Odmrożenie: objawy. Reaguj, kiedy masz te symptomy. To mogą być objawy odmrożenia
Objawy odmrożenia pojawiają się stopniowo. Początkowo odmrożenie objawia się zmianą koloru skóry, drętwieniem, pieczeniem a z czasem dochodzi utrata czucia. Odmrożeniu sprzyja zimno, wiatr i wilgoć, a najbardziej narażone na odmrożenie części ciała to twarz, dłonie i stopy. Jak rozpoznać odmrożenie? Jakie są objawy odmrożenia?
Pierwsze objawy odmrożenia łatwo pomylić z wychłodzeniem. Z czasem jednak nasilają się na tyle, że staje się oczywiste, że mamy to odmrożenie.
Kiedy mogą pojawić się objawy odmrożenia?
Odmrożenie to zmiany w skórze i tkankach położonych poniżej następujące na skutek działania niskiej temperatury. Odmrożeniom sprzyja nie tylko mróz, ale przede wszystkim wiatr i wilgoć. Bardzo mroźne lecz suche powietrze nie robi nam takiej krzywdy jak mniejszy chłód połączony z wiatrem i wilgocią. Kiedy spoceni zostaniemy wydani na działanie wiatru bardzo szybko się wychładzamy nawet w dodatniej temperaturze plus 2 do plus 6 stopni. Najlepszym sposobem by uniknąć odmrożeń jest przede wszystkim prawidłowy ubiór, który chroni zarówno przed zmarznięciem jak i poceniem się. Dziś zarówno do uprawiania sportów zimowych jak i na wycieczki możemy wybrać stroje z inteligentnych tkanin, zatrzymujące ciepło oraz odprowadzające pot na powierzchnię i chroniące ciało przed wilgocią.
Odmrożenia - objawy
Odmrożenia mają trzy stadia zaawansowania, które różnią się objawami.
- Najlżejsze, odmrożenie pierwszego stopnia objawia się najpierw zblednięciem skóry, która staje się kredowo biała. Następnie dochodzi do zaczerwienienia z lekko sinawym odcieniem, skóra zaczyna piec i pojawia się obrzęk. Dochodzi do zaburzeń krążenia w przemarzniętych częściach ciała, poszkodowany ma uczucie drętwienia i braku czucia.
- Odmrożenie drugiego stopnia objawia się powstaniem na skórze pęcherzy surowiczych lub surowiczokrwistych. Odmrożona część ciała jest zasiniona i opuchnięta. Odmrożenie drugiego stopnia pozostawia po sobie długotrwałe obrzęki i przebarwienia.
- Odmrożenie trzeciego stopnia obejmuje całą grubość skóry, najcięższe objawia się pęcherzami, martwicą tkanek i owrzodzeniami.
- Odmrożenie czwartego stopnia obejmuje także mięśnie, a nawet kości.
Odmrożenia - pomoc
Pod żadnym pozorem nie wolno odmrożonych miejsc nacierać śniegiem czy rozcierać silnym masażem! Takie postępowanie prowadzi do uszkodzenia odmrożonych tkanek i utrudnia gojenie. Kiedy skóra jest w fazie zblednięcia można robic rozgrzewające kąpiele w letniej wodzie (ok. 25 st C) stopniowo zwiększając temperaturę kąpieli do nawet 40 stopni. Po osuszeniu trzeba odmrożóna skórę przykryć jałowym opatrunkiem. Przy odmrożeniu drugiego stopnia nie wolno przełuwać pęcherzy. Także trzeba zaastosowac opatrunek. Odmrożenia trzeceigo i czartego stopnia wymagają pomocy lekarskiej, m.in.podania leków wyrównujących bilans płynów i zastrzyku przeciwtężcowego.
Porady eksperta