później przerwa parogodzinna i powtórka. Co to może być?

Marc
|

Ja zacząłem chodzić na basen odkąd bolały mnie mocno plecy w odcinku C. Masażysta powiedział że muszę popracować nad wzmocnieniem mięśni pleców ponieważ bardzo dużo czasu spędzam jako kierowca i na to właśnie najlepszy jest basen. Niedawno też zdecydowałem się na zakup wełnianej koszulki z owczej wełny merynosów

Aannika
|

Pomocna w bólach kręgosłupa jest też osteopatia. Jest to metoda jeszcze nie tak rozpowszechniona u nas, jak choćby w USA czy Australii, ale naprawdę skuteczna. Ja akurat dowiedziałam się o niej z tego artykułu: http://rehabilitacjafizjome.... W krakowskim FIZJOMEDZIE mają świetnych specjalistów osteopatów. Niektórym już 2-3 zabiegi pomagają i przynoszą ogromną ulgę.

Gość
|

Silne mięśnie to podstawa- muszą przecież utrzymywać cały kręgosłup w pionie - jak są słabe lub osłabione przez długotrwałe przebywanie w jednej pozycji - to robi się problem, nierzadko na całe lata, który może skończyć się nawet operacją.

asia
|

mnie boli kręgoslup dolny odcinek przy pośladkach

paulina
|

boli mnie kregoslup na dole,nie moge sie obracac i prostowac.pomocy