Zmysły człowieka: SMAK

2007-05-24 13:30 lek. med. Grzegorz Prasałek

Słony, słodki, gorzki, kwaśny - człowiek rozróżnia cztery podstawowe smaki. Umożliwiają to kubki smakowe, które są rozmieszczone głównie na języku, ale także na podniebieniu miękkim i tylnej ścianie gardła.

Możemy rozpoznawać smaki dzięki wyspecjalizowanym tworom - kubkom smakowym zakończonym pręcikami. Są one rozmieszczone głównie w brodawkach języka, ale też rozrzucone np. na podniebieniu miękkim i tylnej ścianie gardła. Te wyspecjalizowane w odbiorze różnych smaków kubki tworzą jakby pierścień, który ze wszystkich stron otacza kęs pokarmu. Oceniają, ile w nim goryczy, słodyczy, kwaśności i słoności. Następnie te informacje trafiają do mózgu, który je analizuje - dzięki temu możemy delektować się bogactwem smaków.

Smak zależy od wrażeń węchowych

Pręciki smakowe wychodzące z komórki smakowej odbierają bodźce tylko od substancji rozpuszczalnych w wodzie (np. w ślinie). Ciała nierozpuszczalne w wodzie (np. plastik) są smaku pozbawione. Noworodek wszystkie smaki odczuwa dużo intensywniej niż człowiek dorosły. Gdy się rodzimy, kubki smakowe pokrywają gęsto całą jamę ustną. Ale ok. 10. roku część z nich zanika, a nasz zmysł smaku nie jest już tak wyostrzony. Smak pokarmu w dużej mierze zależy od wrażeń węchowych. Człowiek pozbawiony powonienia i mający zamknięte oczy nie jest w stanie odróżnić jabłka o łagodnym smaku od łagodnej cebuli. Przez brodawki na czubku języka odbieramy smak słodki, brzegi boczne języka reagują na kwaśny i słony, a nasada na gorzki.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
łukasz
|

dzięki za podpowiedż

HAHA RIDE
|

ratujesz mi życie zadanie z przyrody w 5 klasie sie kłaniało DZIENKI XD

blabla
|

bylo do domu z przyrody ale w czwartej klasie

RybakPL
|

mieliśmy to przygotować na biologie ratujesz mi życie :)

kinga
|

uratowałeś moje oceny zprzyrody